Абраксас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Абраксас

Абраксас або (більш рання форма) Абрасакс  — ім'я космологічної істоти в уявленні гностиків (I–III ст.). Сума цифрових значень грецьких літер, що складають слово (ізопсефія), дорівнює числу 365 Α = 1, Β = 2, Ρ = 100, Α = 1, Σ = 200, Α = 1, Ξ = 60

В системі гностика Василіда Абрасакс — голова (архонт) нижчих еонів (еманацій Божества), що створили 365 небес. У подальшій окультній традиції Абраксас (така форма стала звичною в Середньовіччі) представлявся як єгипетський бог, демон, дуалістичне божество.

Послідовники Василида надавали магічного значення каменям, на яких було вирізано це слово і, фігура з людським тулубом, людськими руками, півнячою головою і зміями замість ніг; у правій руці її батіг, у лівій коло чи вінок з подвійним хрестом всередині. Подібного роду камені знайдені в Азії, Єгипті, частиною в Іспанії, куди вони разом з васілидовим вченням занесені присциліанами, а потім були прийняті всіма магічними і алхімічними сектами і в середні століття набули широкого поширення як амулети.

Абраксас також називали Деміургом, IAO. Йому супроводжує сонячна символіка: півень, який щоранку сповіщає про повернення Сонця — символу відродження, і батіг зі щитом, з якими найчастіше він зображувався — символізують жар полуденного Сонця.

Містична фігура видозмінювалася найрізноманітнішим чином і замінювалося різними зображеннями, язичницькими та ін, які нічого спільного з гностицизм ом не мають. Ср. Bellermann «Ueber die Gemmen der Alten mit dem Abraxasbilde» (Berlin, 1817—19); Barzilai «Gli Adraxas» (Трієст, 1873).

У культурі[ред.ред. код]

  • У Томаса Мора Абраксас — стара назва острова Утопія.
  • Образ використовується в творі К. Г. Юнга «Сім проповідей до мертвих»;
  • Назву «Абраксас» використала група «емоціоналістів» на чолі з Михайлом Кузміним для свого альманаху 1920-х років (у цей період Кузмін активно цікавився гностицизмом і написав про Василіда вірш).
  • Образ Абраксаса зустрічається також у Германа Гессе (роман Деміан), у сучасній поп- і рок-культурі тощо
  • Шведська симфо-метал група Therion записала пісню Abraxas у своєму альбомі Lemuria, випущеному в 2004 році.
  • Другий альбом групи Santana називається Abraxas (1970).
  • У Джоан Роулінг в книгах серії «Гаррі Поттер» так звуть батька Луціуса Мелфоя.
  • Пісня «Абраксас», написана С. Калугіним , виконувалася російською групою «Оргія Праведників».
  • Аркан Таро «Диявол» іноді також називають «Абраксас».

Джерела[ред.ред. код]