Аборт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аборт
Аборт вакуумною аспірацією на 8 тижні вагітності: утримуючи вагіну відкритою дзеркалом [4], трубку (вакуретку) [5], приєднану до аспіраційного насоса [6], вставляють через шийку матки в матку. Амніоновий мішок [1], ембріон [2] і ендометрій [3] евакуюють через трубку.
Аборт вакуумною аспірацією на 8 тижні вагітності: утримуючи вагіну відкритою дзеркалом [4], трубку (вакуретку) [5], приєднану до аспіраційного насоса [6], вставляють через шийку матки в матку. Амніоновий мішок [1], ембріон [2] і ендометрій [3] евакуюють через трубку.
Аборт вакуумною аспірацією на 8 тижні вагітності: утримуючи вагіну відкритою дзеркалом [4], трубку (вакуретку) [5], приєднану до аспіраційного насоса [6], вставляють через шийку матки в матку. Амніоновий мішок [1], ембріон [2] і ендометрій [3] евакуюють через трубку.
Спеціальністьакушерство
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11JA00
МКХ-10O04
МКХ-9779.6
DiseasesDB4153
MedlinePlus002912
eMedicinearticle/252560
MeSHD000028
CMNS: Abortion у Вікісховищі
Частина серії
Жіноче здоров'я
Портал Проєкт Стиль

Або́рт (лат. abortus — викидень, також згіблення[1]) — переривання вагітності шляхом видалення чи вигнання ембріона або плоду[nb 1] медикаментозним чи хірургічним втручанням[3] у разі небажаної вагітності чи медичних показань. Причини абортів різняться у світі:[4][5] вагітність внаслідок зґвалтування чи інцесту[5], дитяча вагітність, збереження здоров'я[4][5], домашнє насильство, бідність, бажання завершити освіту чи побудувати кар'єру[6], небажання мати дітей.

При правильному виконанні медичний аборт є однією з найбезпечніших процедур у медицині.[7]:1[8] У США ризик смерті вагітної при медичному аборті в 14 разів нижчий, ніж при пологах.[9] Легальні та безпечні аборти у жінок, що бажають їх, не збільшують ризик тривалих психічних або фізичних проблем.[10] Самостійні медикаментозні аборти є високоефективними та безпечними.[11][12] Контрацепцію, таку як комбіновані оральні контрацептиви чи внутрішньоматкові спіралі, можна використовувати одразу після аборту.[13] Дані охорони здоров'я показують, що легалізація та доступність безпечних абортів зменшує материнську смертність.[14][15]

Небезпечні (підпільні) аборти — за відсутності доступу до безпечного аборту виконані людьми з браком належних навичок, без достатніх ресурсів, в антисанітарних умовах, у тому числі самостійно (через антиабортне законодавство чи недорозвиток акушерства) — є причиною 5-13 % материнської смертності, особливо в країнах, що розвиваються[16], спричиняючи 47,000 смертей та 5 мільйонів госпіталізацій щороку.[10][17] ВООЗ зазначає: «Доступ до легальної, безпечної та всебічної абортної медицини, включно з післяабортним доглядом, має ключове значення для досягнення максимально можливого рівня сексуального та репродуктивного здоров'я».[18]

В Україні штучне переривання вагітності, якщо вона не перевищує 12 тижнів, може здійснюватися за бажанням жінки. У випадках, встановлених законодавством, штучне переривання вагітності може бути проведене в акредитованих закладах охорони здоров'я при вагітності від 12 до 22 тижнів. Перелік[19] обставин, що дозволяють переривання вагітності після 12 тижнів вагітності, встановлюється законодавством.[20]

Поширеність

[ред. | ред. код]
Законність абортів у світі (легенда відкривається кліком на зображення)

Спроби аборту практикувалися протягом всієї історії людства: використовуючи абортивні трави, гострі інструменти, жорсткий масаж та інші традиційні методи.[21] Нині приблизну статистику можливо збирати лише про легальні аборти — про більшість небезпечних не повідомляють.

Щорічно у світі робиться близько 73 мільйонів абортів,[22] з яких 45 % — небезпечні.[23] Рівень абортів мало змінився між 2003 і 2008 роками[24], а до цього він падав принаймні два десятиліття, зі збільшенням доступу до планування сім'ї та контрацепції.[25] Станом на 2018, лише 37 % жінок світу мали доступ до легального аборту без обмежень за причиною.[26]

Країни, де дозволені аборти, мають різні обмеження дозволеного аборту на пізніх термінах.[27] Між країнами, які обмежують аборти, і країнами, які широко їх дозволяють, рівень абортів подібний. Частково це пояснюється тим, що країни, які обмежують аборти, як правило, мають вищі показники небажаної вагітності.[28] З країн із законодавчими обмеженнями аборту в країни з ліберальнішим законодавством розвивається абортний туризм.

Історія

[ред. | ред. код]

Першою в новітній історії легалізувала аборти більшовицька Росія.[29] В СРСР кримінальну відповідальність за аборти повернули. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 5 серпня 1954 року кримінальну відповідальність за вчинення аборту знову скасовано. Указом від 23 листопада 1955 року «Про скасування заборони абортів» встановлено кримінальну відповідальність лише для осіб (в тому числі лікарів), які роблять аборт поза лікарнями або іншими лікувальними закладами. Покарання посилювалося в разі, коли аборт зроблено в антисанітарних умовах чи особою без належної медичної освіти.

На той час (1955 рік) у багатьох країнах Заходу аборти лишалися нелегальними. Так, у США аборти повністю декриміналізовані лише у 1973 році (але 24 червня 2022 року Верховний Суд США скасував рішення від 1973 р., що визнавало право жінки на аборт), у Франції — у 1974.

В Ірландії аборти у одиничних випадках були дозволені лише влітку 2013 року.[30] Польський Конституційний суд забороняє лікарям переривати вагітність у більшості випадків.[31][32] Значно обмежили аборти у США в 2022 році, скасувавши історичне рішення Верховного суду США 1973 року Ро проти Вейда, яким стверджено, що Конституція США захищає свободу вагітної жінки здійснити аборт без надлишкових державних обмежень.

Полеміка щодо аборту

[ред. | ред. код]
Вішалка — символ небезпечного аборту у фемрусі за право на аборти. Гасло: «Ніколи знову».

Законодавство, культурні та релігійні погляди на аборт різняться у світі: від повної заборони без винятків до легальності без обмежень. Частою є ситуація, коли аборт легальний тільки у кризових випадках (зґвалтування, інцест, вади плоду, бідність, ризик для здоров'я жінки).[33]

Глобальні дебати щодо моральних, етичних та юридичних аспектів медичних абортів тривають між феміністичним рухом, релігійними та політичними силами, відколи рух за право на законний аборт та доступ до нього постав з розвитком фемінізму та контрацепції.[34][35] Основними антагоністами полеміки щодо абортів є:

Кожна група впливає на громадську думку і досягає більшої чи меншої правової підтримки своєї позиції. У ряді випадків полеміка призвела до репродуктивного насильства (див. Примусова стерилізація, Стерилізація корінних американок).

Класифікація

[ред. | ред. код]

Мимовільний (спонтанний) аборт, або викидень: ненавмисне виштовхування ембріону чи плода всупереч бажанню вагітної через патології вагітності без умисних сторонніх впливів до 24 тижня вагітності[38] (на пізніших строках викидень є передчасними пологами). За строками викидень поділяється:

З викиднями іноді перекриваються терміни[39] передчасних пологів та мертвонародження.

 • передчасні пологи — до 37 тижня вагітності з живою дитиною.[40]
 • мертвонародження — коли плід вмирає у матці чи протягом пологів.[41]

Штучний (медичний) аборт — свідомі заходи для припинення вагітності. Є звільненням порожнини матки від плодового міхура (ембріона або плоду з його оболонками) за допомогою будь-якого впливу безпосередньо на плодовий міхур, на матку або на організм жінки в цілому. Поділяється на:

 • За показаннями:
  • Плановий (за вибором): elective, voluntary — виконані на запит жінки з немедичних причин.[42]
  • Терапевтичний: therapeutic — виконані через загрозу вагітності життю або здоров'ю жінки чи (та) ембріона/плода.
 • За методом та механізмом впливу:
  • Медикаментозний — абортивні препарати, які приймає жінка (може виконуватись без лікарського нагляду).
  • Хірургічний — оперативне втручання, виконуване кваліфікованим(-ою) спеціалістом(-кою).
 • За якістю проведення аборту та наслідками для життя і здоров'я жінки:
  • Безпечний (легальний) — проведений кваліфікованим фахівцем з дотриманням умов та норм проведення аборту, з безпечними інструментами та відповідністю санітарним нормам.
  • Небезпечний (підпільний) — за відсутності доступу до безпечного аборту (коли він є криміналізованим), аборт, проведений некваліфікованою особою (включаючи саму вагітну), яка не має достатніх медичних навичок та/або небезпечними інструментами, та/або в умовах недостатньої санітарії. Часто летальний або спричинює захворювання жінки.

Мимовільний (спонтанний) аборт (викидень)

[ред. | ред. код]
Докладніше: Викидень

Слово «аборт» зазвичай означає свідомі заходи для припинення вагітності, тобто, в строгому сенсі, медичний (штучний) аборт[43][44], передовсім, хірургічний. Мимовільним (спонтанним) абортом, що виникає всупереч бажанню жінки через патології вагітності, є викидень. Викидні стаються в приблизно 30 %—40 % вагітностей.[45][46]

Медичний (штучний) аборт

[ред. | ред. код]

Це свідомі заходи для припинення вагітності. Є звільненням порожнини матки від плодового міхура (ембріона або плоду з його оболонками) за допомогою будь-якого впливу безпосередньо на плодовий міхур, на матку або на організм жінки в цілому.

Біля 205 мільйонів вагітностей виникають у світі щороку. Біля третини з них небажані. Біля 1/5 завершуються медичним абортом.[24][47] Більшість абортів є результатом небажаних вагітностей.[48][49] У Великій Британії від 1 до 2 % абортів виконуються через генетичні вади плоду.[10] Причини проведення штучних абортів зазвичай характеризуються як терапевтичні або планові.

Вагітність можна умисно перервати кількома шляхами. Обраний метод часто залежить від строку вагітності: віку ембріона чи плоду, який збільшується в розмірах з ходом вагітності[50][51], а також від законності, доступності, особистих переваг лікаря чи жінки.

Показання (плановий / терапевтичний аборт)

[ред. | ред. код]

У медицині аборт називається терапевтичним, якщо він виконується для:

 • порятунку життя вагітної жінки;
 • запобігання заподіянню шкоди фізичному або психічному здоров'ю жінки;
 • переривання вагітності, якщо є ознаки того, що у дитини буде значно підвищений шанс смертності або захворюваності;
 • вибіркового зменшення кількості плодів, щоб зменшити ризики для здоров'я, пов'язані з багатоплідною вагітністю.[52][42]

Показаннями до хірургічного аборту зазвичай стають захворювання вагітної і плоду:

Якщо бажання виконати аборт викликане небажаною вагітністю, остаточне рішення про аборт приймає вагітна.

Методи проведення аборту

[ред. | ред. код]

Залежно від терміну вагітності, її переривають різними методами, аби знизити ризик розвитку ускладнень.[53] Кожен метод має протипокази та найбільш ефективний на відповідних термінах вагітності. Зі зростанням терміну вагітності ступінь травмування жінки та, відповідно, ризики ускладнень зростають.

Сучасні методи аборту
Термін вагітності Рекомендований метод аборту Як проводиться аборт Механізм абортивної дії Характеристики методу
1-3 тижнів затримки менструацій[уточнити] Медикаментозний аборт: провокація викидня комбінацією препаратів[54]. Ефективність 90-95 % при затримці до 42 днів. Одноразовий прийом в присутності лікаря 600 мг стероїдного препарату міфепристону, який провокує загибель ембріону. Через 36-48 годин пацієнтка в присутності лікаря приймає аналог простагландинів: перорально 2 таблетки (400 мкг) або вагінально 800 мкг мізопростолу і знаходиться в стаціонарі весь час до настання аборту, що відбувається, як правило, впродовж 3-6 годин. На 7-10 день лікар-акушер-гінеколог амбулаторно оглядає пацієнтку. Зв'язуючись з прогестероновими рецепторами, міфепристон блокує дію прогестерону, який стимулює ріст ендометрію. Під дією простагландинів і мізопростолу препаратів матка скорочується, запускаючи механізм вигнання плодового яйця з її порожнини. Цей спосіб найменш травматичний та найбільш безпечний. Слизова оболонка матки залишається неушкодженою, за 28-30 днів відновлюється менструальний цикл.
2-5 тижнів[уточнити] Міні-аборт (вакуум-аспірація): висмоктування плодового яйця У матку вводиться тонка одноразова трубка (катетер), прикріплена до вакуумного аспіратора, який висмоктує плодове яйце назовні. Операція триває 2-5 хвилин і проводиться за місцевої або загальної анестезії. В порожнині матки створюється рівномірний негативний тиск (вакуум), який сприяє мимовільному відділенню плодового яйця, незалежно від його локалізації. Слизова оболонка матки отримує мінімальні ушкодження.
6-12 тижнів Хірургічний (класичний, медичний) аборт: хірургічне вискоблювання плоду Проводиться тільки в умовах медичного стаціонару під загальним наркозом. У випадку загрози життю жінки або вагітності внаслідок зґвалтування може проводитись і на пізніших строках, до 22 тижнів. Після операції необхідний курс антибіотиків для профілактики інфікування. Канал шийки матки поступово розширюють інструментами і спеціальною ложкою (кюретка) або ножицями (абортцанг) вискоблюють плодове яйце разом з плацентою і слизовою оболонкою матки. Існують також вакуум-кюретки[54]. Має низку ускладнень, зокрема, може призводити до безпліддя і невиношування наступних вагітностей.
понад 20 тижнів Штучні пологи («пізній аборт»): провокація передчасних «пологів» Роблять за особливими показаннями. У плодовий міхур вводяться розчини, що викликають пологову діяльність. Оскільки наприкінці 2 — на початку 3 триместру плід може народитися живим, але з важкими патологіями розвитку, цей метод лікарі використовують рідше за попередній.

Міжнародна організація Жінки на хвилях безкоштовно надає консультації (у тому числі й українською) з використання медикаментів для аборту, а в разі потреби може надіслати відповідні ліки[55].

Медикаментозний аборт

[ред. | ред. код]

Може проводитись самостійно за допомогою препаратів. Самостійні медикаментозні аборти є дуже ефективними та безпечними.[11][12]

Міфепристон у комбінації з простагландином виявляється таким же безпечним і ефективним, як хірургічний аборт, під час першого і другого триместру.[3][13]

Хірургічний аборт

[ред. | ред. код]
Аборт вакуумною аспірацією: 1 — амніон;2 — ембріон; 3 — ендометрій;4 — спекулум; 5 — вакуретка;6 — вакуумний відсмоктувач.

Проводиться акушером-гінекологом як хірургічне втручання в умовах лікарні. Найпоширеніші хірургічні техніки аборту включають розширення шийки матки та використання вакуумного аспіратора.[56]

 • 1 триместр: Аспірація (мануальна або електрично-вакуумна). При вакуумній аспірації вагіну розширюють гінекологічним дзеркалом, вводять в матку через її шийку трубку (вакуретку), приєднану до аспіраційного насоса, і відсмоктують амніотичний мішок, ембріон і ендометрій через трубку.
 • 2 триместр: Розширення та евакуація (Dilation and evacuation, D&E), в інших медичних центрах називається ERPOC (Evacuation of Retained Products of Conception), TOP або STOP (Surgical) Termination Of Pregnancy), її варіант Intact Dilation and Extraction (D&X). Розширення шийки матки та хірургічна евакуація матки разом з плодом, плацентою та іншими тканинами. Поширений метод аборту та хірургії викидня.

В Україні жінок, яким виконують аборт, передабортно та післяабортно консультують щодо особливостей конкретного методу аборту[57]. З метою профілактики запальних ускладнень після хірургічного аборту його здійснюють не пізніше 3 днів після обстеження, яке мусить проводитися відповідно до нормативів в умовах амбулаторно-поліклінічних лікувальних закладів та відповідного клінічного протоколу.

За гострого запального або інфекційного захворювання аборт виконують після лікування до повних 12 тижнів вагітності.

За законодавством України[57], після штучного переривання першої вагітності жінкам з резус-негативним типом крові проводиться імунізація антирезусним імуноглобуліном за відповідною методикою.

Працюючим жінкам після операції видається листок непрацездатності.

Жінкам призначають індивідуально підібраний засіб контрацепції, про що робиться запис в медичній документації. В подальшому за пацієнткою диспансерно спостерігають з обов'язковим УЗД для підтвердження відсутності плідного яйця в порожнині матки. У разі неповного видалення плідного яйця або тривалого кровомазання проводять діагностичне вишкрібання порожнини матки з гістологічним дослідженням отриманого матеріалу[57].

Небезпечні аборти

[ред. | ред. код]
Докладніше: Небезпечні аборти
Агітплакат СРСР проти кримінальних абортів, 1925. Вгорі: «Викидень, здійснений бабкою або акушеркою, не тільки калічить жінку, але часто веде до смерті»

Медичний аборт як хірургічна операція зазвичай не супроводжується ускладненнями. Небезпечним (підпільним, нелегальним, кримінальним) є аборт чи його спроба, проведені самостійно, поза медичним закладом, людьми з недостатніми медичними компетенціями, з використанням шкідливого обладнання чи в незадовільних санітарних умовах.

До небезпечних абортів вдаються за відсутності змоги провести кваліфікований легальний аборт (наприклад, в регіонах, де він заборонений або немає достатніх ресурсів акушерства і абортної медицини). Небезпечні аборти становлять серйозну загрозу здоров'ю жінок, оскільки майже завжди є ускладненими. Під час них в антисанітарних умовах у матку часто заносяться хвороботворні мікроорганізми з подальшим сепсисом, наносяться важкі механічні ушкодження матки і сусідніх органів.

Небезпечні аборти є причиною 5-13 % материнської смертності, особливо в країнах, що розвиваються[16], спричиняючи 47,000 смертей та 5 мільйонів госпіталізацій щороку.[10] 45 % з 73 мільйонів[22] абортів, що проводяться в світі щороку, — небезпечні.[23]

Дані охорони здоров'я показують, що легалізація та доступність безпечних абортів зменшує материнську смертність.[14][15][17] ВООЗ зазначає: «Доступ до легальної, безпечної та всебічної абортної медицини, включно з післяабортним доглядом, має ключове значення для досягнення максимально можливого рівня сексуального та репродуктивного здоров'я».[18]

Ускладнення

[ред. | ред. код]

Небезпечний аборт загрожує смертю жінки, погіршенням функції матки та яєчників, запальними захворюваннями жіночих статевих органів, безпліддям.

Серед ранніх ускладнень кровотеча, ушкодження шийки матки, емболія, неповний витяг плодового яйця. Для його попередження необхідна УЗД, часто відсутня поза лікарнею, при виявленні залишків яйця — повторне вискоблювання. Після аборту можуть загостритися хронічні захворювання (сальпінгоофорит, ендометрит). Серйозну небезпеку становлять занесення інфекції в матку і перфорація її стінки з ушкодженням кишечника, сечового міхура.

Неправильне використання під час аборту розширників може сприяти розвитку недостатності (неповного змикання) шийки матки, що надалі призводить до слабкості м'язового апарату шийки. Зростає частота ендометріозу, позаматкових вагітностей, аномалій розташування плаценти; захворювань немовлят, пов'язаних з патологією судин матки. Зростає й ризик утворення пухлин молочних залоз, шийки і тіла матки, порушень менструального циклу та інших гінекологічних захворювань.

Див. також

[ред. | ред. код]

Коментарі

[ред. | ред. код]
 1. For a list of definitions as stated by obstetrics and gynecology (OB/GYN) textbooks, dictionaries, and other sources, see Definitions of abortion. Definitions of abortion vary from source to source, and language used to define abortion often reflects societal and political opinions, not only scientific knowledge.[2]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Дара Корній. Потерча // Чарівні істоти українського міфу. Духи природи. — Харків : Віват, 2024. — С. 98. — ISBN 978-617-690-898-2.
 2. Kulczycki A. Abortion. Oxford Bibliographies. Архів оригіналу за 13 квітня 2014. Процитовано 9 квітня 2014.
 3. а б Zhang J, Zhou K, Shan D, Luo X (May 2022). Medical methods for first trimester abortion. The Cochrane Database of Systematic Reviews (англ.). 2022 (5): CD002855. doi:10.1002/14651858.CD002855.pub5. PMC 9128719. PMID 35608608.
 4. а б The limitations of U.S. statistics on abortion. Issues in Brief (англ.). New York: The Guttmacher Institute. 1997. Архів оригіналу за 4 квітня 2012.
 5. а б в Bankole A, Singh S, Haas T (1998). Reasons Why Women Have Induced Abortions: Evidence from 27 Countries. International Family Planning Perspectives. 24 (3): 117—127, 152. doi:10.2307/3038208. JSTOR 3038208. Архів оригіналу за 17 січня 2006.
 6. Stotland NL (July 2019). Update on Reproductive Rights and Women's Mental Health. The Medical Clinics of North America. 103 (4): 751—766. doi:10.1016/j.mcna.2019.02.006. PMID 31078205. S2CID 153307516.
 7. Grimes DA, Benson J, Singh S, Romero M, Ganatra B, Okonofua FE, Shah IH (25 листопада 2006). Unsafe abortion: the preventable pandemic. Lancet. 368 (9550): 1908—1919. doi:10.1016/S0140-6736(06)69481-6. PMID 17126724. S2CID 6188636.
 8. Raymond EG, Grossman D, Weaver MA, Toti S, Winikoff B (November 2014). Mortality of induced abortion, other outpatient surgical procedures and common activities in the United States. Contraception. 90 (5): 476—479. doi:10.1016/j.contraception.2014.07.012. PMID 25152259. Results: The abortion-related mortality rate in 2000-2009 in the United States was 0.7 per 100,000 abortions. Studies in approximately the same years found mortality rates of 0.8-1.7 deaths per 100,000 plastic surgery procedures, 0-1.7 deaths per 100,000 dental procedures, 0.6-1.2 deaths per 100,000 marathons run and at least 4 deaths among 100,000 cyclists in a large annual bicycling event. The traffic fatality rate per 758 vehicle miles traveled by passenger cars in the United States in 2007-2011 was about equal to the abortion-related mortality rate. Conclusions: The safety of induced abortion as practiced in the United States for the past decade met or exceeded expectations for outpatient surgical procedures and compared favorably to that of two common nonmedical voluntary activities.
 9. Raymond EG, Grimes DA (February 2012). The comparative safety of legal induced abortion and childbirth in the United States. Obstetrics and Gynecology. 119 (2 Pt 1): 215—219. doi:10.1097/AOG.0b013e31823fe923. PMID 22270271. S2CID 25534071. Conclusion: Legal induced abortion is markedly safer than childbirth. The risk of death associated with childbirth is approximately 14 times higher than that with abortion. Similarly, the overall morbidity associated with childbirth exceeds that with abortion.
 10. а б в г Lohr PA, Fjerstad M, Desilva U, Lyus R (2014). Abortion. BMJ. 348: f7553. doi:10.1136/bmj.f7553. S2CID 220108457.
 11. а б Moseson H, Jayaweera R, Raifman S, Keefe-Oates B, Filippa S, Motana R, Egwuatu I, Grosso B, Kristianingrum I, Nmezi S, Zurbriggen R, Gerdts C (October 2020). Self-managed medication abortion outcomes: results from a prospective pilot study. Reproductive Health. 17 (1): 164. doi:10.1186/s12978-020-01016-4. PMC 7588945. PMID 33109230. {{cite journal}}: Недійсний |display-authors=6 (довідка)Обслуговування CS1: Сторінки із непозначеним DOI з безкоштовним доступом (посилання)
 12. а б Moseson H, Jayaweera R, Egwuatu I, Grosso B, Kristianingrum IA, Nmezi S, Zurbriggen R, Motana R, Bercu C, Carbone S, Gerdts C (January 2022). Effectiveness of self-managed medication abortion with accompaniment support in Argentina and Nigeria (SAFE): a prospective, observational cohort study and non-inferiority analysis with historical controls. The Lancet. Global Health. 10 (1): e105—e113. doi:10.1016/S2214-109X(21)00461-7. PMC 9359894. PMID 34801131. {{cite journal}}: Недійсний |display-authors=6 (довідка)
 13. а б Kapp N, Whyte P, Tang J, Jackson E, Brahmi D (September 2013). A review of evidence for safe abortion care. Contraception. 88 (3): 350—363. doi:10.1016/j.contraception.2012.10.027. PMID 23261233.
 14. а б Faúndes A, Shah IH (October 2015). Evidence supporting broader access to safe legal abortion. International Journal of Gynaecology and Obstetrics. World Report on Women's Health 2015: The unfinished agenda of women's reproductive health. 131 (Suppl 1): S56—S59. doi:10.1016/j.ijgo.2015.03.018. PMID 26433508. A strong body of accumulated evidence shows that the simple means to drastically reduce unsafe abortion-related maternal deaths and morbidity is to make abortion legal and institutional termination of pregnancy broadly accessible. […] [C]riminalization of abortion only increases mortality and morbidity without decreasing the incidence of induced abortion, and that decriminalization rapidly reduces abortion-related mortality and does not increase abortion rates.
 15. а б Latt SM, Milner A, Kavanagh A (January 2019). Abortion laws reform may reduce maternal mortality: an ecological study in 162 countries. BMC Women's Health. 19 (1): 1. doi:10.1186/s12905-018-0705-y. PMC 6321671. PMID 30611257.{{cite journal}}: Обслуговування CS1: Сторінки із непозначеним DOI з безкоштовним доступом (посилання)
 16. а б Preventing unsafe abortion. World Health Organization. Архів оригіналу за 23 серпня 2019. Процитовано 6 серпня 2019.
 17. а б Shah I, Ahman E (December 2009). Unsafe abortion: global and regional incidence, trends, consequences, and challenges (PDF). Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada. 31 (12): 1149—1158. doi:10.1016/s1701-2163(16)34376-6. PMID 20085681. S2CID 35742951. Архів оригіналу (PDF) за 16 липня 2011.
 18. а б Abortion. www.who.int (англ.). Архів оригіналу за 6 травня 2021. Процитовано 14 квітня 2021.
 19. Постанова КМУ від 15 лютого 2006 р. № 144 «Про реалізацію статті 281 Цивільного кодексу України». — Дата звернення: 04.02.2023.
 20. Цивільний кодекс України. — Ч. 6 ст. 281. — Дата звернення: 04.02.2023.
 21. Paul M, Lichtenberg ES, Borgatta L, Grimes DA, Stubblefield PG, Creinin MD, Joffe C (2009). 1. Abortion and medicine: A sociopolitical history. Management of Unintended and Abnormal Pregnancy (PDF) (вид. 1st). Oxford: John Wiley & Sons. ISBN 978-1-4443-1293-5. OL 15895486W. Архів (PDF) оригіналу за 19 січня 2012.
 22. а б Abortion. www.who.int (англ.). Архів оригіналу за 21 вересня 2022. Процитовано 21 вересня 2022.
 23. а б Worldwide, an estimated 25 million unsafe abortions occur each year. World Health Organization. 28 вересня 2017. Архів оригіналу за 29 вересня 2017. Процитовано 29 вересня 2017.
 24. а б Sedgh G, Singh S, Shah IH, Ahman E, Henshaw SK, Bankole A (February 2012). Induced abortion: incidence and trends worldwide from 1995 to 2008 (PDF). Lancet. 379 (9816): 625—632. doi:10.1016/S0140-6736(11)61786-8. PMID 22264435. S2CID 27378192. Архів (PDF) оригіналу за 6 лютого 2012. Because few of the abortion estimates were based on studies of random samples of women, and because we did not use a model-based approach to estimate abortion incidence, it was not possible to compute confidence intervals based on standard errors around the estimates. Drawing on the information available on the accuracy and precision of abortion estimates that were used to develop the subregional, regional, and worldwide rates, we computed intervals of certainty around these rates (webappendix). We computed wider intervals for unsafe abortion rates than for safe abortion rates. The basis for these intervals included published and unpublished assessments of abortion reporting in countries with liberal laws, recently published studies of national unsafe abortion, and high and low estimates of the numbers of unsafe abortion developed by WHO.
 25. Sedgh G, Henshaw SK, Singh S, Bankole A, Drescher J (September 2007). Legal abortion worldwide: incidence and recent trends. International Family Planning Perspectives. 33 (3): 106—116. doi:10.1363/3310607. PMID 17938093. Архів оригіналу за 19 серпня 2009.
 26. Induced Abortion Worldwide. Guttmacher Institute. 1 березня 2018. Архів оригіналу за 23 лютого 2020. Процитовано 21 лютого 2020. Of the world's 1.64 billion women of reproductive age, 6% live where abortion is banned outright, and 37% live where it is allowed without restriction as to reason. Most women live in countries with laws that fall between these two extremes.
 27. Culwell KR, Vekemans M, de Silva U, Hurwitz M, Crane BB (July 2010). Critical gaps in universal access to reproductive health: contraception and prevention of unsafe abortion. International Journal of Gynaecology and Obstetrics. 110 (Suppl): S13—S16. doi:10.1016/j.ijgo.2010.04.003. PMID 20451196. S2CID 40586023.
 28. Unintended Pregnancy and Abortion Worldwide. Guttmacher Institute (англ.). 28 травня 2020. Архів оригіналу за 23 лютого 2020. Процитовано 9 березня 2021.
 29. Постановление Наркомздрава РСФСР, Наркомюста РСФСР от 18.11.1920 об охране здоровья женщин
 30. Ще декілька слів про аборти : [арх. 04.01.2022] / Дмитро Сулима // Бандерівець : сайт. — 2015. — 20 червня. — Дата звернення: 30.06.2017.
 31. У Польщі набуло чинності рішення КС щодо заборони абортів // Deutsche Welle. — 2021. — 27 січня.
 32. Закон про аборти: прокуратура розслідує смерть вагітної // Deutsche Welle. — 2022. — 27 січня.
 33. Boland R, Katzive L (September 2008). Developments in laws on induced abortion: 1998-2007. International Family Planning Perspectives. 34 (3): 110—120. doi:10.1363/3411008. PMID 18957353. Архів оригіналу за 7 жовтня 2011.
 34. Paola A, Walker R, LaCivita L (2010). Nixon F (ред.). Medical ethics and humanities. Sudbury, MA: Jones and Bartlett Publishers. с. 249. ISBN 978-0-7637-6063-2. OL 13764930W. Архів оригіналу за 6 вересня 2017.
 35. Johnstone MJ (2009). Bioethics a nursing perspective. Т. 3, № 4 (вид. 5th). Sydney, NSW: Churchill Livingstone/Elsevier. с. 24—30. ISBN 978-0-7295-7873-8. PMID 2129925. Архів оригіналу за 6 вересня 2017. Although abortion has been legal in many countries for several decades now, its moral permissibilities continues to be the subject of heated public debate. {{cite book}}: Проігноровано |journal= (довідка)
 36. Sifris RN (2013). Reproductive freedom, torture and international human rights: challenging the masculinisation of torture. Hoboken, NJ: Taylor & Francis. с. 3. ISBN 978-1-135-11522-7. OCLC 869373168. Архів оригіналу за 15 жовтня 2015.
 37. Åhman, Elisabeth (2007). Unsafe abortion: Global and regional estimates of the incidence of unsafe abortion and associated mortality in 2003 (вид. 5th). World Health Organization. ISBN 978-92-4-159612-1. Архів оригіналу за 7 квітня 2018. Процитовано 24 березня 2018.
 38. Churchill Livingstone medical dictionary. Edinburgh New York: Churchill Livingstone Elsevier. 2008. ISBN 978-0-443-10412-1. The preferred term for unintentional loss of the product of conception prior to 24 weeks' gestation is miscarriage.
 39. 7 FAM 1470 Documenting Stillbirth (Fetal Death). United States Department of State. 18 лютого 2011. Архів оригіналу за 5 лютого 2016. Процитовано 12 січня 2016.
 40. AnnasGJ, Elias S (2007). 51. Legal and Ethical Issues in Obstetric Practice. У Gabbe SG; Niebyl JR; Simpson JL (ред.). Obstetrics: Normal and Problem Pregnancies (вид. 5th). Churchill Livingstone. с. 669. ISBN 978-0-443-06930-7. A preterm birth is defined as one that occurs before the completion of 37 menstrual weeks of gestation, regardless of birth weight.
 41. Stillbirth. Oxford University Press. 2010. ISBN 978-0199557141. Архів оригіналу за 15 жовтня 2015. birth of a fetus that shows no evidence of life (heartbeat, respiration, or independent movement) at any time later than 24 weeks after conception {{cite encyclopedia}}: Проігноровано |work= (довідка)
 42. а б Schorge JO, Schaffer JI, Halvorson LM, Hoffman BL, Bradshaw KD, Cunningham FG, ред. (2008). 6. First-Trimester Abortion. Williams Gynecology (вид. 1). McGraw-Hill Medical. ISBN 978-0-07-147257-9.
 43. Home : Oxford English Dictionary. www.oed.com. Архів оригіналу за 19 серпня 2020. Процитовано 5 квітня 2019.
 44. Abortion (noun). Oxford Living Dictionaries. Архів оригіналу за 28 травня 2018. Процитовано 8 червня 2018. [mass noun] The deliberate termination of a human pregnancy, most often performed during the first 28 weeks of pregnancy
 45. The Johns Hopkins Manual of Gynecology and Obstetrics (вид. 4). Lippincott Williams & Wilkins. 2012. с. 438—439. ISBN 9781451148015. Архів оригіналу за 10 вересня 2017.
 46. How many people are affected by or at risk for pregnancy loss or miscarriage?. www.nichd.nih.gov. 15 липня 2013. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 14 березня 2015.
 47. Cheng L (1 листопада 2008). Surgical versus medical methods for second-trimester induced abortion. The WHO Reproductive Health Library. World Health Organization. Архів оригіналу за 1 серпня 2010. Процитовано 17 червня 2011.
 48. Bankole A, Singh S, Haas T (1998). Reasons Why Women Have Induced Abortions: Evidence from 27 Countries. International Family Planning Perspectives. 24 (3): 117—27, 152. doi:10.2307/3038208. JSTOR 3038208. Архів оригіналу за 17 січня 2006.
 49. Finer LB, Frohwirth LF, Dauphinee LA, Singh S, Moore AM (September 2005). Reasons U.S. women have abortions: quantitative and qualitative perspectives (PDF). Perspectives on Sexual and Reproductive Health. 37 (3): 110—118. doi:10.1111/j.1931-2393.2005.tb00045.x. PMID 16150658. Архів (PDF) оригіналу за 17 січня 2006.
 50. Stubblefield PG (2002). 10. Family Planning. У Berek JS (ред.). Novak's Gynecology (вид. 13). Lippincott Williams & Wilkins. ISBN 978-0-7817-3262-8.
 51. Bartlett LA, Berg CJ, Shulman HB, Zane SB, Green CA, Whitehead S, Atrash HK (2004), Risk factors for legal induced abortion-related mortality in the United States, Obstetrics & Gynecology, 103 (4): 729—37, doi:10.1097/01.AOG.0000116260.81570.60, PMID 15051566, S2CID 42597014
 52. Roche NE (28 вересня 2004). Therapeutic Abortion. eMedicine. Архів оригіналу за 14 грудня 2004. Процитовано 19 червня 2011.
 53. БПВ ВООЗ, 2012, с. IV-V.
 54. а б Наказ МОЗ України N 183, 2009.
 55. Зґвалтованим під час війни українкам дуже важко знайти протизаплідні пігулки та препарати для переривання вагітності. Foreign Ukraine (укр.). 20 вересня 2022. Процитовано 1 лютого 2023.
 56. Abortion – Women's Health Issues. Merck Manuals Consumer Version. Архів оригіналу за 13 липня 2018. Процитовано 12 липня 2018.
 57. а б в Наказ МОЗ України від 25.03.2009 № 183 «Про затвердження Інструкції про порядок проведення операції штучного переривання вагітності, форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення» : [арх. 24.03.2022]. — Втратив чинність 06.08.2013, підстава — z1095-13. — Дата звернення: 08.04.2011.

Джерела

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]