Абдул-Рахман (астраханський хан)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абдул-Рахман
Народився невідомо
Помер 1545
Країна Астраханське ханство
Посада хан
Конфесія іслам
Батько Абдул-Керім

Абдул-Рахман (д/н — 1545) — астраханський хан у 15331537 і 15391545 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з родини Махмудовичів роду Тукатимуридів, гілки династії Чингізидів. Син астраханського хана Абдул-Керіма. Разом з батьком з 1515 року кочував серед ногаїв. 1533 року за підтримки Саїд-Ахмад-бея повалив астраханського хана Ак-Кубека, захопивши владу.

Під тиском знаті й ногайців 1533 року уклав з Великим князівством Московським договір, який надав більше прав московським купцям. Намагався звільнитися від опіки Саїд-Ахмад-бея, можливо 1535 року підтримав заколот проти останнього його родичів — нащадків Ямгурчі-бея. Тому після відновлення авторитету і влади Саїд-Ахмад-бея в Ногайській Орді повалений. Новим ханом поставлений представник Ахматовичів — Дервіш-Алі.

1539 року, ймовірно за підтримки мірзи Шейх-Мамая відновився на астраханському троні. В подальшому ймовірно брав участь у війнах Шейх-Мамай-бея проти Саїд-Ахмед-бея. Повалений 1545 року Ак-Кубеком.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Сафаргалиев М. Г. Заметки об Астраханском ханстве // Сборник статей преподавателей Мордовского государственного педагогического университета. Саранск, 1952
  • Осман­ская империя и страны Центральной, Восточной и Юго-Восточной Европы в XV—XVI вв. М., 1984.
  • Похлёбкин В. В. Татары и Русь. Глава 3. — Москва. «Международные отношения» 2000 г.