Авл Цецина Север

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Авл Цецина Север
Народився 43 до н. е.
Помер 1 століття
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність політик, військовослужбовець, полководець
Посада давньоримський сенатор[d] і римський губернаторd

Авл Цеци́на Севе́р (лат. Aulus Caecina Severus; 43 до н. е. — 21) — політичний та військовий діяч ранньої Римської імперії, консул-суфект 1 року до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з етруського роду вершників Цецинів з міста Вольтерра. Про батьків немає відомостей. Замолоду перебрався до Риму. У 25 році до н.е. став військовим трибуном, а у 19 році до н. е. призначено квестором. У 1 році до н. е. його обрано консулом-суфектом разом з Авлом Плавтієм.

У 6 році його призначили намісником новоствореної провінції Мезія. Цього часу почалося повстання у Паннонії. Цецина рушив проти далматів та панонійців з півночі. Цього ж року захопив важливе місто Сірмій, розбив плем'я бревків. Після цього розбив племена даків та сарматів, які намагалися вдертися до Мезії. У цьому Цецині допоміг фракійський цар Реметалк. У 7 році разом з Марком Плавтієм Сільваном та Тиберієм привів війська до міста Сісціа (сучасне місто Сісак). Завдяки цьому була врятовано римську армію в Далмації та Панонії. У 8—9 роках Цецина Север захищав Мезію та Македонію від вторгнення даків та язигів. Також узяв участь в остаточному придушенні повстання далматів.

У 14—16 роках узяв участь у військових кампаніях Германіка, спрямованих проти германських племен. Спочатку придушив заколот серед легіонерів, а потім рушив проти бруктерів та херусків. Втім у 15 році римська армія попала у засідки, й лише завдяки військовій вправності Цецині вдалося її врятувати від знищення. За це останній отримав тріумфальні відзнаки.

По поверненню до Риму активно виступав у сенаті, хоча його там вважали малокомпетентним і часто переривали його промови. У 21 році була прийнята пропозиція Севера стосовно заборони дружинам супроводжувати легіонерів та намісників для поліпшення дисципліни.

Родина[ред. | ред. код]

Мав 6 дітей.

Джерела[ред. | ред. код]

  • C.M. Wells, The German Policy of Augustus, Londres, 1972. (англ.)
  • Anthony A. Barrett, Aulus Caecina Severus and the military woman, in: Historia 54 (2005), S. 301–314. (англ.)
  • Tacitus The Annals • The Histories [1] (англ.)
  • Cassius Dio LV 29,3 – 30,5. (лат.)
  • Velleius Paterculus II 112 (лат.)