Абдул-Хак (вчений)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абдул Хак
англ. Abdul Haq
урду عبدالحق
Народився 1870
Хапур,
Об'єднані провінції Агри і Ауда,
Британська Індія
Помер 16 серпня 1961(1961-08-16)
Карачі, Пакистан
Громадянство
(підданство)
Flag of Pakistan.svg Пакистан
British Raj Red Ensign.svg Британська Індія
Національність Пакистан Пакистан
Місце проживання Німеччина, Італія, Швейцарія, США
Діяльність мовознавець
Відомий завдяки філологія
Alma mater Алігархський університет
Відомий завдяки: Батько урду
Конфесія іслам
Автограф AbdulHaq Autograph.jpg

Мавлаві Абдул Хак (англ. Abdul Haq, 1870—1961, урду عبدالحق) — індійський і пакистанський учений-філолог, удостоєний почесного титулу «Батько урду» (урду بابائے اردو) за внесок у вивчення історії цієї мови й отримання ним статусу одного з двох національних у Пакистані (Baba-e-Urdu) Maulvi Abdul Haq.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в 1870році в м. Хапур (нині на території індійського штату Уттар-Прадеш). Закінчивши в 1892 році Мусульманський університет у м. Алігарх, викладав урду в коледжі м. Аурангабад, присвятивши себе подальшому вивченню і розвитку мови. Пізніше працював головним перекладачем у Департаменті внутрішніх справ у Делі, потім був призначений інспектором шкіл у центральних провінціях у м. Аурангабад. Тоді ж став секретарем Всєіїндійської магометанської освітянської конференції (заснованої в 1886 році). Після утворення Османського університету в 1917 році, став деканом факультету урду і директором Османського коледжу в Аурангабаді, залишаючись на цій посаді аж до відставки в 1930 році.

Протестував проти прагнення індійських націоналістів на чолі з Махатмою Ганді зробити хінді єдиним національним мовою в Британської Індії. Також протистояв спробам перевести писемність урду з арабської основи на деванагари[1]. Вступив в Мусульманську лігу на чолі з Мухаммадом Алі Джинна.

У 1947 році у поїхав в Пакистан, де продовжив наукову і громадську роботу.

Помер від раку в місті Карачі 16 серпня 1961 року.

Громадська та наукова діяльність[ред. | ред. код]

У 1903 році в місті Алігарх організував товариство «Анджуман Тараккі-е-Урду» (انجمن ترقی اردو,укр. Суспільство популяризації мови і літератури урду).

Вів велику просвітницьку роботу. Заснував журнали «Хамар забав» (укр. Наша мова), «Урду», «Маашей» (укр. "Життя"), «Саінс» (укр. «Наука»). Зібрав рідкісні рукописи на урду та брав участь у створенні бібліотек у місті Хайдарабад і Делі. Численні літературно-критичні праці Абдул Хака виявили давність літературних традицій урду, розкривають багатство і розмаїття середньовічної та сучасної літератури на цій мові[2]. Однією з найважливіших і багаторічних його робіт став англо-урду словник.

Пам'ять[ред. | ред. код]

У серпні 2004році пакистанська пошта випустила пам'ятну марку на честь вченого.

Примітки[ред. | ред. код]