І Юаньцзі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
І Юаньцзі
猴貓圖.jpg
«Мавпи та коти». Автор: І.Аньцзі.
Псевдо Тінчжи
Народився 1000(1000)
Чанша
Помер 1064(1064)
Підданство Династія Сун
Діяльність художник

І Юаньцзі (*易元吉, 1000 —1064) — китайський художник-анімаліст часів династії Сун.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у м. Чанша (сьогодні провінція Хунань). Про його життя мало відомостей. Значний час він проводив, бличаючи місцина, спостерігаючи за рослинами та тваринами. Водночас служив вчителем-наставником в конфуціанському храмі свого рідного міста. У 1064 його два рази запрошували за наказом імператора Їн-цзуна до імператорського двору для виконання живописних робіт, зокрема розписував ширми для імператорськіх аудієнцій. Останньою роботою, розпочатої І Юаньцзя, стала «Картина ста гібонів», яку замовив імператор. Проте художник помер, намалювавши лише кілька гібонів. За деякими відомостями його було отруєно заздрісними придворними художниками.

Творчість[ред. | ред. код]

Усього з доробку І Юаньцзі відомо про 20 робіт. Частіше за все він зображував мав, оленів, котів. В цьому художник досяг неперевершеного мистецтва. Найбільш відомими є: «Три мавпи на старій гілці», «Мавпа сидить на землі і тримає кішку на грудях, інша кішка спостерігає», «Гібони і олень», «Бамбук і кролики».

Джерела[ред. | ред. код]

  • Thomas Geissmann, Gibbon paintings in China, Japan, and Korea: Historical distribution, production rate and context". Gibbon Journal, No. 4, Mai 2008.
  • Three Thousand Years of Chinese Painting. Yale University Press, London, 1997. pp 116–118