Авл Цецина (письменник)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Авл Цецина
Народився невідомо
Помер після 43 до н. е.
Громадянство Римська республіка
Національність етруск
Діяльність письменник, політик
Володіє мовами латина
Рід Цецини
Батько Авл Цецина
У шлюбі з Цезенія
Діти 1 син та 1 донька

Авл Цецина (лат. Aulus Caecina, ? — після 43 до н. е.) — політичний діяч та письменник пізньої Римської республіки.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з впливового етруського роду вершників Цецина. Народився у місті Вольтерра. Деякий час був тут претором. Згодом перебрався до Риму, де затоваришував з Марком Цицероном. Брав участь у змаганнях квадриг у Великому цирку. У 69 році Цицерон захищав Цецину. Зробив пророцтво щодо повернення Цицерона із заслання у 57 році до н. е.

З початком громадянської війни у 49 році до н. е. між Гаєм Цезарем та Гнеєм Помпеєм Великим прийняв бік останнього. Після поразки Помпея при Фарсалі у 48 році до н. е. зумів отримав прощення від Цезаря завдяки клопотанням Цицерона, після цього не брав участі у політичному житті. Остання згадку про нього датують 43 роком до н. е. (у листі Цицерона).

Творчість[ред. | ред. код]

Знався на традиціях етруської ворожби. З цього приводу склав працю «Етруська дисципліна», де окрім системи ворожіння йдеться про моральний кодекс етрусків у поєднанні з традиціями стоїків.

Під час громадянської війни написав памфлет проти Цезаря — «Церели». У 48 році до н. е. відмовився від нього й вибачився перед Цезарем.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Hans Georg Gundel: Caecina I. 4. // Der Kleine Pauly (KlP). Band 1, Stuttgart 1964, Sp. 989–990. (нім.)