Ішим (річка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ішим
Ishim.jpg
річка Ішим поблизу Державінська, Казахстан
Витік Ніяз
Гирло Іртиш
Країни басейну Казахстан Казахстан
Росія Росія
Довжина 2 450 км
Площа басейну 177 тисяч  км²
Категорія у Вікісховищі Ішим

Ішим (рос. Ишим) — ріка в Казахстані і Росії, ліва притока Іртиша. Довжина 2 450 км, сточище 177 тисяч  км².

Ріка бере початок у горах Ніяз; у верхів'ях тече переважно на захід і північний захід, в основному вузькою долиною, має скелясті береги. Нижче Астани долина розширюється. Після Державінська повертає на північ — північний схід. Ще нижче ріка виходить на Західно-Сибірську рівнину і тече степом в широкій заплаві із численними старицями, у низов'ях протікає серед боліт. Ріка судноплавна вище від Петропавловська на 270 км і від Викулово до гирла. Впадає в Іртиш біля села Усть-Ішим.

Живлення Ішиму снігове. Ріка замерзає на початку листопада, скресає у квітні — травні. Найбільш весняне повіддя припадає на травень — червень. У низов'ях ріка в повідді розливається до 15 км. Середня витрата за 215 км від гирла — 56,3 м³/сек, найбільша 686 м³/сек.

Основні притоки — Колутон, Жабай, Акканбурлук (праві); Терисаккан (ліва). На ріці розташовані Вячеславське й Сергєєвське водосховища. Води Ішиму використаються для водопостачання і зрошення.

Над Ішимом стоять: у Казахстані — Астана, Державінськ, Есиль, Петропавловськ; у Росії — Ішим, Абатське, Викулово, Каргали, Усть-Ішим.

Ліві притоки Іртиша
→ → Оша Ішим Вагай → →

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Річка Це незавершена стаття про річку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.