Абака-хан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абака-хан
монг. ᠠᠪᠠᠬᠠ ᠬᠠᠭᠠᠨ
AbaqaOnHorseArghunStandingGhazanAsAChild.jpg
Народився 1234
Монгольська імперія
Помер 1282
Монгольська імперія
Громадянство
(підданство)
Flag of the Mongol Empire.svg Монгольська імперія
Діяльність суверен
Учасник Дев'ятий хрестовий похід
Титул принц
Посада Хан
Рід Чингізиди і Ільхани
Батько Хулагу[1][2]
Мати Докуз-хатун[d]
Брати, сестри  • Текудер
У шлюбі з Марія Палеолог[d]
Діти Аргун-хан[2], Гайхату[2], Ольджат[d] і Georgios Bahadur[d]

Абага, Абака (березень 1234, Монголія — 1 квітня 1282, Хамадан) — Ільхан Ірану (1265—1282), син Хулагу, лідера монгольського завоювання Середньої Азії.

Життєпис[ред. | ред. код]

У 1265 отримав руку Марії Деспіни, незаконної дочки імператора Михайла VIII Палеолога. Другий представник династії Хулагуїдів в Ірані. При сходженні на трон придушив змову Килич-Арсланак IV, султана Рума, що вступив у союз з Єгиптом та арабськими племенами.

17-річним царюванням придбав собі славне ім'я, заступництвом ученим і поетам і розсудливістю управління підняв добробут своєї країни. Проводив антимусульманську політику, намагаючись вкоренити духовні основи буддизму і несторіанства.

У зовнішній політиці Абака-хан продовжував лінію батька. Він боровся з силами Золотої Орди на Кавказі, а також з вторгненнями правителів Чагатайського улусу в Середній Азії. У 1270 році чагатайський правитель Борак вторгся в Хорасан, але був розбитий поблизу Герату. У відповідь Абака розгромив Бухару (1273).

У 1276 році вибухнуло нове повстання в Румському султанаті. 1277 року на підтримку повсталим прибув Бейбарс, султан Єгипту, який у битві при Ельбістоні завдав поразки монгольському війську. Після повернення того ж року Бейбарса до Єгипту, ільхан Абака повернув собі владу над Малою Азією. 1279 року спрямував війська на допомогу султану Кей-Хосров III для придушення повстання бея Карамана.

Абака-хан помер 1 квітня 1282 року від «білої гарячки» внаслідок алкоголізму[3]. Його наступником став Текудер.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]