Абажур

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дві лампи з абажуром
Декоративні плафони з паперу, своєю громіздкістю є елементом дизайну приміщення, і, як вторинна роль — джерелом світла

Абажу́р (фр. abat-jour — «приглушувач світла») або плафóн[1] — складова частина світильника; виріб довільної форми (півкуля, конус тощо) з різноманітних матеріалів, що встановлюють на світильник або лампу для захисту очей від дії світла, створення необхідного освітлення або спрямування його в певному напрямку. Широко використовується в дизайні інтер'єрів, як елемент художнього оформлення світильника, кімнати, приміщення, веранди і т. д.[2] Підтримує абажур, звичайно, абажуротримач.

Елемент дизайну[ред. | ред. код]

У випадку, коли акцент на світловий дизайн інтер'єру виконується з використанням освітлювальної арматури, такі додаткові елементи як власне абажури чи плафони часто містять у собі слабкі джерела світла та використовуються як додаткове джерело світла.

Занадто громіздка освітлювальна арматура, звисаючи зі стелі візуально зменшує простір в приміщенні. Це може бути як умисним оформленням, з метою зайняти візуальну пустку, так мати і необдумане використання — що призведе до візуального захаращення простору. Протилежність громіздких абажурів чи плафонів це стельові світильники з плоским плафоном, який прилягає до стелі та візуально збільшує відчуття простору та висоту приміщення.

Абажур може використовуватися для завдання кольору світла, який буде гармоніювати з дизайном приміщення — наприклад зробити світло слабкого кольорового відтінку.

Гігієнічні вимоги[ред. | ред. код]

У деяких випадках, розсіювання первинного джерела світла є прямою гігієнічною вимогою до освітлення приміщень у навчальних закладах, з недопущенням різких тіней від джерел світла. Так наприклад, розсіяне джерело світла (а найкраще, коли воно взагалі відбите) не дає чітких тіней, що зручно для писання.[3]

Виготовлення[ред. | ред. код]

Абажур може бути виготовлений з різних матеріалів, наприклад, скла, пластмаси, металу, тканини, картону, штучної шкіри. За формою він може являти собою, наприклад, конус, кулю, параболоїд, паралелепіпед, циліндр або будь-яку їхню комбінацію. Всередину абажура поміщається одна або кілька ламп.

Абажур може бути прикрашений за допомогою різних технік: бісероплетіння, вишивання, макраме.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Крысин Л. П. (2007). Толковый словарь иноязычных слов (російська). Москва: Эксмо. ISBN 5-699-16575-4. Архів оригіналу за 12 листопада 2016. Процитовано 11 листопада 2016. «Часть светильника — абажур» 
  2. Словник іншомовних слів. Редакція І. В. Льохіна, Ф. М. Петрова, К.,1951
  3. Марія Демчина. Вимоги до належного гігієнічного нормування освітлення у школах. city-adm.lviv.ua. Архів оригіналу за 20 квітня 2021. Процитовано 20 квітня 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]