Іспанський грип

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хворі солдати з Форту Райлі.

Іспанський грип або «іспанка» (фр. La Grippe Espagnole, або ісп. La Pesadilla) — найстрашніша пандемія грипу за всю історію людства. У 1918—1919 роках (18 місяців) у всьому світі від іспанки померло приблизно 50-100 млн людей або 2,6-5,2 % населення Землі. Було заражено близько 400 млн людей, або більше, ніж 20 % населення планети. Пандемія почалася в останні місяці Першої світової війни і швидко затьмарила це найбільше кровопролиття за масштабом жертв.

Пандемія грипу 2009 була викликана вірусом того ж серотипу (A / H1N1).

Характеристики вірусу, картина хвороби[ред.ред. код]

Різновид грипу був H1N1. Цей різновид грипу дещо схожий на сучасний свинячий грип. Свою назву грип набув завдяки тому, що Іспанія першою оголосила про спалах цієї хвороби. Назва хвороби закріпилася в основному через газетний галас, оскільки Іспанія не брала участь у військових діях і на неї не поширювалася військова цензура. Іспанкою хворобу почали називати учасники світової війни. У травні 1918 року в Іспанії було заражено 8 млн людей, або 38 % населення країни (заразився, але видужав, і король Іспанії Альфонс XIII). Багато жертв грипу — молоді і здорові людьми вікової групи 20-40 років. Люди віком понад 40 років практично не підпадали під ризик заразитися іспанкою.

Симптоми хвороби: крововиливи під шкіру, кривавий кашель, задишка. На пізніших стадіях хвороби вірус викликав внутрішньолегеневу кровотечу (сучасна назва — геморагійний набряк легень), внаслідок якої хворий захлинався власною кров’ю. Деякі заражені вмирали наступного дня після зараження внаслідок серцевої недостатності.

Поширення пандемії, масштаби смертності[ред.ред. код]

Завдяки технічному прогресу, (потяги, дирижаблі, швидкісні кораблі), хвороба розповсюдилася дуже швидко по цілій планеті. У деяких країнах на цілий рік були закриті публічні місця, суди, школи, церкви, театри, кіно. Іноді продавці забороняли покупцям заходити в магазини. Замовлення виконували на вулиці. У деяких країнах був введений воєнний режим. У одному з міст США були заборонені рукостискання. Єдиним населеним місцем, яке не піддалося пандемії, був острів Маражо в гирлі Амазонки в Бразилії. У Кейптауні машиніст потяга заявив про смерть 6 пасажирів на ділянці довжиною всього 5 км. У Барселоні щодня вмирали 1200 людей. У Австралії лікар налічив за одну годину на одній тільки вулиці 26 похоронних процесій. Вимирали цілі села від Аляски до Південної Африки. Були міста, де не залишилося жодного здорового лікаря. Навіть могильників не залишалося, для того, щоб поховати померлих. Викопували масові могили, використовуючи при цьому паровий совок. Людей ховали десятками без труни і відспівувань.

Грип за перші 25 тижнів убив 25 млн людей. СНІДу було потрібно 25 років, щоб убити 25 млн людей. Масове переміщення військ країн-учасниць Першої світової війни привело до прискорення розповсюдження грипу. Імунна система солдатів, що брали участь в Першій світовій війні, була ослаблена хімічними атаками. Це викликало страшні епідемії грипу у військах. В індійській армії було заражено 22% військовослужбовців. Більшість хворих померли.

Іспанський грип убив більше американців, ніж дві світові війни, війна в Кореї і у В’єтнамі разом узяті[1].

Знамениті жертви грипу[ред.ред. код]

Сучасні дослідження вірусу[ред.ред. код]

Електронна мікрофотографія відтворених віріони грипу

У лютому 1998 року Інститут Молекулярної Патології Армії США (AFIP) отримав зразок вірусу H1N1 1918 року з трупа корінної мешканки Аляски, похованої у вічній мерзлоті 80 років тому. Цей зразок дозволив вченим в жовтні 2002 року відтворити генну структуру вірусу 1918 року. Вірус іспанки виявився слабкішим від сучасного H5N1. Смертність від H5N1 набагато вища. Учені встановили, що вірус, проникаючи глибоко в легеневу тканину людини, спричиняє тип пневмонії, яка сприяє смерті молодої і здорової людини. Епідемії H1N1 повторювалися в Азії в 1957 і 1968 роках.

Джерела[ред.ред. код]

  1. «Цікаві факти про грип». Процитовано 13.8.2014. 

Посилання[ред.ред. код]

Rod of Asclepius2.svg Це незавершена стаття про інфекційні захворювання.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.