Іхтіодектиди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іхтіодектиди
Ксіфактин
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Араваноїдні (Osteoglossomorpha)
Ряд: Ichthyodectiformes
Підряд: Ichthyodectoidei
Родина: Іхтіодектиди (Ichthyodectidae)
Crook, 1892
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ichthyodectidae
Fossilworks: 121381

Іхтіодектиди (Ichthyodectidae) — родина вимерлих мезозойських кісткових риб з ряду (або когорти) Ichthyodectiformes. Знаходяться в основі стовбура костистих риб, зближуються з кісткоязичними (араваноподібними) або з пахікормідами. Раніше вважалися родичами тарпоноподібних. Великі і дуже великі (до 6 метрів завдовжки) переважно хижі риби. Тіло веретеноподібне, часто подовжене, високі спинний і анальний плавники зрушені до хвоста, грудні плавники довгі, черевні також добре розвинені. Хвостовий плавець рівнолопатний, глибоко вирізаний, напівмісячний. Щелепи масивні, зуби у більшості великі, іклоподібні. Рот косий, спрямований вгору. Передні уроневралії розширені, перекривають бокові поверхні передхвостових хребців. Частину дна носової капсули становить незвичайної форми гратчасто-піднебінна кістка. Луска велика, ромбічна або округла. Переважно морські риби, деякі знайдені в лагунних і навіть прісноводних відкладеннях.

Близько 10-15 родів, з пізньої крейди — ранньої юри всіх материків.

Самий ранній відомий рід — Thrissops — з пізньої юри ( кіммеридж — Тітон) Європи та Поволжі. Це невеликі морські риби, до 50 см завдовжки. Повні відбитки представлені у фауні Зольнхофена. Керівні копалини пізньоюрської епохи. Від пізніших родів відрізняється, зокрема, довгим анальним плавцем. Живородні риби.

1 — Xiphactinus audax
2 — Ichthyodectes ctenodon
3 — Cladocyclus gardneri
4 — Chirocentrites coronini

Ранньокрейдові представники родини відомі практично з усіх материків. Всі вони дуже подібні між собою. Рід Chirocentrites з неокома — сеноман Югославії досягав лише 30 см в довжину. Рід Cladocyclus був описаний Л. Агассіцем в 1841 році на підставі відбитків з ранньої крейди ( АПТ) формації Крат в Бразилії. Рід відомий також з ранньої крейди Марокко. Ця риба досягала 1,3 м у довжину, вона знайдена в лагунних і прісноводних відкладеннях. Рід Cooyoo походить з альба Австралії, Faugichthys — з ранньої крейди Європи.

Пізньокрейдяні іхтіодектиди стали дуже великими пелагічними хижаками. Найзнаменитіший представник — ксифактин з альба — Кампана Північної півкулі та Австралії — до 6 метрів в довжину. Типовий рід родини — Ichthyodectes — походить з ранньої-пізньої крейди (альбом-кампан) Європи, Північної Америки та Північної Африки. Це великий хижак до 3 метрів завдовжки. Близький рід Gillicus відомий як здобич ксифактина (знаменита «риба в рибі»). Цей двометровий іхтіодектид мав досить дрібні зуби, але був активним хижаком.

До родини можуть належати вкрай незвичайні пізньокрейдяні Saurodontinae, що відрізнялися дивним нижньощелепним «рострумом». Два роди (Saurocephalus і Saurodon) відомі з коньяка — маастрихту Північної Америки та Європи.

Хоча родина не пережила кінця крейди (імовірно ранньо третинний, рід лат. Prymnites відомий все ж з пізньої крейди Мексики).

За способом життя іхтіодектиди нагадували сучасних тарпонів і «вовчих оселедців» — дорабів — великих пелагічних хижаків. Для тріссопса, як вказувалося вище, описано живородіння. Не виключено, що живородними були й інші представники групи.

Література[ред. | ред. код]

  • Основы палеонтологии: Бесчелюстные и рыбы/под ред. Д. В. Обручева. — М., 1964. — С. 405—406.

Ресурси Інтернета[ред. | ред. код]

Іхтіодектиди
← 4600 млн 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2