Історія проституції

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Історія проституції охоплює всі давні і сучасні культури, про що свідчать дійшовші до нас писемні джерела [1]. Хоча проституцію часто називають найдавнішою професією, на думку дослідників, це всього лише фігура мови [2]. Вважається, що проституцією є практика заняття порівняно нерозбірливою сексуальною активністю з особами, які не є чоловіком, дружиною, другом, подругою, в обмін на оплату грошима або іншими цінностями. Повіями можуть бути жінки, чоловіки або трансгендери. Проституція може мати гетеросексуальний або гомосексуальний характер, проте історично склалося так, що в більшості випадків повіями були жінки, а їх клієнтами були чоловіки [3].

Стародавній світ[ред. | ред. код]

Шумер і Вавилон[ред. | ред. код]

Існування повій в стародавніх цивілізаціях Месопотамії вперше документально підтверджується в Кодексі Хаммурапі, який датується XVIII ст. до н.е., де на основі законів захищаються майнові права жінок, включаючи жінок-повій [4]. Хоча ряд дослідників раніше вважали, що гостинна і ритуальна проституція були більш ранніми формами проституції, в Шумері (та інших стародавніх культурах) існували правові та чіткі відмінності між звичайною повією і «надіту »(ієродулою - храмовою повією), репутація якої охоронялася тим же законом, який захищав добре ім'я заміжніх жінок [5], при цьому Кодекс Хаммурапі захищав майнові права «надіту», яка в Кодексі називається «сестрою бога» або «присвяченою жінкою» [4]. Кодекс Хаммурапі показує, що існували різні категорії «надіту», для позначення яких використовувалися різні назви [6].

Блудниці в Біблії[ред. | ред. код]

Див. також Блудниці в Біблії

Хоча проституція була заборонена згідно юдейських законів, вона була поширеним явищем в стародавньому Ізраїлі. Згадки про повій («блудниць») зустрічається в Старому Завіті - блудниця Раав з Єрихону II тис. до н. е. (Нав 6:16).

Античність[ред. | ред. код]

Стародавня Греція[ред. | ред. код]

Першим, хто ввів податок на заняття проституцією, був афінський законодавець Солон (між 640-635 - близько 559 р. до н.е.). При ньому ж виникли борделі («діктеріони»), з контингентом головним чином з рабинь, що стояли голими біля входу, для заманювання клієнтів. Античні борделі розташовувалися на околиці міста, в пустельних і віддалених місцях, на ринку, гавані. Основними клієнтами таких борделів були купці, моряки і неодружені молоді люди. Проституцією займалися і жінки (особливо рабині) «суміжних» професій, наприклад танцівниці; були також чоловіки-повії і чоловічі борделі. Вищий шар повій - гетери (буквально «подружки»). Деякі з них прославилися видатним розумом і красою і відносинами зі знаменитими діячами. У їх числі була і знаменита Аспасія, гетера і власниця публічного дому в Мілеті, стала дружиною Перікла й перетворила його будинок в інтелектуальний центр тодішніх Афін. Нижчий шар повій - «поллаки», головним чином рабині; їм заборонялося з'являтися в інших місцях Афін, крім відведених для борделів.

Стародавній Рим[ред. | ред. код]

Див. також Проституція в Стародавньому Римі

Петроній описує характерні зовнішні ознаки римського публічного будинку (lupanar): «я побачив якісь написи і голих шльондр (prostitutae), лякливо розгулюють під ними». Усередині римський «лупанарій» був розділений на тісні комірчини, де оголені повії брали клієнтів. Такі лупанарії, з вкривало їх стіни непристойними написами (в дусі сучасних написів в громадських туалетах) були знайдені в Помпеях. Римська жінка, яка хотіла займатися проституцією, повинна була з'явитися до магістрата і заявити про це, після чого вона вносилася в списки повій і їй видавалася licentia stupri (буквально «дозвіл блуду, від stuprum, а не від stupor»), причому вона позбавлялася правової та майнової дієздатності: не могла без дозволу опікуна розпоряджатися своїм майном, заповідати, дарувати тощо, свідчити в суді - словом, перебувала в становищі розумово неповноцінної. Повії повинні були носити жовтий одяг і червоне взуття і не мали права носити прикраси (вони носили їх в скриньках, якщо хотіли надягати в будинку). За часів імперії розпуста дійшла до того, що за «licentia stupri» стали звертатися дочки сенаторів і вершників, і імператор Тиберій видав особливий едикт, яким забороняв дочкам вершників займатися проституцією. Згідно чуток, які ходили в Римі в 40-і рр. н. е., дружина імператора Клавдія, Мессаліна, в гонитві за гострими відчуттями ночами «працювала» в лупанарії під ім'ям Ліцискі.

Середньовіччя[ред. | ред. код]

Зі встановленням християнства проституція не зникла. Блаженний Августин говорив: «усунь блудниць, і місто прийде в сум'яття». Культивувався образ розкаявшихся повій, таких як Марія Магдалина і Марія Єгипетська. Борделі розташовувалися на спеціально відведених для них вулицях і мали відмінні емблеми і прикмети: строкаті ґрати на вікнах, зображення квітів і тварин на стінах або на дверях, червоний ліхтар над дверима. Повія також носила відмітні знаки. Повією не могла стати вагітна, хвора, заміжня або занадто юна особа. Духовним особам і одруженим чоловікам заборонялося відвідувати борделі.

Сифіліс, який з'явився в Європі в кінці XV століття, став ударом для всього інституту проституції. Публічні будинки перетворилися на осередки епідемії.

Новий час[ред. | ред. код]

У зв'язку з цим з XVIII століття повій реєстрували, заносили до списків і встановлювали за ними поліцейсько-лікарський нагляд. Нерідко уряди намагалися боротися з проституцією як явищем, повністю забороняючи її і піддаючи повій суворим покаранням (як наприклад Марія-Терезія в Австрії) [7], але результату це не давало.

Однак саме в Новий час проституція розквітає, оскільки слабшає аскетична християнська мораль, починаються Великі географічні відкриття, тому з'являється необхідність у портових повій для обслуговування моряків. З появою найманої армії з'явилися повії, що спеціалізуються на обслуговуванні солдат. Як правило, вони маскувалися під маркітанток.

У народів Півночі існували звичаї та ритуали гостинної проституції, однак з розвитком цивілізації цей звичай зблизився з комерційною проституцією. Так, в XIX столітті чоловіки північних народностей Російської імперії, віддаючи в найм квартиру, часто пропонували мешканцеві також дружину або дочку, що підвищувало квартирну плату; на жвавих трактах Сибіру, ​​особливо на шляхах повернення робітників з золотих копалень, господарі пропонували дружин і дочок всякому нічліжнику [8]. Разом з тим, «в шлюбно-сімейних відносинах, то під впливом російських і у зв'язку з прийняттям християнства у алеутів до 1820 - 1840-х років в основному зникли відпрацювання за дружину і калим, багатоженство і так звана гостинна проституція »[9].

Новітній час[ред. | ред. код]

До середини XX століття склалося традиційне уявлення про проституцію, як соціальне зло, а повії традиційно розглядаються як соціальні покидьки, сексуальні рабині, жертви сутенерів та наркоманії, маріонетки в руках організованої злочинності [10]. Починаючи з 80-х р.р. XX століття з ростом феміністичного руху і виникненням громадських організацій, що захищають права повій, з'являється новий погляд на проституцію, як на роботу або оплачувану послугу, яку слід узаконити [11]. В даний час ставлення суспільства до проституції формується з протиборства або об'єднання цих двох підходів. Так в США перший погляд на проституцію підтримується організацією «WHISPER» (Women Hurt in Systems of Prostitution Engaged in Revolt), а другий - «COYOTE» (Call Off Your Old Tired Ethics) [12], яка також діє в США.

Доісторичні та біологічні основи проституції[ред. | ред. код]

Існує обґрунтована публікаціями в наукових журналах думка, що надання сексу на корисливій основі, особливо схема відносин статей «секс в обмін за продовольство» існувала якщо не завжди, то виникла задовго до появи самого людського виду.

Ця форма відносин природна для людей вже протягом більше чотирьох мільйонів років, задовго до появи людини розумної. Слід підкреслити, що при такій схемі відносин статей, самець допомагає тільки тій самці, з якою має секс. Мова не йде про спільну турботу про потомство, так як діти, незалежно від батьківства, передбачається що отримують прожиток тільки від матері і мало цікавлять своїх батьків. Доводиться, що перехід до такої схеми відносин надав важливий позитивний вплив на розвиток людського виду, і більше того, є одним з необхідних етапів розвитку гомінідів, що визначають перевагу предків людини над іншими людиноподібними мавпами. В 2009 році з'явилися нові археологічні дані, які побічно підтверджують цю теорію. Побудови моделі стародавнього людського суспільства на основі нових даних присвячена стаття американського антрополога Оуена Лавджоя (C. Owen Lovejoy), опублікована в престижному науковому журналі Science. Дослідник робить парадоксальний на перший погляд висновок: лише з повсюдним прийняттям відносин "секс за їжу" почали формуватися стійкі зв'язки за образом постійний клієнт - повія між самцями і самками, що в подальшому призвело до переходу до моногамії, властивій людському виду. Іншими словами, регулярний секс на корисливих умовах замінив безладні статеві зв'язки минулого. У статті також йдеться, що перехід схеми відносин від «самка вибирає сильного» (що властиво горилам і шимпанзе) до «самка надає секс в обмін за їжу» імовірно дозволив звести до мінімуму конфлікти самців всередині людської зграї, а також сутички між зграями. Зниження ступеня агресивності самців дозволило перейти до колективного полювання і послужило поштовхом до подальшого розвитку людського виду [13]. Ця робота високо оцінена редакцією Science. На думку журналу, стаття Оуена Лавджоя і серія інших робіт схожої спрямованості є науковим проривом Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: вказані неправильні значення name або вказано забагато параметрів.

У тварин[ред. | ред. код]

Також не слід думати, що проституція - людський винахід. Існує безліч публікацій, в яких доводиться, що самці надають самкам ресурси в надії отримати натомість секс. Зокрема, в грудні 2011 року на інтернет-ресурсі Елементи.ру вийшла стаття у викладі Олександра Маркова під заголовком "Гарний подарунок - запорука довгої капуляції". У статті йдеться, що самці павука Pisaura mirabilis надають плату (звану подарунком, плата іноді "фальшива") самці, і цей подарунок істотно підвищує їхні шанси на спаровування. [14]

Див. Також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Jenness, Valerie. {{{Заголовок}}}. — 642 с.

  Although prostitution has existed in every society for which there are written records

 2. Keegan, Anne (1974). "World's oldest profession has the night off" Chicago Tribune , July 10.
 3. Порожнє посилання на джерело‎ (довідка) 

  prostitution, the practice of engaging in relatively indiscriminate sexual activity, in general with someone who is not a spouse or a friend, in exchange for immediate payment in money or other valuables. Prostitutes may be female or male or transgender, and prostitution may entail heterosexual or homosexual activity, but historically most prostitutes have been women and most clients men.

 4. а б Charles F. Horne. {{{Заголовок}}}. — 70 с.
 5. Rivkah Schärf Kluger, H. Yehezkel Kluger. {{{Заголовок}}} / H. Yehezkel Kluger. — 238 с.

  There was a legal and clear distinction between the common prostitute and the hierodule, who was protected from slander by the same law which guarded the good name of married women. </ Blockquote>

 6. Rivkah Schärf Kluger, H. Yehezkel Kluger. {{{Заголовок}}} / H. Yehezkel Kluger. — 238 с.

  There are various names for, and different classes of, hierodules, as we learn from the Code of Hammurabi. </ Blockquote>

 7. Дерюжінскій В. Ф . Заходи по відношенню до проституції // {{{Заголовок}}}. — СПб., 1903.
 8. А. Ф. Кістяківський. {{{Заголовок}}} / Наталія Львівна Пушкарьова. — 257 с.
 9. Л. А Файнберг. {{{Заголовок}}}. — 257 с.

  ... в шлюбно-сімейних відносинах, то під впливом російських і у зв'язку з прийняттям християнства у алеутів до 1820 - 1840-х років в основному зникли відпрацювання за дружину і калим, багатоженство і так звана гостинна проституція.

 10. Jenness, Valerie. {{{Заголовок}}}. — 642 с.

  traditional views of prostitutes as social misfits, sexual slaves, victims of pimps and drug addiction, and tools of organized crime (Bullough and Bullough 1978; Lerner 1986; Otis 1985; Schur 1984; Tannahill 1980).

 11. Jenness, Valerie. {{{Заголовок}}}. — 642 с.

  First, prostitution is work.

 12. { {книга |Автор = Jenness, Valerie |Назва = From Sex as Sin to Sex as Work: COYOTE and the Reorganization of Prostitution as a Social Problem |Відповідальний = |Посилання = http://www.jstor.org/pss/800751 |Місце = Santa Barbara |Видавництво = University of California |Рік = 1991 |Тому = |Сторінок = 642 |Сторінки = 403-420 |Isbn = }}
 13. Елементи - новини науки: Сімейні відносини - ключ до розуміння еволюції людини
 14. Елементи - новини науки: Хороший подарунок - запорука довгого каплиці <! - Тема доданий ботом ->