І не лишилось жодного (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«І не лишилось жодного»
«And Then There Were None»
Десять негренят.jpg
Обкладинка книги 1939 року
Назва на честь Ten Little Indiansd
Жанр детективний роман
Автор Агата Крісті
Мова англійська
Написано 1939 року
Опубліковано 1939 р. в «Collins Crime Club»
Переклад Вадим Хазін
Попередній твір Таємниця регати та інші розповіді і Ранні справи Пуаро
Наступний твір Сумний кипарис
Сайт agathachristie.com/stories/and-then-there-were-none(англ.)

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

«І не лиши́лось жо́дного» (англ. And then there were none) — детективний роман англійської письменниці Агати Крісті, написаний 1939 року та виданий у Лондоні під назвою «Десятеро негренят» (англ. Ten little niggers). Однак уже в першому американському виданні наступного 1940 року книга вийшла під назвою «І не лишилось жодного». З того часу це єдина назва в усьому англомовному світі. Також виходив як «Десятеро індіанців» (англ. Ten little Indians). За словами авторки, найкращий її твір. Роман є найвідомішим та найпопулярнішим твором Агати Крісті: у світі продано понад сто мільйонів екземплярів книги.

Дійові особи[ред. | ред. код]

Головні[ред. | ред. код]

 • Ентоні Марстон — звинувачений у вбивстві Джона та Люсі Комбсів 14 листопада 1938 року.
 • Томас Роджерс і Етель — звинувачені у вбивстві Дженіфер Брейді 6 травня 1929 року.
 • Джон Мак-Артур — звинувачений у вбивстві коханця своєї дружини Артура Річмонда 4 лютого 1917 року.
 • Емілі Брент — звинувачена у вбивстві Беатріси Тейлор 5 листопада 1931 року.
 • Лоуренс Воргрейв — звинувачений у вбивстві Едварда Сітона 10 червня 1930 року.
 • Едвард Армстронг — звинувачений у вбивстві Луїзи Кліс 14 березня 1925 року.
 • Вільям Блор — звинувачений у вбивстві Джеймса Лендора 10 жовтня 1928 року.
 • Філіп Ломбард — звинувачені у вбивстві двадцяти людей зі східноафриканського племені в лютому 1932 року.
 • Віра Клейторн — звинувачена у вбивстві Саріла Гамільтона 11 серпня 1935 року.

Другорядні[ред. | ред. код]

 • Фред Нарракотт — водій човна, на якому головні герої потрапляють на острів.
 • Айзек Морріс — адвокат містера Оніма, допомагає в організації вбивств.
 • Інспектор Мейн і Томас Легг — поліціянти, що розслідують убивства.

Сюжет[ред. | ред. код]

На Негритянський острів запрошено вісім людей, які не знають один одного. Вони з різних верств суспільства, різного віку. Кожен із них одержав листа від когось із давніх знайомих. На острові їх зустрічає сім'я гувернантів Роджерс. Вони розташовуються в будинку, чекаючи господарів. У центрі столу стоїть таця із десятьма негренятами. У кожного з гостей в кімнаті на стіні висить дитяча лічилка про десятьох негренят.

Лічилка про десятьох негренят (в оригіналі):

Ten little nigger boys went out to dine;
One choked his little self and then there were nine.

Nine little nigger boys sat up very late;
One overslept himself and then there were eight.

Eight little nigger boys traveling in Devon;
One said he'd stay there and then there were seven.

Seven little nigger boys chopping up sticks;
One chopped himself in halves and then there were six.

Six little nigger boys playing with a hive;
A bumblebee stung one and then there were five.

Five little nigger boys going in for law;
One got in Chancery and then there were four.

Four little nigger boys going out to sea;
A red herring swallowed one and then there were three.

Three little nigger boys walking in the zoo;
A big bear hugged one and then there were two.

Two Little nigger boys sitting in the sun;
One got frizzled up and then there was one.

One little nigger boy left all alone;
He went out and hanged himself and then there were none.

Лічилка про десятьох солдатиків (у виданні КСД):

Десять солдатиків за вечерю сіли;
Удавився враз один — дев'ять залишилось.

Дев'ять солдатиків пізно спати вклались;
Не прокинувся один — вісім їх зосталось.

Восьмеро солдатиків Девоном гуляли;
Один з них не повернувся — семеро зосталось.

Семеро солдатиків дрова рубали весело;
Зарубали одного — лишилося шестеро.

Шестеро солдатиків гралися на пасіці;
Враз одного вжалив джміль, і зосталось п'ятеро.

П'ятеро солдатиків правом захопились;
Засудили одного — четверо лишилось.

Четверо солдатиків плавали у морі;
Один піймався на гачок, їх зосталось троє.

Три малі солдатики зі звірами грались;
Одного зловив ведмідь — двоє врятувались.

Двоє тих солдатиків на сонечку грілись;
Один з них згорів дощенту — один залишився.

Зоставили солдатика сумного і самотнього;
То він повісився з нудьги — і не лишилось жодного.

Під час вечері з грамофонної платівки, поставленої Роджерсом, лунає голос, який звинувачує десятьох людей у вбивствах. Після келиху вина помирає Ентоні Марстон, який був звинувачений у вбивстві двох маленьких дітей (переїхав на машині на високій швидкості). Згодом містер Роджерс помічає, що негренят на таці стало дев'ять. Вранці жителі острова виявляють мертвою Етель Роджерс. Підозри, передусім, падають на її чоловіка та на лікаря Армстронга, що дав їй ліки після непритомності. Герої чекають на човен, щоб повернутися назад, але внаслідок несприятливої погоди ніхто не припливає. Герої опинилися в пастці. Вони вирішують обшукати острів. За справу беруться Філіп Ломбард, лікар Армстронг і Вільям Блор, але їх пошуки завершилися невдало. Вдень (під час прогулянки) невідомий вбиває генерала Макартура, що зізнався у описаному вбивстві. Після цього всього суддя Воргрейв приходить до висновку, що вбивця — один із запрошених на острів. Наступного ранку помирає Томас Роджерс — під час рубання дров йому роздробили череп. Із кожним вбивством кількість негренят на таці зменшується.

Наступною жертвою стає Емілі Брент, і також згідно з лічилкою в кімнаті кожного гостя — їй вводять смертельну ін'єкцію, а збоку кладуть мертвого джмеля. Герої перестають довіряти один одному і вирішують триматися разом. В один момент Віра бачить над собою багато водоростей, після чого до неї підбігають Армстронг, Блор і Ломбард. Повернувшись у вітальню, вони бачать мертвого суддю Воргрейва в суддівському одязі з простреленою головою. Вранці виявляться, що лікар Армстронг зник. Він є головним підозрюваним. Гуляючи втрьох островом, Блор вирішив повернутися в будинок поїсти. В той час невідомий скидає йому на голову годинник із ведмедем, який був в кімнаті Віри Клейтон.

Філіп Ломбард і Віра Клейтон бачать мертвого Блора. Сумнівів у тому, що вбивця — лікар, немає. Але вони бачать мертве тіло лікаря на каміннях у воді. На острові лишається дві людини. Віра, важаючи, що вбивця Ломбард, вихоплює в нього з рук пістолет, який він взяв із собою на острів, і вбиває його. Вона залишається одна на острові. Уважаючи, що її життю нічого не загрожує, повертається в будинок до своєї кімнати. Відчинивши її, вона бачить петлю. У стані афекту дівчина здійснює самогубство.

Епілог[ред. | ред. код]

На острів припливають поліцейські Томас Легг і інспектор Мейн. Вони бачать на острові десять трупів і жодної живої душі. Виявляється, що продукти на острів поставляла людина на ім'я Айзек Морріс, але він теж мертвий. Вони вважають, що на острів їх запросив маніяк, який їх усіх вбив згідно з дитячою лічилкою та надзвичайним чином покинув острів. У записнику Блора вони знаходять запис про зникнення Армстронга. Але він не може бути вбивцею, бо тіло у воді за такий довгий термін дуже понівечилося б. Отже, вбивця, хтось із трійки Клейторн-Блор-Ломбард. Але ніхто з цих людей не може бути вбивцею через ряд незаперечних доказів:

 • Якщо вбивцею був Блор, то хто скинув на нього годинник?
 • Якщо вбивця — Філіп Ломбард, то хто вбив його (на пістолеті були відбитки пальців Віри Клейторн та й сам пістолет було знайдено в кімнаті, де лежав мертвий суддя Воргрейв)?
 • Якщо вбивця — Віра Клейторн, то хто поставив акуратно стілець, з якого вона зіскакувала при самогубстві?

Слідство зайшло в глухий кут.

Сповідь справжнього вбивці[ред. | ред. код]

Капітан риболовного судна «Емма Джейн» знайшов пляшку з рукописом і передав її в Скотленд-Ярд. У рукописі вказується, що вбивця від самого дитинства любив справедливість, тому й став юристом. Але з часом він хотів не лише оголошувати вирок, але й виконувати його. Тобто скоїти вбивство. Вбивство, яке ніхто й ніколи не міг розкрити. Але для цього йому потрібна була жертва. Воргрейв дізнався, що є такі злочини, за які не можна притягти до відповідальності. Саме таких дев'ятьох людей він і зібрав на Негритянському острові. Десятою жертвою став Айзек Морріс. Він торгував наркотиками, і одна дівчина покінчила через це з собою. Також Воргрейв дізнався, що він смертельно хворий, тому зволікати не можна було. На острові він підсипав ціаністий калій Марстону та снодійне Етель Роджерс. Вдень він непомітно вбив генерала Макартура. Після чого він вибрав собі в помічники лікаря Армстронга, ввійшовши в його довіру. Після вбивства Томаса Роджерса та Емілі Брент Воргрейв пропонує зробити так, що наступною жертвою став саме він. Згодом суддя виманює Армстронга з дому та вбиває (лікар попався на приманку). Після цього він убив Блора, Ломбард помер від руки Віри Клейторн, а він лише приготував їй петлю для повішення. Згодом він скоїв самогубство, лежачи в тій самій позі, в якій його залишили гості.

Популярність[ред. | ред. код]

Книга є надзвичайно популярною у всьому світі. Незважаючи на швидку зміну назви англомовного оригіналу, більшість людей у інших країнах знають її під назвою «Десятеро негренят». Проведене інтернет-голосування, в якому взяли участь більше 15 тисяч осіб з різних країн, визнало цю книгу найпопулярнішим твором Агати Крісті.[1]

Вона неодноразово екранізувалася. Першою екранізацією був фільм «І не лишилось жодного» французького режисера Рене Клара в 1945 році. Кіно завершувалося хеппі-ендом. В 1965, 1979 та 1984 роках виходили римейки фільму. Однією з найвідоміших екранізацій є 2-серійний телефільм «Десятеро негренят» С. Говорухіна, який зберіг початкову назву та кінцівку книги.

Також в 1943 році А. Крісті написала п'єсу «І не лишилось жодного» (англ. «And Then There Were None»), що теж завершується хеппі-ендом (Віра Клейторн і Філіп Ломбард залишаються в живих). У жовтні 2005 року вийшла комп'ютерна гра «Агата Крісті. І не лишилось жодного» (англ. Agatha Christie: And Then There Were None). У лічилці згадується десять моряків, а гра ведеться від Пітера Нарракота, вигаданого брата човняра Фреда Нарракота.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Названо найпопулярніший роман Агати Крісті. Архів оригіналу за 17 жовтня 2015. Процитовано 2 вересня 2015. 

Джерела[ред. | ред. код]