АБС-пластик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
АБС-пластик
ABS resin formula.PNG
Grãos de plástico ABS (ABS plastic grains).jpg
Ідентифікатори
Номер CAS 9003-56-9
Властивості
Молекулярна формула (C8H8)x·(C4H6)y·(C3H3N)z
Якщо не зазначено інше, дані приведені для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

АБС-пла́стик (Акрилонітрилбутадієнстирол) — термопластичний листовий конструкційний матеріал. Температура склування становить близько 105 °C.[1] АБС-пластик є аморфним матеріалом, а отже, не має визначеної температури плавлення. Матеріал має підвищену ударостійкість і пружність.

Застосування[ред.ред. код]

АБС-пластик використовується для великосерійного (до 10—20 тисяч одиниць на рік) будівництва дрібних, в основному довжиною до 3,5 м, веслярських і вітрильних човнів, виготовлення корпусів електрощитів, як ущільнювач металопластикових вікон. Секції зовнішніх і внутрішніх корпусів човна двокорпусної конструкції виготовляються методом термовакуумного формування. Повний час виготовлення секції 6 — 12 хв. З'єднання секцій здійснюється зварюванням гарячим повітрям при температурі 220–230 °C або склеюванням синтетичними клеями.

АБС-пластик використовують також як матеріал для 3D-принтерів, які набувають все більшого поширення.

Небезпека для людини[ред.ред. код]

АБС-пластик є, як правило, безпечним матеріалом. Реальна небезпека, яку може представляти АБС-пластик для людини, може виникнути в декількох випадках:

  • При нагріванні в процесі виробництва (для формування або екструзії, а також в 3D-друку) утворюються пари акрилонітрилу, які є отруйними. Існує побоювання, що акрилонітрил може бути канцерогеном для людини. Бутадієн є відомим канцерогеном. Стирол теж має канцерогенні властивості.[2] Тому необхідними є спеціальні закриті ящики з потужними витяжками і дистанційним керуванням процесом. Набагато безпечніше утриматися від використання АБС-пластику при виготовленні прототипів за технологією 3D-друку. Найкраще для цієї мети використовувати більш безпечний PLA-пластик (полілактид).
  • АБС-пластик може використовуватися для зберігання холодної їжі. Але алкоголь може призвести до реакції, аналогічної нагріву і почне виділятися стирол.
  • Недопустиме використання АБС-пластику при взаємодії з біоматеріалом.

Примітки[ред.ред. код]

  1. ABS. Stratasys Inc. (2007).
  2. Frost, Ben. ABS vs PLA Shootout. 3D Printer Plans. 3dprinterplans.info. Процитовано 2014-12-22. 

Посилання[ред.ред. код]


CHEM: Це незавершена стаття з хімії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.