Перейти до вмісту

Абу Джафар аль-Мансур

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Абу Джафар аль-Мансур
араб. أبو جعفر عبد الله بن محمد المنصور Редагувати інформацію у Вікіданих
Багдадський халіф
754 — 775
Попередник: Абу-ль-Аббас ас-Саффах
Спадкоємець: Мухаммад ібн Мансур аль-Махді
 
Народження: листопад 713[1] Редагувати інформацію у Вікіданих
Humeimad, Q12204636?, Омеядський халіфат Редагувати інформацію у Вікіданих
Смерть: 775(0775)
Мекка, Аббасидський халіфат[2] Редагувати інформацію у Вікіданих
Поховання: Jannat al-Mu'allad Редагувати інформацію у Вікіданих
Релігія: іслам Редагувати інформацію у Вікіданих
Рід: Аббасиди Редагувати інформацію у Вікіданих
Батько: Muhammad ibn Ali al-Abbasid Редагувати інформацію у Вікіданих
Мати: Sallamah Umm Abdallahd Редагувати інформацію у Вікіданих
Шлюб: Умм Муса аль-Хамріяd, Fatimah bint Muhammad al-Taymid і Hamada bint Issad Редагувати інформацію у Вікіданих
Діти: Мухаммад ібн Мансур аль-Магді, Sulayman ibn Abi Ja'fard, Aliyah bint al-Mansurd, Salih al-Miskind, Ja'far ibn Abdallah al-Mansurd і Ja'far al-Ashgard Редагувати інформацію у Вікіданих

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Абу Джафар Абдуллах ібн Мухаммад аль-Мансур (араб. ابو جعفر عبدالله ابن محمد المنصور‎‎) — один з найбільших правителів Арабського халіфату, який стояв біля витоків держави Аббасидів, засновник і будівельник найбільшого міста середньовічного світу — Багдада. Правив в 754—775 роках. Відомий за своїм почесниму титулом — аль-Мансур.

Його батько, Мухаммад, був правнуком Аббаса, мати — невільниця-берберка. Рік народження майбутнього халіфа невідомий. Після початку заворушень у Хорасані останній омеядський халіф Марван II взяв під варту голову клану Аббасидів, яким на той момент був старший брат Абу Джафара на ім'я Ібрагім. Після смерті Ібрагіма Хорасанські повстанці присягнули на вірність іншому братові Абу Джафара, Абуль-Аббасу, який в місті Куфа проголосив себе халіфом.

Боротьба за владу

[ред. | ред. код]

Аббас, який увійшов в історію з прізвиськом «ас-Саффах» («кровопролитний»), через чотири роки помер, залишивши задачу консолідації держави Аббасидів своєму братові Абу Джафару. У перші роки свого правління новий халіф хитрістю і віроломством придушив вогнища омеядського опору на території Іраку, а також повстання власного дядька Абдалли (754). Потім настала низка тих, хто очікував від Аббасидів здачі владних повноважень нащадкам Алі; з цими очікуваннями пов'язаний заколот в Медині 762 року.

У боротьбі з домаганнями дядька аль-Мансур (це прізвисько означає «переможець») спирався на підтримку хорасанських повстанців на чолі з Абу Муслімом. Радикалізм повстанців, втім, незабаром став для нього тягарем, і він жорстоко розправився з тими, хто привів його клан до влади, не виключаючи й самого Абу Мусліма. У Хорасані розгорілися нові хвилювання, вожді яких піднімали на прапор пережитки доісламських вірувань. Деякі з повсталих сповідували переселення душ і величали аль-Мансура своїм богом.

Нова столиця

[ред. | ред. код]

Аль-Мансур, мабуть, усвідомлював, що замирення персів можливо тільки шляхом встановлення культурної спадкоємності з традиційною перською монархією. За перської традиції аль-Мансур поклав в основу управління обширний штат чиновників, який неможливо було розмістити в межах Куфи і Басри — шиїтських міст, у лояльності яких у халіфа були всі підстави сумніватися. Для будівництва нової столиці, Багдада, аль-Мансур вибрав місце неподалік від зруйнованої столиці Сасанидів, Ктесифона. Перші багдадські будівлі були зведені з уламків палаців перських царів.

Аль-Мансур помер під час хаджу неподалік від Мекки, де і був похований.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. الجزري ا. ا. الكامل في التاريخعَمَّان: بيت الأفكار الدولية, 2005. — С. 663. — 2000 с.
  2. محمد بن جرير الطبري تاريخ الأمم والملوك، تاريخ الطبري: طبعة مقدم لها بتوضيح في أسانيد الطبري وبيان المؤاخذات عليها، وصححت النسخة على أصح النسخ الموجودة، وخدمت بفهارس للآيات وفهارس للأحاديث، وفهارس للموضوعاتعَمَّان: بيت الأفكار الدولية, 2004. — С. 1588. — ISBN 978-9957-21-152-3

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Рубель В. А. Історія середньовічного Сходу: Підручник. – К., 2002.