Абдуллах аль-Муктаді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абдуллах аль-Муктаді
Ім'я при народженні عبد الله بن محمد الذخيرة
Народився 1 травня 1056
Багдад
Помер 3 лютого 1094 (37 років)
Багдад
Громадянство Багдадський халіфат
Національність араб
Діяльність поет, халіф
Знання мов арабська
Титул халіф
Посада Abbasid caliphd
Термін 1075—1094 роки
Попередник аль-Каїм
Наступник аль-Мустазхір
Конфесія іслам
Рід Аббасиди
Батько Мухаммад ібн Абдуллах
Мати Урджумана
Родичі Аль-Каїм
У шлюбі з Сара-хатун
Мах-і-Мульк-хатун
Сафрі-хатун
Діти 1 син

Абдуллах аль-Муктаді (*10561094) — 27-й володар Багдадського халіфату в 10751094 роках. Тронне ім'я перекладається з арабської мови як «Той, хто служить взірцем за волею Бога». Повне ім'я — Абу аль-Касім Абдуллах ібн Мухаммад ад-Дакіра ібн Абдуллах аль Каїм бі-Амр Аллах.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Аббасидів. Син Мухаммада та вірменської наложниці Урджумани, онук халіфа аль-Каїма. Народився у 1056 році в Багдаді. При народженні отримав ім'я Абдуллах. Здобув гарну, переважно богословську освіту. У 1075 році після смерті діда успадкував трон під іменем аль-Муктаді.

Новий халіф продовжив політику попередника, спрямовано на тісну співпрацю з Сельджукідами. Завдяки цьому духовну владу аль-Муктаді було визнано на усій територій Сельджуцької держави. Після вигнання наприкінці 1070-х років Фатімідів з Сирії та Хіджазу халіфат номінально відновив свої стародавні кордони, а представники халіфа знову оселилися в Мецці та Медіні, чим піднесено престиж аль-Муктаді.

Для зміцнення стосунків з сельджуцькими султанами халіф десь у 1074 році оженився на доньці Малік-шаха I. У 1087 році оженився на онуці останнього. Втім після народження сина дружина халіфа з невідомих причин залишила Багдад, перебравшись до Ісфагану. У відповідь султан Малік-шах I запропонував аль-Муктаді пересилитися до Дамаска або Мекки. 1089 року завдяки візиру Нізаму-аль-мульку стосунки халіфа з султаном покращилися.

У 1091 році знову Малік-шах оголосив Багдад своєю столицею, а 1092 році запропонував халіфу пересилитися до басри, маючи намір того повалити. Втім це рішення не було виконано, оскільки правитель Сельджуків у 1092 році раптово помер. Низка дослідників підозрюють халіфа в отруєнні.

Після смерті Малік-шаха аль-Муктадір вміла маневрував між його нащадками, користуючись процесом розпаду єдиної Сельджуцької держави. Також він вправно налаштовував сунітів та шиїтів в самому Ірані. При цьому не виступав відкрито проти Сельджуків, оженившись на доньці Алп-Арслана. Завдяки цьому до самої смерті у 1094 році зумів набрати політичної та частково військової ваги, контролюючи Багдад і частину Іраку. Після смерті аль-Муктаді владу отримав його син Ахмад

Родина[ред. | ред. код]

  • Ахмад (1078—1118), 28-й халіф у 1094—1118 роках

Джерела[ред. | ред. код]

  • Heinz Halm: Kalifen und Assassinen: Ägypten und der Vordere Orient zur Zeit der ersten Kreuzzüge 1074—1171. C.H. Beck, München 2014, S. 26, 87
  • Bennison, Amira K. The Great Caliphs: The Golden Age of the 'Abbasid Empire. Princeton: Yale University Press, 2009, p. 47.