Абдул-Хак (вчений)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Абдул Хак
англ. Abdul Haq
урду عبدالحق
Народився 1870
Хапур,
Об'єднані провінції Агри і Ауда,
Британська Індія
Помер 16 серпня 1961(1961-08-16)
Карачі, Пакистан
Місце проживання Німеччина, Італія, Швейцарія, США
Громадянство
(підданство)
Flag of Pakistan.svg Пакистан
British Raj Red Ensign.svg Британська Індія
Національність Пакистан Пакистан
Alma mater Алігархський університет
Галузь філологія
Відомий завдяки: Батько урду
Автограф AbdulHaq Autograph.jpg

Мавлаві Абдул Хак (англ. Abdul Haq, 1870—1961, урду عبدالحق) — індійський і пакистанський учений-філолог, удостоєний почесного титулу «Батько урду» (урду بابائے اردو) за внесок у вивчення історії цієї мови й отримання ним статусу одного з двох національних у Пакистані (Baba-e-Urdu) Maulvi Abdul Haq.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в 1870році в м. Хапур (нині на території індійського штату Уттар-Прадеш). Закінчивши в 1892 році Мусульманський університет у м. Алігарх, викладав урду в коледжі м. Аурангабад, присвятивши себе подальшому вивченню і розвитку мови. Пізніше працював головним перекладачем у Департаменті внутрішніх справ у Делі, потім був призначений інспектором шкіл у центральних провінціях у м. Аурангабад. Тоді ж став секретарем Всєіїндійської магометанської освітянської конференції (заснованої в 1886 році). Після утворення Османського університету в 1917 році, став деканом факультету урду і директором Османського коледжу в Аурангабаді, залишаючись на цій посаді аж до відставки в 1930 році.

Протестував проти прагнення індійських націоналістів на чолі з Махатмою Ганді зробити хінді єдиним національним мовою в Британської Індії. Також протистояв спробам перевести писемність урду з арабської основи на деванагари[1]. Вступив в Мусульманську лігу на чолі з Мухаммадом Алі Джинна.

У 1947 році у поїхав в Пакистан, де продовжив наукову і громадську роботу.

Помер від раку в місті Карачі 16 серпня 1961 року.

Громадська та наукова діяльність[ред.ред. код]

У 1903 році в місті Алігарх організував товариство «Анджуман Тараккі-е-Урду» (انجمن ترقی اردو,укр. Суспільство популяризації мови і літератури урду).

Вів велику просвітницьку роботу. Заснував журнали «Хамар забав» (укр. Наша мова), «Урду», «Маашей» (укр. "Життя"), «Саінс» (укр. «Наука»). Зібрав рідкісні рукописи на урду та брав участь у створенні бібліотек у місті Хайдарабад і Делі. Численні літературно-критичні праці Абдул Хака виявили давність літературних традицій урду, розкривають багатство і розмаїття середньовічної та сучасної літератури на цій мові[2]. Однією з найважливіших і багаторічних його робіт став англо-урду словник.

Пам'ять[ред.ред. код]

У серпні 2004році пакистанська пошта випустила пам'ятну марку на честь вченого.

Примітки[ред.ред. код]