Ісмаїл Самані

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ісмаїл Самані
перс. ابو ابراهیم اسماعیل بن احمد
Емір Саманідської держави
892 — 907
Попередник: Наср I
Спадкоємець: Ахмад Самані
 
Народження: червень 849
Балх, Балх, Афганістан
Смерть: 24 листопада 907 (58 років)
Бухара, Узбекистан
Поховання:
Релігія: іслам
Рід: Саманіди
Батько: Ахмад ібн Асад
Діти: Ахмад Самані

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Абу Ібрагім Ісмаїл ібн Ахмед (*849, Балх — 24 листопада 907) — емір з династії Саманідів, засновник міцної держави у Середній Азії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Ісмаїл Самані — намісник свого брата Насра I у Бухарі (874892). Залишився в цьому місті і по смерті брата став еміром Мавераннахру, у 893 році був затверждений у цьому сані халіфом. У тому ж році він здійснив похід до Тараза, завоював це місто й обернув його головну церкву на мечеть. Боровся в Мавераннахрі з саффаридським правителем Амром ібн Лейсом. Попри те, що халіф оголосив про зміщення Ісмаїла, а його провінцію подарував Амру, після перемоги Самані (900) правитель виразив переможцю своє вдоволення.

Спадщину Саффаридів у Хорасані оскаржував у Саманіда Мухаммед ібн Зейд, правитель Табаристану. Полководцю Ісмаїла Мухаммеду ібн Гаруну вдалося не тільки вигнати ворогів з Хорасану, але й завоювати сам Табаристан. Однак після цього він постав проти свого державця, прийняв «білий колір», тобто підтримав повсталих проти законного уряду і захопив Рей. Ісмаїлу довелося самому виступити проти бунтівного полководця. Після перемоги над ним Рей і Казвін були приєднані до держави Саманідів і, таким чином, були встановлені її кордони на заході (902). У 904 році на сході за допомогою добровольців з інших мусульманських країн було відбито вторгнення численного тюркського народу. Йому наслідував син Ахмад.

У Бухарі, що стала за Ісмаїла Самані столицею саманідської держави, розташований так званий Мавзолей Ісмаїла Самані, усипальниця династії, — видатна пам'ятка середньоазійської архітектури.

Ім'я Ісмаїла Самані від 1998 року носить найвищий пік Паміру (раніше — Пік Комунізму). А 1999 року до 1100-річчя від утворення держави Саманідів у столиці Таджикистану відкрили величний монумент Ісмаїла Самані.

Маўзалель Саманідаў ў Бухары
Маўзалель Саманідаў ў Бухары
Мавзолей Ісмаїла Самані у Бухарі монумент Ісмаїла Самані у Душанбе монумент Ісмаїла Самані у Худжанде

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Бартольд В. В. Исмаил б. Ахмед // Бартольд В. В. Сочинения. — М.: «Наука», 1964. — Т. II, Ч. 2: Работы по отдельным проблемам истории Средней Азии., стор. 522 (рос.)
  • Исмаил Сомони // Советская историческая энциклопедия., М.: «Советская Энциклопедия», 1965. — Т. 6., стор 351 (рос.)