Абелівська премія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абелівська премія
Abel Prize
На честь (епонім) Нільс Генрік Абель
Niels Henrik Abel.jpg
Країна Норвегія Норвегія
Тип наукова нагородаd
Ким вручається Король Норвегії
Підстава За досягнення в математиці
Нагородження
Засновано: 2003
Список нагороджених
Категорія:Лауреати Абелівської премії (17)
Черговість
Сайт www.abelprize.no/%20abelprize.no

CMNS: Абелівська премія у Вікісховищі

А́белівська пре́мія з математики, названа так на честь норвезького математика Нільса Генріка Абеля, заснована урядом Норвегії в 2002 році, і, починаючи з 2003 року, щорічно присуджується видатним математикам сучасності. Грошовий розмір премії можна порівняти з розміром Нобелівської премії і, в доларовому еквіваленті, становить трохи менше мільйона доларів США. Метою засновників цієї премії було не тільки заохочення математиків зі світовим ім'ям, але й широка реклама та популяризація сучасної математики, особливо серед молоді.

Історія[ред. | ред. код]

Перша пропозиція заснування премії пролунала в рамках відзначення 100-х роковин народження Абеля[1]. У 1899, незадовго до своєї смерті, Софус Лі пропонував запровадити Абелівську премію, коли дізнався про наміри Альфреда Нобеля, який засновував щорічні премії, не включати премію з математики. Король Швеції Оскар II погодився фінансувати математичну премію імені Абеля, і математики Людвіг Сілов та Карл Штермер розробили статут та правила пропонованої премії. Проте, вплив Лі згас після його смерті, а роз'єднання Шведсько-норвезької унії у 1905 поклало край першій спробі створення Абелівської премії.

У 2001, коли інтерес до премії знов зріс, була сформована робоча група для розробки пропозиції, котра і була представлена прем'єр-міністру Норвегії у травні. У серпні 2001 норвезький уряд оголосив, що премія буде присуджуватися з 2002, до 200-річного ювілею Абеля. Насправді перша премія була присуджена 2003 року.

Для відзначення лауреатів і їхніх досягнень була заснована серія книг, один том на п'ять років. Перший том[2] покриває роки 2003–2007.

Лауреати[ред. | ред. код]

Список лауреатів Абелівської премії за всю історію нагородження:

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Дивись також[ред. | ред. код]