Абгінавагупта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абхінавагупта
Народився 950(0950)
Кашмір
Помер 1020(1020)
м.Мангам, Кашмір
Громадянство Flag of India.svg Індія
Діяльність філософ, містик, поет
Конфесія кашмірський шайвізм
Батько Нарасімхагупта
Мати Вімала

Абхінавагупта (*अभिनवगुप्त, 950 —1020) — індійський середньовічний філософ, вчений, поет, письменник. У кашмірському шайвізм вважається аватарой Шиви.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з відомої кашмірської родини брамінів. Рано втратив матір, а його батько став вести життя аскета. Все це суттєво вплинуло на світосприйняття Абхінавагупти. В подальшому значний прмоіжок навчався у різних гур вішнуїзму, буддизму, шиваїзму. Всього у нього було 15 вчителів (гуру). До 30-33 років багато подорожував Кашміром, водночас вивчає різні філософські та релігійні течії.

З часом сам отримав статус гур, заснував свій філософський дім (ашрам), де навколо нього зібралися родичі та учні.

Філософія та релігія[ред. | ред. код]

Серед філософських робіт важливими є «Ішварапрат'ябхіджна—вімарашині» («Коментар до Віршів про визнання Господа») і «Ішварапрат'ябхіджна-вівраті—вімарашині» ("Коментар до пояснення «Ішварапрат'ябхіджни»), які є основоположним у передачі вчення школи Прат'ябхіджна (відгалуження кашмірського шиваїзму).

Найзначущою релігійною працею є «Тантралока» («Світ тантри»), де автор здійснив спробу поєднати усі системи «Тріки» (поєднання Шиви, Шакти й Ану). Ці ж думки представлені у скороченому варіанті «Тантралоки» — «Тантрасарі» («Сутність тантри»)

Іншим важливим твором є «Паратрішика-віварана» — коментар до «Паратрішики», де деталізується значення фонематичних енергій та їх послідовних порядкових систем: Матріки та Маліні.

Також у доробку є праці: «Паратрішика-лаґхивірті» («Короткий коментар до Паратрішики»), «Пар'ян-тапансашика» («П'ятдесят віршів про Вищу Реальності»), «Рахас'я-пансадашика» («П'ятнадцять віршів про містичне вчення»), Лаґхві-ракрія («Короткі церемонії»), «Девістотра-віварана» ("Коментар до «Гімну Деві») і «Парамартхасара» («Сутність Вищої Реальності»). Крім того, 15 релігійних гімнів.

Література[ред. | ред. код]

Був інтерпретатором і пропагандистом ідей Анандавардхана. Більш за все відобразилося у працях «Дхваньялокалочана» («Око світла дхвані»), коментаря до трактату Анандавардхан]]а — «Дхваньялока», а також «Абхінавабхараті» («Коментар Абхінави на трактат Бхарати»).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Rajanaka Jayaratha: The Tantraloka of Abhinava Gupta (= Kashmir series of texts and studies. No. 23, 29, 30, 35, 36, 38, 41, 47). 8 Bände. Cosmo, New Delhi 2009.