Абу Абдаллах Мухаммад II аль-Мунтасир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абу Абдаллах Мухаммад II аль-Мунтасир
араб. أبو عبد الله محمد أبو عصيدة
Народився 1279
Помер 17 вересня 1308
Діяльність політик
Посада Hafsid caliphd
Конфесія іслам
Рід Хафсіди
Батько Абу Закарія Ях'я II

Абу Абдаллах Мухаммад II аль-Мунтасир (араб. أبو عبد الله محمد أبو عصيدة‎; нар. 1279 — 17 вересня 1309) — 8-й султан і 7-й халіф Держави Хафсідів в 12951309 роках. Відомий також як Абу Ассіда Мухаммад.

Життєпис[ред. | ред. код]

Син халіфа Абу Закарії Ях'ї. Народився 1279 року, діставши ім'я Мухаммад. Невдовзі його батька і 3 братів було страчено за наказом стрийка Абу Ісхак Ібрагіма I. Проте Мухаммаду вдалося врятуватися у шейха берберів. Тут малого годували зародками пшениці, оскільки нічого не було. Тому він також став зватися Абу Ассіда.

1284 року після сходження на трон Абу Хафса Умара I зміг повернутися до Тунісу. Згодом оголошений спадкоємцем трону. Успадкував владу в 1295 році.

За посередництва візира Закарії ібн аль-Ліх'яні спробував замиритися зі стрийком Абу Закарією Ях'єю, що контролював Східний Магриб, південь Іфрікії та Триполітанію. У 1300 році скористався складним становищем останнього, що вимушений боротися проти маринідського війська. 1301 році після смерті Абу Закарії Ях'ї почав перемовини з сином останнього — Абу'л Бакою Халідом, — уклавши 1307 року угоду, за якою Халід після смерті Мухаммада II посідав трон Хафсідів.

Разом з тим халіф вирішив скористатися тривалою війною Фредеріка II, короля Сицилії, з Неаполітанським королівством, припинивши сплачувати данину першому. Також реформував військо, позбавившись впливу бедуїнів, і сприяв розвитку торгівлі з європейськими державами, насамперед італійськими. 1306 року повстало арабське плем'я ку'уб, але швидко було переможено. Втім ці події спричинили тривалі заворушення. У 1308 році уклав мирні угоди з Арагоном і Сицилією.

Помер 1309 року. Всупереч домовленостям 1307 року новим халіфом оголосили іншого стриєчного брата померлого — Абу Бакра, що спричинило поновлення боротьби за владу.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Abun-Nasr, Jamil M. A History of the Maghrib in the Islamic Period. Cambridge University Press, 1987. ISBN 0521337674.