Ітлар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ітлар
Народився невідомо
Помер 1095
Переяслав
·вбивство
Національність половці
Діяльність політик
Титул хан
Посада Хан
Рід Тертер-оба
Діти 1 син

Ітлар (*д/н —1095) — половецький хан з наддніпрянських половців. Був засновником племені ітлар[1].

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з клану Тертер-оба, втім про батьків Ітлара нічого невідомо. Втім, напевне, був родичем хана Тугоркана. Вважається, що Ітлар був учасником походів проти руських князівств.

У 1095 році разом з ханом Кітаном (з донецьких половців) прибув до Переяславського князівства, де тоді панував Володимир Мономах. Причини цього у деяких джерелах різняться: за одними — намагався укласти мирний договір з Мономахом, а за іншими — обговорити умови щорічної данини. При цьому Ітлар зайшов до Переяслава, взявши заручником Святослава Володимировича, а Кітан залишився за стінами міста.

За порадою великого князя Київського Святополка II, воєводи Ратибора і боярина Слов'яти Володимир Мономах, після нетривалого вагання, погодився вбити половецьких ханів. Спочатку Слов'ята допоміг Святославу Володимировичу втекти з половецької ставки. Після цього завдано удару половецьким вежам Кітана, водночас Олбег Ратиборович підступно вбив Ітларя. Втім, врятувався син останнього в Чернігові, якого відмовився видати Олег Святославович. Вбивство Ітларя і Кітана спровокувало запеклу війну половців на чолі із Тугорканом, Боняком й Курею проти великого князівства Київського.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. * Галенко О. І. Середньовічні держави українського примор'я/О. І. Галенко//Історія державної служби в Україні: в 5-ти томах. — К.: Ніка — Центр, 2009. — Т. 1. — С.156

Джерела[ред. | ред. код]