Істміко-цервікальна недостатність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Істміко-цервікальна недостатність
МКХ-10 N88.3
МКХ-9 622.5
DiseasesDB 2292
MeSH D002581

Істміко-цервікальна недостатність (лат. insufficientia isthmicocervicalis ; анат. isthmus [uteri] «перешийок матки» + cervix [uteri] «шийка матки») — це патологічний стан перешийка і шийки матки під час вагітності, при цьому вони не здатні протистояти внутрішньоматковому тиску і утримувати збільшуючий плід в порожнині матки до своєчасних пологів.

Механізм переривання вагітності при ІЦН полягає в тому, що у зв'язку з укороченням і розм'якшенням шийки матки, відкриттям внутрішнього зіву і цервікального каналу, плодове яйце не має фізіологічної опори в нижньому сегменті матки. При збільшенні внутрішньоматкового тиску (зростання маси плоду і кількості навколоплідних вод по мірі розвитку вагітності) на область функціонально недостатнього нижнього сегмента і внутрішнього зіву, відбувається випинання плодових оболонок в канал шийки матки, вони інфікуються і розкриваються. Безпосередньо перед викиднем і передчасними пологами може виникнути відчуття легкого розпирання в піхву, що викликається плодовими оболонками, що пролабують через цервікальний зів. При цьому досить незначного підвищення внутрішньоматкового тиску (кашель, чхання, рухи плоду) як плодові оболонки розриваються; іноді стрімко і малоболісно відбувається народження цілого плодового яйця. Недостатність шийки матки за описаної клінічної картини зустрічається у 4-10% пацієнток вже при першій вагітності.

Методи корекції ІЦН під час вагітності[ред.ред. код]

Хірургічна корекція[ред.ред. код]

Хірургічна корекція ефективна при виконанні в термінах до 16-18 тижнів вагітності. При оперативному втручанні в пізніші терміни ефективність достовірно знижується і зростає ризик ускладнень.

При хірургічному методі корекції використовують наркоз, антибіотикотерапію і гормональні засоби для зняття зайвого тонусу матки, що має вплив на майбутню дитину.

Ускладнення хірургічного методу лікування ІЦН: розрив шийки матки, травма плодового міхура, стимуляція пологової активності внаслідок неминучого викиду простагландинів при маніпуляції, сепсис, ендотоксичний шок, ускладнення при розродженні, стеноз шийки матки, прорізування швів, ускладнення анестезії.

Нехірургічна корекція (застосування акушерських розвантажувальних песаріїв)[ред.ред. код]

Нехірургічна корекція ІЦН з використанням підтримуючих акушерських песаріїв різних конструкцій використовується в ряді країн (Німеччина, Франція) більше 30 років, у країнах СНД (Росія, Білорусь, Україна) — понад 18 років. Переваги даного методу корекції недостатності шийки матки під час вагітності полягають в його атравматичності, досить високої ефективності (85%), безпеці, відсутності впливу на плід, можливості застосовувати як амбулаторно, так і в умовах стаціонару у будь-який термін вагітності.

Джерела[ред.ред. код]