Історія Нідерландів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

У період Римської імперії південна частина нинішніх Нідерландів була окупована римлянами і стала частиною провінції Белгіка (лат. Gallia Belgica), а пізніше — провінцією Нижня Німеччина (лат. Germania Inferior). У цей час країна була населена різними німецькими племенами, а на її півдні жили кельти, які змішалися з переселенцями з інших німецьких племен під час переселення народів, що відбулося з падінням Римської імперії.

Територія Нідерландів знаходиться на невеликій висоті над рівнем моря і впродовж Середньовіччя морські шторми та повені з регулярною частотою спричинювали величезні матеріальні збитки та навіть змінювали місцевий ландшафт. Так, наприклад, в сер.XII-кін.XIII ст. процеси ерозії прибережної смуги та катастрофічні повінь Всіх святих 1170 року та повінь Святої Люсії 1287 року зруйнували сухопутний бар'єр між Північним морем та внутрішніми озерами, внаслідок чого прісноводне озеро Флево на 700 років перетворилося на солоний морський лиман Зейдерзее. І лише в XX столітті з винайденням нових інженерних технологій країна відвоювала у моря велику кількість нових територій в ході однойменного проекту Зейдерзее, перетворивши морську затоку на прісноводне озеро Ейсселмер.

У 1477 в результаті шлюбу Марії Бургундської територія Нідерландів увійшла до складу Священної Римської імперії. У 1556 в результаті династичного розділу Священної Римської імперії територія Нідерландів опинилася під владою Іспанії. Спроба введення іспанських порядків натрапила на опір місцевого населення. Розгорнулася антиіспанська боротьба під прапором кальвінізму. 26 липня 1581 року була проголошена незалежність країни, яка була офіційно визнана іншими країнами після Вісімдесятирічної війни (15681648).

У роки війни також почалася золота доба республіканських Нідерландів, період економічного і культурного процвітання, що зайняла все XVII століття.

У 1815 за рішенням Віденського конгресу території Сполучених Провінцій і Бельгії були об'єднані в королівство Нідерланди під владою дома Оранських. Однак під тиском ліберальних політиків країна в 1848 була перетворена в парламентську демократію з конституційним монархом. Такий політичний стрій зберігся і до нинішнього дня, з короткою перервою під час фашистської окупації.

Зараз Нідерланди є високоіндустріалізованою країною і значним експортером сільськогосподарської продукції. Міжнародна торгівля завжди займала центральне місце в нідерландській економіці (також впливаючи на культуру), і була однією з основних причин боротьби за незалежність, а потім і зростання багатства країни.

Хронологія[ред.ред. код]

Давні часи[ред.ред. код]

1000 рр. до н. е. — на території країни жили племена кельтів.

300 рр. до н. е. — кельтів витиснули германські племена фризів і батавів.

І ст. до н. е. — частина території країни завойована римлянами.

ІІІ ст. — поселення на південному-сході Нідерландів франків і саксів.

Середньовіччя[ред.ред. код]

V ст. — у складі Франкської держави.

870 р. — територія Голландії ввійшла у Східно-Франкське королівство.

XI ст. — країна розпалася на ряд феодальних володінь. Утворення графства Голландія.

1433 р. — під владою бургундських герцогів.

1482 р. — у підпорядкуванні в австрійських Габсбургів.

1548 р. — склався комплекс земель з 17 провінцій під загальною назвою Нідерланди.

1556 р. — початок іспанського панування.

15661578 р. — визвольна війна проти іспанців і буржуазна революція.

1579 р. — Утрехтська унія — утворення першої у світі буржуазної держави.

1609 р. — Іспанія визнала незалежність Нідерландів.

Новий час[ред.ред. код]

XVII ст. — захоплення нідерландців

XX століття[ред.ред. код]

1914 — 1918 р. — нейтралітет Нідерландів в І світовій війні.

1940 — 1945 р. — німецька окупація країни в ході ІІ світової війни.

1945 — 1947 р. — колоніальна війна в Індонезії і втрата цієї колонії.

1949 р. — вступ країни до НАТО.

1951 р. — утворення союзу Бенілюкс (Бельгія, Нідерланди, Люксембург).

1957 р. — Нідерланди — один із засновників Загального ринку (ЄЕС).

1980 — королева Юліана відреклася від престолу на користь своєї дочки Беатрикс. У 1980-х виник рух проти розміщення ракет середньої далекості на території країни.