Авраам Лінкольн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Авраам Лінкольн
Abraham Lincoln
Авраам Лінкольн
16-й Президент Сполучених Штатів Америки
4 березня 1861 — 15 квітня 1865
Попередник: Джеймс Б'юкенен
Наступник: Ендрю Джонсон
 
Партія: Республіканська партія
Віросповідання: Баптизм
Народження: 12 лютого 1809(1809-02-12)
Star-Spangled Banner flag.svg Округ Гардін, штат Кентуккі
Смерть: 15 квітня 1865(1865-04-15) (56 років)
Star-Spangled Banner flag.svg Вашингтон, Округ Колумбія
Батько: Томас Лінкольн
Мати: Ненсі Ханкс
Дружина: Мері Тод Лінкольн
(англ. Mary Todd Lincoln)
Діти: 4 сини: Роберт Тод Лінкольн
Едвард Бейкер Лінкольн
Вільям Воллес Лінкольн
Томас Лінкольн
 
Військова служба
Роки служби: 18611865
Приналежність: Армія США
Звання: Капітан
Битви: Війна Чорного Яструба
Громадянська війна у США
Автограф: Автограф

Авраа́м Лі́нкольн (англ. Abraham Lincoln; нар. 12 лютого 1809 — пом. 15 квітня 1865) — 16-й президент США (з березня 1861 до квітня 1865), перший президент від Республіканської партії, визволитель американських рабів. Авраам Лінкольн очолював США в період Громадянської війни.

Прокламація Лінкольна про визволення рабів на території Конфедерації 22 вересня 1862 р. дала поштовх 13-й поправці до американської конституції (1865 р.), яка повністю скасувала рабство у США. Ця прокламація переконала закордонні держави, зокрема Англію, не підтримувати повсталі штати.

Біографія[ред.ред. код]

Юні роки[ред.ред. код]

Авраам Лінкольн народився 12 лютого 1809 р. у штаті Кентуккі в родині бідного фермера. Весь його добробут залежав від клаптика землі, на якому працювали батьки Авраама, Томас і Ненсі Лінкольни. З дитинства Авраам звик тяжко працювати, допомагаючи батькам обробляти землю, полюючи і збираючи лісові ягоди. Американських фермерів на початку XIX ст. підстерігало багато небезпек: напади індіанців, епідемії, виснаження землі змушували їх часто переїжджати з місця на місце. Наприкінці 1816 року родина Лінкольнів переїжджає в штат Індіана. 5 жовтня 1818 року помирає мати Авраама, Ненсі, і через рік, 2 грудня 1819 року батько одружується вдруге на Сарі-Буш Джонстон. Вона була вдовою із трьома власними дітьми, що стала доброю подругою для Авраама та його старшої сестри — Сари.

Важке фермерське життя перешкодило одержати Авраамові навіть початкову освіту. Сам він про це говорив так:

« Безперечно, що, коли я досяг повноліття, я знав небагато. Однак я абияк читав, розмірковував і писав, і це було усе, що я міг  »

Рятували його природна допитливість, відмінна пам'ять, постійна тяга до самоосвіти. Він дуже любив читати. Улюбленими книгами його дитинства були «Робінзон Крузо», «Байки Езопа» і «Історія Сполучених Штатів».

Лінкольн всього в житті домігся власними зусиллями. Почавши в 21 рік самостійне життя, він перебрав багато професій. Працював землеміром, комірником, лісорубом, поштовим службовцем, навіть воював з індіанцями. У полоні декількох років Лінкольн вивчив право, розраховуючи одержати ліцензію адвоката. У коло його інтересів входили також історія і філологія, він самостійно вивчав механіку і математику. Живучи серед простих людей, Лінкольн завоював авторитет успіхами в спортивних змаганнях, особливо в боротьбі.

Природа нагородила Лінкольна індивідуальною зовнішністю. Величезного росту, з незвичайно довгими руками і ногами, його фігура виділялася в будь-якій юрбі. Один із сучасників Лінкольна згадував, що від нього віяло магнетизмом і енергією, що притягали до нього людей.

Політична кар'єра[ред.ред. код]

В 1832 році Лінкольн уперше бере участь у виборах, проте, посідає лише 8-е місце на виборах у законодавчі збори штату Іллінойс. В 1834 році молодий політик обирається за списком партії вігів до Законодавчих зборів штату Іллінойс. Там він пройшов відмінну політичну школу, завоювавши авторитет серед колег. У 1836 р. Лінкольн здав складний іспит і одержав право на власну адвокатську практику. Ставши юристом, він перебрався в місто Спрингфілд (Іллінойс). Лінкольн вперше в житті почав добре заробляти. Для цього йому доводилося практикувати не тільки в Спрингфілді, але по всьому судовому окрузі. Щовесни й осінь він верхи чи в колясці проїжджав сотні миль по малонаселених преріях від одного сільця до іншого, розбираючись в позовах фермерів. Справи по більшій частині були дрібними, а гонорари за них — незначними. Глибокими знаннями юриспруденції і безкорисливістю Лінкольн домігся популярності в штаті Іллінойс.

Наступною сходинкою в політичній кар'єрі Авраама Лінкольна стало його обрання до Палати представників Конгресу США в 1847 р. Робота в конгресі відкривала можливість претендувати на місце в уряді країни. Однак Лінкольну не вдалося цього разу виділитися серед американських законодавців. Більш того, виступивши проти американської агресії в Мексиці і політики президента Полку, Лінкольн нажив собі багато політичних ворогів. Справа була в тому, що США в той час вели активну політику по захопленню земель сусідніх країн, особливо Мексики. За допомогою зброї і грошей американці за першу половину 19 ст. збільшили свою територію в 3,5 рази. Більшість агресивного населення країни підтримували загарбницькі дії уряду. Лінкольн, за переконаннями супротивник воєн, рішуче висловився проти американського вторгнення в Мексику. Оцінюючи дії уряду, він заявляв, що

« Політичний курс демократів веде до нових воєн, територіальних захоплень, до подальшого поширення рабства  »

Коли в 1849 р. термін його перебування в палаті представників минув, він навіть не намагався виставити знову свою кандидатуру. Повернення з конгресу додому в Спрингфілд (Іллінойс) ознаменувало настання гіршого періоду в житті Лінкольна: він втратив політичну популярність, його адвокатська практика значно зменшилася, з'явилися великі борги. Але за наступних три-чотири років завдяки завзятості і знанням Лінкольн став провідним юристом штату Іллінойс. Взявшись за ту чи іншу справу, він завжди домагався досконального розслідування, до тонкостей знав стосовні до справи закони, умів перебороти усі формальності і добратися до суті питання. Подорожуючи по судовому окрузі, він відновив колишню популярність.

Перша невдала спроба сил у Конгресі не змусила Лінкольна відмовитися від політичної діяльності. Він зовсім не збирався обмежувати себе роботою адвоката і приєднався до утвореної 25 лютого 1854 р. Республіканської партії. У цей час політична боротьба усередині США йшла навколо питання про незасвоєні землі на заході країни і про території, відібрані у інших країн. Південні штати, де процвітало плантаційне рабовласницьке господарство, хотіли поширити рабство і на нові території Північних штатів, де рабства тоді не було, вважали, що ці землі повинні дістатися вільним фермерам і промисловій буржуазії.

Обрання Президентом США. Громадянська Війна[ред.ред. код]

Зустріч президента Лінкольна з своїм урядом щодо скасування рабства у країні, 1862 рік

Політичні та громадські організації, які протистояли рабовласництву, утворили в 1854 році Республіканську партію, одним із засновників котрої був Авраам Лінкольн. В травні 1860 року Республіканська партія прийняла рішення висунути Авраама Лінкольна кандидатом у президенти США. 6 листопада 1860 року з перевагою майже в півмільйона голосів перемогу одержав А. Лінкольн. Перемога на президентських виборах 1860 року кандидата Республіканської партії Авраама Лінкольна стала для рабовласників сигналом небезпеки і призвела до сецесії, виходу зі складу Союзу. 20 грудня 1860 року приклад подала Південна Кароліна, за якою послідували: Міссісіпі (9 січня 1861), Флорида (10 січня 1861), Алабама (11 січня 1861),Джорджія (19 січня 1861), Луїзіана (26 січня 1861). Політичні вороги президента відокремилися від країни, створивши Конфедерацію в Південних штатах рабовласників. 11 штатів прийняли конституцію та обрали своїм президентом колишнього сенатора від Міссісіпі Джефферсона Девіса, який разом з іншими керівниками країни заявив, що на їхній території рабство буде існувати «вічно». Столицею Конфедерації стало алабамське місто Монтгомері, а після приєднання Віргінії — Ричмонд. Ці штати займали 40% всієї території США з населенням 9,1 млн чол., у тому числі понад 3,6 млн негрів. 7 жовтня до складу Конфедерації увійшла Індіанська територія, населення якої не було лояльне ані до Конфедерації, ні до уряду США. У складі Союзу залишилося 23 штати, включаючи рабовласницькі Делавер, Кентуккі, Міссурі та Меріленд, які не без боротьби зберегли лояльність федеральному Союзу. Населення Союзу перевищувало 22 млн чол., на його території розташовувалася практично вся промисловість країни, 70% залізниць, 81% банківських депозитів. В країні почалася громадянська війна 1861-65 рр.

8 листопада 1864 року Лінкольн був вдруге обраний президентом США, отримавши перемогу над генералом Мак-Кленаноном з різницею в 10%. Лінкольн направляв воєнні дії і всіляко сприяв перемозі над повсталими штатами. Перемогу отримали Північні штати на чолі з Лінкольном, а країну врятували від розпаду. Лінкольн виступав за відміну помсти переможеним конфедератам, але виконав свої наміри і скасував рабство на території всієї країни. Кількість його політичних ворогів знову зросла. В південних штатах навіть поставили монумент генералу-конфедерату Роберту Лі, який програв у війні.

В роки президентства Лінкольна побудували трансконтинентальну залізницю, що тісніше зв'язало Схід і дикий тоді Захід США. Було вирішено і земельне питання. Лінкольн виступав за введення афроамериканців в сучасне суспільство, що багатьма сприймалося сміливим і революційним. США десятиліттями будуть вирішувати цю проблему вже після вбивства 16-го президента.

Стандартизація долара і Секретна служба[ред.ред. код]

У 1860 році створена Секретна служба США. Первинним завданням співробітників служби була боротьба з фальшивомонетниками і підробками доларів. Президент Лінкольн наважився приборкати ще і зухвалих банкірів, що самотужки друкували гроші. Лінкольн вводив єдиний долар і зробив друк грошей державною монополією. Цього йому не могли вже пробачити і створили заколот. Адже він заважав збагаченню диких капіталістів попри інтереси держави. Тепер йшлося про політичне вбивство президента.

Вбивство[ред.ред. код]

Авраам Лінкольн загинув від руки Джона Вілкса Бута, актора-конфедерата. Спочатку Бут планував викрасти Лінкольна, сподіваючись виміняти його на бранців-конфедератів. 11 квітня 1865 року він прослухав промову президента, в якій той оголосив про надання неграм виборчих прав, і, обурений, змінив свої плани. Довідавшись, що перша леді прийде на виставу до театру Форда, він ретельно спланував операцію — його прихильники повинні були вбити віце-президента Ендрю Джонсона та держсекретаря Вільяма Сюворда. Заколотники пішли на політичне вбивство.

Лінкольн прибув до театру, щоб переглянути п'єсу «Наш американський кузен» 14 квітня 1865 року без свого охоронця Ворда Лемона. Президент займав державну ложу. Бут підкрався ззаду і дочекався найсмішнішої на його думку репліки в п'єсі, сподіваючись, що регіт заглушить звук пострілу. Коли розпочався сміх Бут застрибнув до ложі і майже впритул вистрілив у голову. Майор Ретбоун негайно ж схопився з ним, але був поранений Бутовим ножем. Бут вистрибнув на сцену й вигукнув «Sic semper tyrannis!» (латиною: Отак завжди з тиранами!). Йому вдалося втекти, попри те, що він зламав ногу, зіскакуючи з ложі. Його упіймали через 12 днів у Вірджинії, поранивши при захопленні. Незабаром він помер від ран.

Військовий хірург Чарлз Ліл одразу ж оцінив рану Лінкольна як смертельну. Президента перевезли через вулицю в будинок Петерсена, де впродовж 9 годин він лежав у комі. Викликані військові хірурги за допомогою щупа виявили кулю та уламки черепа на п'ятнадцяти сантиметровій глибині в мозку. 15 квітня о 7 годині 22 хвилини ранку президента проголосили мертвим. Тіло Лінкольна провезли траурною процесією територією кількох штатів до Іллінойсу. Поховали його на Окриджському цвинтарі в Спрингфілді, насипавши над ним могилу заввишки 54 метри. До 1874 року на могилі встановили кілька бронзових пам'ятників президенту. Для того, щоб запобігти викраденню тіла з метою вимоги викупу, в 1901 році тіло ексгумували й знову поховали в бетонному блоці.

Підсумки президентства та історичне значення Авраама Лінкольна[ред.ред. код]

Громадянська війна стала найкровопролитнішим військовим конфліктом в історії Сполучених Штатів і найважчим випробуванням для американської демократії. Авраам Лінкольн став центральною історичною фігурою у свідомості американського народу, людиною, що запобігла розпаду Сполучених Штатів і який зробив значний внесок у становлення американської нації і скасування рабства як основної перешкоди для подальшого нормального розвитку країни. Лінкольн започаткував модернізації Півдня, емансипації рабів. Йому належить формулювання основної мети демократії: «Уряд, створений народом, з народу і для народу». У його президентство була також прокладена трансконтинентальна залізниця до Тихого океану, розширена система інфраструктури, створена нова банківська система, вирішена аграрна проблема.

Однак після закінчення війни перед країною стояли багато проблем, у тому числі і згуртування нації і зрівняння прав негрів і білих. Почасти ці проблеми досі стоять перед американським суспільством. Після вбивства Лінкольна економіка Сполучених Штатів надовго стала найдинамічнішою економікою світу, що дозволило країні на початку XX століття вийти у світові лідери. Багато в чому його особисті якості дозволили мобілізувати сили держави і об'єднати країну. Лінкольн дотримувався суворих мораль-них принципів, мав почуття гумору[1], але був схильний і до сильної меланхолії[2][3].[4]

І донині Авраам Лінкольн вважається одним з найбільш інтелектуальних президентів Сполучених Штатів. На знак подяки американського народу у Вашингтоні шістнадцятому президентові Авраму Лінкольну споруджений меморіал як одному з чотирьох президентів, що визначили історичний розвиток Сполучених Штатів Америки[5].

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

Меморіал Лінкольна[ред.ред. код]

Пам'ять про Лінкольна увічнена в меморіалі, розташованому на Еспланаді в центрі Вашингтона в 1914–1922 роках, що символізує віру президента в те, що всі люди повинні бути вільними. Будівля символізує США, її підтримують 36 колон (за кількістю штатів у часи президентства Лінкольна). Усередині цього біломармурової споруди скульптор Деніел Френч помістив шестиметрову статую сидячого в задумі президента-визволителя. На внутрішніх стінах меморіалу під алегоричними розписами відтворені тексти Геттісбурзької та Другої інавгураційній промов Лінкольна.

Увічнення імені Лінкольна[ред.ред. код]

Крім того, на честь Лінкольна в Сполучених Штатах та за їх межами поставлено безліч пам'ятників, названі місто у штаті Род-Айленд, вулиці, університет, різні центри, торгова марка престижних автомобілів автоконцерну Ford, авіаносець. В місті Спрингфілд (штат Іллінойс) існують бібліотека і музей 16-го президента США.

У Львові є Вулиця Лінкольна. Астероїд 3153 Лінкольн названий на честь діяча.

Профіль президента висічений на горі Рашмор. День народження Авраама Лінкольна є національним святом в деяких штатах Сполучених Штатів. Також Лінкольн зображений на банкноті номіналом 5 доларів.

В літературі[ред.ред. код]

Дитячі роки Авраама описані в книзі для дітей «Воскобойніков Валерій про Йосипа Прекрасного, Архімеда, Миколая Чудотворця, Феодосія Печерського, Авраама Лінкольна, Джона Ленона, Біла Гейтса» / В. Воскобойніков. — Київ : Грані-Т, 2008. — 144 сторінки: ілюстрації. — Серія «Життя видатних дітей». — ISBN 978-966-2923-77-3. — ISBN 978-966-465-100-1

У кіно[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Авраам ЛИНКОЛЬН. Честный, добрый и упрямый «старина Эйб» /ДЕНЬ/
 2. Авраам Лінкольн: "Я найжалюгідніший з усіх живих. Якщо те, що я відчуваю, розділити на весь рід людський, на землі не залишиться жодної посмішки. Чи я буду краще — не знаю. Боюся, що ні, і це жахливо. Залишатися таким, як є, неможливо. Я повинен померти або стати краще… "Висловлення є на цьому сайті
 3. Г.Уїтні: «Жодна риса характеру містера Лінкольна не була настільки очевидною, як його таємнича і глибока меланхолія»
 4. Карл Сендберг Линкольн / Карл Сендберг; скор. перекл. з англ. Б. Грибанова і Л. Шеффера. — Москва: Молодая гвардия, 1961. — 700 с, стор.94 Джон Т.Стюарт бачив у Лінкольні безнадійну жертву меланхолії. Генрі К.Уітні, колега Лінкольна, писав: "Я… побачив Лінкольна в кутку, він сидів самотньо. Його обличчя затьмарювалося глибокими сумними переживаннями ".
 5. Маються на увазі Джордж Вашингтон, Томас Джефферсон, Авраам Лінкольн, Франклін Рузвельт

Джерела[ред.ред. код]

 • Иванов Р. Ф. Авраам Линкольн и Гражданская война в США. — М. : Эксмо, 2004. — 3100 прим. — ISBN 5-699-04561-9.
 • Карл Сэндберг (перевод Б. Грибанова и Л. Шеффера) Линкольн. — М. : Молодая гвардия, 1961. — Т. 17. — 704 с. — 90000 прим.
 • David Herbert Donald Lincoln. — Simon and Schuster, 1996. — ISBN 978-0-684-82535-9.
 • Brian Lamb, Susan Swain Abraham Lincoln: Great American Historians on Our Sixteenth President. — PublicAffairs, 2008. — ISBN 978-1-58648-676-1.
 • Edward Pessen The Log Cabin Myth: The Social Backgrounds of American Presidents. — Yale University Press, 1984. — ISBN 0-300-03166-1.
 • Sandburg, Carl. (1926). Abraham Lincoln: The Prairie Years. Harcourt, Brace & Company. OCLC 6579822. 
 • Ronald C. White A. Lincoln: A Biography. — Random House, Inc, 2009. — ISBN 978-1-4000-6499-1.

Посилання[ред.ред. код]


Попередник:
Джеймс Б'юкенен
18571861
Seal of the President of the United States.svg
16-й Президент США

4 березня 186115 квітня 1865
Наступник:
Ендрю Джонсон
18651869