Італійське Сомалі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Somalia Italiana
Італійське Сомалі
Колонія
1889 – 1941 Італійська Східна Африка Flag of Italy (1861–1946).svg
Прапор Герб
Прапор Герб
Розташування Сомалі
Італійське Сомалі
Столиця Могадишо
Релігії Іслам, Католицизм
Державний устрій Колонія
Історичний період Інтербелум
 - Засновано 1889
 - Ліквідовано 1941
 - Британський контроль 1941-49
Валюта Італійська рупія Сомалі, Італійська ліра
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Італійське Сомалі

Італійське Сомалі (італ. Somalia italiana) — колишня колонія королівства Італія, у 1880—1941 на теренах сучасного Сомалі. За задумом італійського уряду, Італійське Сомалі мало стати ядром ширшої зони Італійської Східної Африки.

Берлінська конференція підстьобнула колонізацію Африканського континенту європейськими державами — процес набув рис «бійки за Африку». Новостворена Італійська держава, яка не мала ще колоній, виявило інтерес до бідних на ресурси, малорозвинених територій на Африканському Розі. Близькість цих земель до Червоного моря дозволяла розраховувати на те, що побудовані тут порти будуть з часом затребувані в торговому мореплаванні.

Протягом 1880-х рр.. італійці за угодами з місцевими султанами отримали в свої руки землі вздовж узбережжя Індійського океану, які стали називатися Італійське Сомалі. Спроби просунутися звідси на захід углиб континенту отримали відсіч ефіопського уряду (див. Перша італо-ефіопська війна). У 1908 році з метою упорядкування управління колонією була проведена адміністративна реформа.

Економічне освоєння території йшло повільними темпами, хоча в 1920 р. до розвитку сільського господарства в Сомалі підключився особисто принц Луїджі Амедео. Італія і сама в той час зазнавала труднощів, які спонукали мільйони італійців емігрувати в Новий Світ.

У 1923 р. в Італійське Сомалі був призначений губернатор фашистських поглядів, який розглядав ці землі як плацдарм для нового наступу на Ефіопію (див. Друга італо-ефіопська війна). У 1925 року фашистам вдалося домовитися з англійцями про передачу їм прикордонного терену з півдня — Джубаленду. Сомалійський губернатор Родольфо Граціані у 1935 р. відновив війну з Ефіопією, а рік потому колонія влилася до складу Італійської Східної Африки.

Скориставшись початком Другої світової війни, італійці в 1940 році окупували Британське Сомалі. Два роки по тому в ході операції союзників «Явище» вони були витиснуті не тільки з британської, а й з італійської частини Африканського Рогу. Італійський партизанський рух продовжився в регіоні до осені 1943 року. У 1949 році Італійське Сомалі було передано союзниками під опіку ООН як підопічна територія Сомалі, а в 1960 р. Італія погодилась надати колонії повну незалежність. 1 липня 1960 р. увійшло до складу незалежного Сомалі і припинило своє існування.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Африка: энциклопедический справочник. Т.1. Москва. «Советская энциклопедия». 1986. - 672с. с.594.