Історія Киргизстану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рання історія[ред. | ред. код]

Кам'яні знаряддя праці, знайдені археологами на території сучасного Киргизстану, засвідчують присутність людини вже 200—300 тисяч років тому. Сліди неандертальців були знайдені близько гори Боз-Бармак (в районі озера Іссик-Куль) археологом М. Б. Юнусалієвим[1]. Приблизно 5—10 тисяч років тому на берегах Іссик-Куля з'явились мезолітичні мисливці, які розмалювали стіни печери Ак-Чункур червоною охрою, зображуючи сцени полювання і танців[2]. Перші згадки про розвинену культуру населення, яке тут проживало, можна знайти в китайських хроніках починаючи з 2000 року до н. е.

Стародавня історія та середньовіччя[ред. | ред. код]

Західні частини території Киргизстану входили до складу історичної області Согдіани, населеної осілими іранськими племенами, близькими до таджиків. Антропологічно вони належали до паміро-ферганської раси та сповідували зороастризм. На півночі кочували саки. На початку нашої ери на територію Киргизстану зі сходу із Синьцзяну мігрували усуни, яких пізніше змінили ефталіти, а потім — перси-Сасаніди.

В ранньому середньовіччі на територію сучасного Киргизстану проникають тюрки. В VII столітті, територія Киргизстану увійшла до Західно-Тюркського каганату, а у VIII столітті — до Карлукського каганату. В XII столітті міста Узген (найстаріше місто на території Киргизстану) та Баласагун стають центрами протоузбецької держави Караханідів, якому на зміну приходить Каракитайське ханство.

Монгольське панування[ред. | ред. код]

В XIII столітті землі Киргизстану були завойовані та спустошені монголами та увійшли до Чагатайського улусу, з якого в 1347 році виокремився напівкочовий Могулістан, де гегемонія належала дулатам. Через територію країни проходив відрізок Великого шовкового шляху.

Що стосується киргизів як етносу, який в цей час проживав на північ від території сучасного Киргизстану, в Південному Сибіру, вони також не уникли монгольського завоювання. 1207 року киргизькі племена від Єнісею до Байкалу присягнули на вірність Чингізхану[3]. Син Чингізхана, Джуче також переміг киргизькі племена в регіоні річки Єнісей. Тільки у 1510 році киргизам вдалося відновити незалежність.

Тимуриди та узбеки[ред. | ред. код]

Киргизи[ред. | ред. код]

Історія киргизів[ред. | ред. код]

Поява киргизів в Західному Тянь-Шані[ред. | ред. код]

Російське панування[ред. | ред. код]

Російська імперія[ред. | ред. код]

На початку XIX століття чинячи опір владі кокандських ханів, киргизькі племена приймали російське підданство і ставали знаряддями у проведенні російської експансії в Середній Азії. У 18551863 територія Північного Киргизстану була відвойована у Кокандського ханства загонами полковника Черняєва і увійшла до складу Російської імперії. На киргизьких землях був заснований в форпост Пржевальськ. Південний Киргизстан (разом з Фергані і північчю Таджикистану) після розгрому Кокандського ханства в 1876 році була включена до складу Російської імперії як Семирічинська область (адміністративний центр — місто Вірний (місто)). У Росії з важко розрізняли казахів (киргиз-кайзак) від власне киргизів (кара-киргизів), які продовжували займатися кочовим скотарством на відміну від місцевих сартів.

У 1910 році на території Киргизстану були відкриті перші шахти і почався промисловий видобуток кам'яного вугілля (Кек-Жангак). Шахтарями ставали переселенці з Росії, які дуже рано потрапили під вплив революційних соціал-демократичних гуртків.

До початку XX століття виступи проти російської влади були немасовими та неорганізованими, легко придушувались військами. Невеликі групи киргизів зрідка емігрували у Памірські гори та Афганістану. Однак Перша світова війна призвела до необхідності мобілізації населення на окопні роботи. У результаті 10 серпня 1916 спалахнуло повстання, що охопило кочовища як киргизів, так і казахів. Гнів повсталих перш за все обрушився на російських поселенців, загинуло до 2000 чоловік. Повстання було жорстоко придушене царською владою, що спричинило втечу частини киргизів до сусіднього Китаю, де згодом в прикордонній провінції Синьцзян був навіть утворений Кизилсу-Киргизький автономний округ.

В складі СРСР[ред. | ред. код]

Незалежний Киргизстан[ред. | ред. код]

На хвилі кризових явищ в СРСР, кульмінацією яких стала поразка ГКЧП, Верховна Рада Киргизстану проголосила 31 серпня 1991 суверенітет республіки. Через два роки 5 травня 1993 була прийнята перша Конституція Киргизької Республіки, яка закріплювала президентську форму правління. Подібно Росії Киргизстан пережив етап конфронтації між президентом і прокоммунистическим парламентом. У 1993 країну потряс перший корупційний скандал, пов'язаний з ім'ям прем'єр -міністра Турсунбека Чингишева, в результаті чого новим головою уряду став представник старої партноменклатури Апас Джумагулов (у 1993–1998) . 10 травня 1993 в Киргизстані була введена власна національна валюта — сом . Черговий урядовий криза спровокувала реформу 1994 році, в результаті якого парламент став двопалатним . Тим часом, країна перетворювалася у велику перевалочну базу експорту афганських наркотиків. Ключовим центром киргизької наркоторгівлі стало місто Ош [ 6 ], де проживало значне узбецьке меншість.

На рубежі тисячоліть республіка мимоволі була залучена в боротьбу проти тероризму, яка була передбачена геополітичної нестабільністю у південних рубежів. У 1999 році Киргизстан сколихнули Баткенську події, коли бойовики Ісламського руху Узбекистану спробували прорватися з Таджикистану через територію Киргизстану в Узбекистан. У 2001 році в Киргизстані була розміщена американська авіабаза Манас . Першим симптомом кризи стали Аксийському події 2002 року. Потім відбулася Тюльпанова революція 24 березня 2005 , що завершила 15 — річне правління Аскара Акаєва (1990–2005) . Новим президентом став Курманбек Бакієв (2005–2010), якому не вдалося стабілізувати становище в країні.

Бакієв був скинутий під час чергової революції 7 квітня 2010 . Влада перейшла тимчасовому уряду на чолі з лідером минулого революції Розою Отунбаєвою. Сутички між прихильниками нової та старої влади спровокували міжетнічний конфлікт між киргизами і узбеками на півдні країни, в ході якого загинуло понад 200 осіб, а сотні тисяч узбеків залишили країну.

27 червня 2010 в Киргизстані пройшов референдум, на якому було підтверджено повноваження Рози Отунбаєвої як глави держави на перехідний період до 2011 року, а також була прийнята нова конституція, яка стверджує в країні парламентську форму правління [ 7 ].

30 жовтня 2011 пройшли вибори президента, з 16 кандидатів перемогу здобув А.Атамбаєв з 63,24% голосів. Всього проголосувало близько 1858596 (61,28%) громадян.

Примітки[ред. | ред. код]