Абакавір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абакавір
Систематизована назва за IUPAC
{(1S,4R)-4-[2-amino-6-(cyclopropylamino)-9H-purin-9-yl]cyclopent-2-en-1-yl}methanol
Класифікація
ATC-код J05AF06
PubChem 441300
CAS 136470-78-5
DrugBank DB01048
Хімічна структура
Формула C14H18N6O 
Мол. маса 286,332 г/моль
Фармакокінетика
Біодоступність 83%
Метаболізм Печінка
Період напіввиведення 1,5 год
Екскреція Нирки, фекалії
Реєстрація лікарського засобу в Україні
Назва, фірма-виробник, країна, номер реєстрації, дата ЗІАГЕН,
«Глаксо Оперейшен ЮК Лімітед/ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс С.А.»,Велика Британія/Польща
UA/4163/02/01
06.01.2011-06/01/2016

Абакавір (англ. ABC) — синтетичний противірусний препарат з групи нуклеозидних інгібіторів зворотньої транскриптази для прийому всередину. Абакавір синтезований та досліджувався у лабораторії Міннесотського університету американськими вченими Робертом Вінсом та Сузанною Далюге і китайським дослідником Мей Хуа у 1980-х роках.[1][2][3]

Фармакологічні властивості[ред. | ред. код]

Абакавір — синтетичний противірусний препарат з групи нуклеозидних інгібіторів зворотньої транскриптази. Механізм дії препарату полягає в утворенні активного метаболіту — карбовіру трифосфату, що інгібує фермент ВІЛ зворотню транскриптазу та викликає розрив ланцюга РНК з припиненням реплікації вірусу. Абакавір активний до ВІЛ І та II типу. Препарат має також незначну активність проти вірусу гепатиту B, але ефективність його застосування у клініці проти вірусу гепатиту не вивчена.[4]

Фармакокінетика[ред. | ред. код]

Абакавір при прийомі всередину швидко всмоктується, максимальна концентрація в крові досягається протягом 1—1,5 год. Біодоступність препарату складає в середньому 83 %. В клітинах абакавір фосфорилюється до активного метаболіту — абакавіру трифосфату, що має подовжений час напіввиведення (12—21 год) з клітин. Препарат проникає через гематоенцефалічний бар'єр. Абакавір проникає через плацентарний бар'єр та виділяється в грудне молоко. Препарат метаболізується в печінці з утворенням неактивних метаболітів. Абакавір виводиться з організму переважно нирками у вигляді метаболітів, частково виводиться з калом. Період напіввиведення абакавіру складає 1,5 години, швидкість виведення з організму зростає у пацієнтів із надлишковою масою тіла.

Показання до застосування[ред. | ред. код]

Абакавір застосовується в складі комбінованої терапії для лікування ВІЛ-інфекції у дорослих та дітей. Монотерапія препаратом не застосовується у зв'язку зі швидким розвитком резистентності ВІЛ до препарату.

Побічна дія[ред. | ред. код]

При застосуванні абакавіру можливі наступні побічні ефекти:

Під час застосування абакавіру зростає ризик розвитку інфаркту міокарда у порівнянні з іншими антиретровірусними препаратами.[5] Під час проведення комбінованої антиретровірусної терапії у хворих зростає імовірність лактатацидозу та гепатонекрозу. При проведенні ВААРТ у хворих зростає імовірність розвитку серцево-судинних ускладнень, гіперглікемії та гіперлактемії. Під час проведення ВААРТ зростає імовірність синдрому відновлення імунної системи із загостренням латентних інфекцій.

Протипокази[ред. | ред. код]

Абакавір протипоказаний при підвищеній чутливості до препарату, помірній та тяжкій печінковій недостатності, дітям віком до 3 місяців, при годуванні грудьми.

Форми випуску[ред. | ред. код]

Абакавір випускається у вигляді таблеток по 0,3 г та суспензії для прийому всередину по 240 мл. Абакавір входить до складу комбінованих препаратів Тризівір (разом з зидовудином та ламівудином) та Ківекса (або аналогічний Епзіком) (разом із ламівудином).

Синоніми[ред. | ред. код]

Abamune, Filabac, Kivexa,, Ziagen, Zigenavir

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Dr. Robert Vince - 2010 Inductee. Minnesota Inventors Hall of Fame. Minnesota Inventors Hall of Fame. Архів оригіналу за 15 лютого 2016. Процитовано 10 лютого 2016.
  2. Vince, R. Robert Vince, PhD. University of Minnesota. University of Minnesota. Архів оригіналу за 17 лютого 2016. Процитовано 28 жовтня 2016.
  3. Daluge SM, Good SS, Faletto MB, Miller WH, St Clair MH, Boone LR, Tisdale M, Parry NR, Reardon JE, Dornsife RE, Averett DR (May 1997). 1592U89, a novel carbocyclic nucleoside analog with potent, selective anti-human immunodeficiency virus activity. Antimicrobial agents and chemotherapy. 41 (5): 1082—1093. PMC 163855. PMID 9145874.
  4. ВЫБОР АНТИИНФЕКЦИОННЫХ ХИМИОПРЕПАРАТОВ ПРИ ВИЧ-ИНФЕКЦИИ Архівована копія. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 30 січня 2015.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) (рос.)
  5. Риск развития инфаркта миокарда у пациентов с ВИЧ-инфекцией, сопряжённый с приёмом антиретровирусных препаратов-представителей 3 основных классов. 2010. Архів оригіналу за 30 червня 2014. Процитовано 20 травня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: bot: Сторінки з посиланнями на джерела, де статус оригінального URL невідомий (посилання) (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]