Їжатець чубатий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Їжатець чубатий
Hystrix cristata
Hystrix cristata 03 by Line1.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Гризуни (Rodentia)
Підряд: Їжатцевиді (Hystricomorpha)
Родина: Їжатцеві (Hystricidae)
Рід: їжатець (Hystrix)
Вид: Їжатець гребінчастий
Hystrix cristata
Linnaeus, 1758
Мапа поширення виду Hystrix cristata
Мапа поширення виду Hystrix cristata
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Hystrix cristata
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hystrix cristata
EOL logo.svg EOL: 326521
ITIS logo.svg ITIS: 584681
IUCN logo.svg МСОП: 10746
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 10137
Fossilworks: 109640

Їжатець чубатий[1][2][3], їжатець гребінчастий[4] (Hystrix cristata) — вид гризунів із родини їжатцеві роду їжатець (Hystrix).

Поширення[ред. | ред. код]

Мешкає в південній Європі, північній, центральній та західній Африці. Висота проживання: від рівня моря до 2550 м у марокканських Антиатласах. Може жити серед лісів, саванних лісів, кинутих полів, сухих чагарників Середземномор'я, степів, сухих скелястих районів. Симпатричний (займає або перекриває той же географічний район без схрещування) із Їжатцем південноафриканським у центральній Африці. Іноді стверджують, що їжатець був завезений в Італію римлянами, але викопні та субвикопні залишки свідчать, що він, можливо, був у Європі у верхньому плейстоцені.

Особливості біології[ред. | ред. код]

Рухливість гемоглобіну H. cristata значно більша, ніж у здорової людини. Каріотип: 2n=60-66, FN=112-116.

Зовнішня морфологія[ред. | ред. код]

череп

Довжина 77-102 см, хвоста 12-17 см, вага 15-27 кг. Має міцні кігті для риття, округлу велику голову з маленькими очима і вухами й тупий ніс. Кремезний, з грубим чорно-коричневим хутром з густою щетиною на шиї, плечах і ногах. На голові вона менша. Голова жовто-сірого кольору. Вздовж центру голови, уздовж шиї до спини знаходиться грива довгого, коричнево-білого волосся, що блідне до країв, і може бути зведена у формі гребеня. З середини спини, по боках і на верхній частині хвоста, розміщений гребінь чорних і білих голок, які можуть досягати до 40 см у довжину. Голки на краю хвоста білі, короткі та порожнисті. Ноги товсті з великими ступнями. Відмінною особливістю даного виду є те, що довжина порожнистою частини голок на брязкальних голках менше 60 мм, а зазвичай менше 50 мм і середня лінія вздовж крупа чорна або строката. Також звук, який виробляють брязкальця H. cristata відрізняються тріскотіння H. africaeaustralis.

Поведінка[ред. | ред. код]

Його лігво знаходиться в глибокій норі або печері. Харчується коренями та бульбами. Голос обмежується бурчанням. Він загалом самітницький і, як відомо, може долати великі відстані в пошуках їжі. Їжатець гребінчастий головним чином нічна тварина, що живе і розмножується в норах чи кублах. Вагітність триває 7-8 тижнів, після якої народжується 1-4 малюка у вистеленому травою лігві. Тривалість життя до 20 років.

Поведінка при зустрічі з потенційним ворогом[ред. | ред. код]

Щоб відлякувати хижаків або захистити себе, H. cristata піднімає голки і раптом виглядає набагато більшим і запеклішим. Інше попередження це гучний стукіт дещо коротшими голками на короткому хвості тварини. Якщо вигляд голок гребінчастого їжатця не справляє враження на потенційного хижака, він тупотить ногами і гримить голками. Якщо і це марно, атакує самозванця, біжучи задом наперед, так що зловмисник отримує в обличчя кілька гострих голок. Голки можуть бути фатальними, навіть для таких великих хижаків, як лев.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Шарлемань, М. Ссавці. — Плазуни. — Земноводяні. — Київ : Держ. вид-во України, 1927.
  2. Покорный, А. (пер. М. Поляньскій). Зоологія. — Прага : Книгопечатня Богеміи, 1874.
  3. Царик, Й.В. Хамар, І.С., Дикий І. В. та ін. Зоологія хордових. — Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2013. — С. 306.
  4. Кагало, О.О., Проць, Б.Г. [file:///C:/Users/Sasha/Desktop/hd_manual_eu_documents_1_.pdf Оселищна концепція збереження біорізноманіття: базові документи Європейського Союзу]. — Львів : ЗУКЦ, 2012.

Джерела[ред. | ред. код]

  • сайт МСОП: [1] [Архівовано 8 травня 2018 у Wayback Machine.]
  • Rebecca Stefoff - The Rodent Order, 2008, p.50
  • Richard Hoath - A Field Guide to the Mammals of Egypt, 2009, pp. 212, 213
  • Don E. Wilson, DeeAnn M. Reeder - Mammal species of the world: a taxonomic and geographic reference, Vol 1 - JHU Press, 2005, p. 1543
  • Erika L. Barthelmess Hystrix africaeaustralis - Mammalian Species, 2006, No. 788, pp. 1–7
  • Yılmaz Cigremis, Ömer Atalar, Kenan Erdogan, Muhammet Gaffaroglu, Yusuf Turkoz, Sadık Yilmaz Comparative Analysis of Human and Porcupine

(Hystrix Cristata L., 1758) Haemoglobins - G.U. Journal of Science, 21(4): 113-115 (2008)