Абд аль-Малік I (Саманідський емір)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абд аль-Малік I
перс. عبدالملک‎
тадж. Абдулмалики I
Емір Саманідської держави
954 — 961
Попередник: Нух I Самані
Спадкоємець: Мансур I
 
Народження: 944
Смерть: 961
Бухара, Узбекистан
Причина смерті: падіння з коняd
Релігія: сунізм
Рід: Саманіди
Батько: Нух I Самані

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Абд аль-Малік I (944 — 961) — саманідський правитель Хорасану і Мавераннахру (954961), наступник свого батька Нуха ібн Hacpa.

Біографія

[ред. | ред. код]

Відповідно до пізнього джерела (перекладу Ахмеда аль-Кубаві «Історії Бухари» Наршахі), під час вступу на престол йому було всього лише 10 років. Війна з Буїдами, що була розпочата при Нухі, була завершена при ньому (955–956 рр..) миром, не дуже вигідним для Саманідів. Як показують монети, укладення миру було пов'язано з визнанням халіфу аль-Муті.

В цей час посилився вплив воєначальників тюркської гвардії, в руки яких практично перейшло все управління державою. У палаці еміра великими правами користувався великий хаджиб гвардії Алп-тегін. Його вплив був настільки великий, що без згоди хаджиба емір не міг призначити придворних. Протягом 960-х років точилися війни з Рук аль-Даула з династії Буїдів за Табаристан і Хорасан.

20 листопада 961 року під час гри в джукан (кінне поло) емір впав з коня і розбився на смерть. Після смерті Абд ал-Малика почалися заворушення в Бухарі. Повсталі жителі столиці в 961 році підпалили і розграбували емірський палац.

Література

[ред. | ред. код]
  • Бартольд В. В. . — Т. II, Ч. 2: Праці з окремих проблем історії Середньої Азії. (рос.).