Абака-хан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абака-хан
монг. ᠠᠪᠠᠬᠠ ᠬᠠᠭᠠᠨ
AbaqaOnHorseArghunStandingGhazanAsAChild.jpg
Народився 1234
Монгольська імперія
Помер 1282
Монгольська імперія
Громадянство
(підданство)
Монгольська імперія
Діяльність суверен
Учасник Дев'ятий хрестовий похід
Титул Принц
Посада Хан
Батько Хулагу[1]
Мати Докуз-хатун[d]
Брати, сестри  • Текудер
У шлюбі з Марія Палеолог[d]
Діти Аргун-хан, Гайхату і Ольджат[d]

Абага, Абака (нар.березень 1234, Монголія — пом.1 квітня 1282, Хамадан) — Ільхан Ірану (1265—1282), син Хулагу, лідера монгольського завоювання Середньої Азії.

Життєпис[ред. | ред. код]

У 1265 отримав руку Марії Деспіни, незаконної дочки імператора Михайла VIII Палеолога. Другий представник династії Хулагуїдів в Ірані. При сходженні на трон придушив змову Килич-Арсланак IV, султана Рума, що вступив в союз з Єгиптом та арабськими племенами.

17-річним царюванням придбав собі славне ім'я, заступництвом ученим і поетам і розсудливістю управління підняв добробут своєї країни. Проводив антимусульманську політику, намагаючись укоренити духовні основи буддизму і несторіанства.

У зовнішній політиці Абака-хан продовжував лінію батька. Він боровся з силами Золотої Орди на Кавказі, а також з вторгненнями правителів Чагатайського улусу в Середній Азії. У 1270 чагатайський правитель Борак вторгся в Хорасан, але був розбитий поблизу Герату. У відповідь Абака розгромив Бухару (1273).

У 1276 році вибухнуло нове повстання в Румському султанаті. 1277 року на підтримку повсталив прибув Бейбарс, султан Єгипту, який у битві при Ельбістоні завдав поразки монгольському війську. Після повернення того ж року бейбарса до Єгипту, ільхан повернув собі владу над Малою Азією. 1279 року спрямував війська на допомогу султану Кей-Хосров III для придушення повстання бея Карамана.

Абака-хан убитий в 1282. Його наступником став Текудер.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]