Абданк (герб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абданк
POL COA Abdank.svg
Деталі
Використання Хмельницький Богдан
Виговський Іван
Хмельницький Юрій
Королівський замок на горі Вавель у Кракові, 16 ст.
Вавельский дракон з вогненим диханням

Абданк (ймовірно від нім. Hab (unseren) Dank — (ми) вдячні тобі) — герб, який використовувався як родовий герб кількох польських, литовсько-білоруських, українських шляхетських родів за часів Королівства П'ястів (1025—1385), Королівства Яґеллонів, Речі Посполитої.

Зокрема, був гербом гетьманів України Богдана Хмельницького, Івана Виговського, Юрія Хмельницького.

Перше письмове використання — 1228 року (район Мазовії, Польща). Після Городельської унії 1413 року ряд гербів, в тому числі й Абданк були закріпленні за представниками литовсько-руської (української) шляхти, та відбулось зрівняння прав шляхти католицького віровизнання Королівства Польського та шляхти Великого князівства Литовського, Руського та Жемайтійського.

Альтернативні назви[ред. | ред. код]

Abdaniec, Abdanka, Awdaniec, Awdańc, Awdańczyk, Habdaniec, Habdank, Hawdaniec, Hebdank, Łąkotka, Łękawica, Łękotka, Szczedrzyk, Skarbek, Skuba.

Опис[ред. | ред. код]

Герб складається з двох срібних крокв зі зрізаними донцями, обернених вершинами вниз і сполучених між собою на зразок літери W на червоному полі. У нашоломнику над короною повторюється та ж емблема.

Легенда про походження[ред. | ред. код]

Легенда пов'язує походження гербу з часами Граха чи Кракуса, польського короля, який був засновником Кракова. На горі Вавель, де зараз стоїть краківський замок, жив великий дракон під назвою Холопаг чи Боа, який видихав отруту і вогонь та робив велике розорення людям, які мешкали поруч, та їхній худобі.

Одного дня молодий швець Шкуба (Скуба) здогадався, як подолати дракона. Він зашив смолу, сірку та сірець у шкуру вівці і залишив це біля печери дракона. Той не впізнав відману, з'їв все, але згодом дуже захотів пити. Він пив воду з Вісли, доки не лопнув. За цей вчинок король Кракус дарував Шкубі літеру W (інша назва пол. Łękawica) на його бойовий щит (від гори Вавел, пол. Wawel).

Потомками Шкуби були Шкарбеки (Скарбеки)[1]. Один з представників роду Шкарбеків був відправлений польським королем Болеславом Кривовустим як посол до імператора німецького Генріха. Коли імператор показував йому з погордою свої скарби і відзивався не зовсім утішно про Польщу, Шкарбек зняв зі своєї руки золоте кільце і кинув його в скарбницю, за що Генріх йому подякував (Habe dank). У пам'ять про цей вчинок гербу Шкарбека дана назва Габданк, або Абданк.

Боярські, шляхетські володарі гербу[ред. | ред. код]

родинний герб Хмельницьких — Абданк

Родина Хмельницьких користувалася гербом «Абданк» у версії: в червоному полі дві срібні крокви із зрізаними кінцями, що повернуті верхівками додолу та поєднані між собою на зразок літери W. Така ж фігура у клейноді над шляхетською короною.

Родина Лучичів-Виговських користувалася «Абданк» з відміною. Основою цього варіанту герба був срібний щит, на якому зображено дві чорні крокви з підрізаними кінцями, складені разом верхівками додолу на зразок літери W. На щиті був розміщений лицарський шолом зі шляхетською короною та чорно-срібним наметом.13 листопада 1658 року король Ян Казимир, враховуючи прихильність Івана Виговського до Польської корони, додає нові емблеми до його герба «Абданк»[2].

Глава «Абданк» в гербовнику С.Окольского «Orbis Poloni» (1642)

До цього герба приписано багато польських родів, і в повторенні в нім букви V вбачають як би початкові букви чотирьох слів: Veritas, Victoria, Virtus et Vita, тобто істина, перемога, чеснота і життя. Щоб показати ще ясніше, що хоробрістю придбано право на такий герб, деякі родини зображають в нашоломнику лева, який і тримає Абданк.

Літера W Абданку є в гербах:

У російських гербах Абданк є у Воєводських, Волинських, Мельницьких. У XVIII столітті герб «Абданк» (як герб графського роду Скарбек) являв собою основу гербів галицьких містечок Обертина (з 1745 року) і Рожнятова.

Роди[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Папроцький Б. Герби рицарства польського (1578 р.).-1246с.(474), іл. (пол.) c.607 (183)
  2. Я. Р. Дашкевич , Л. А. Проценко , 3. С. Хомутецька (1971). Каталог колекції документів Київської археографічної комісії 1369-1899 (укр). Київ: Наукова думка. с. 59, док.166.