Автомагістраль A1 (Албанія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Автомагістраль A1
Autostrada A1 Albania.svg
Autostrada Durrës-Morina-03.jpg
Загальні дані
Країна Flag of Albania.svg Албанія
Номер A1
Довжина 110 кілометр
A1-AL-map.svg
Автомагістраль A1 у Вікісховищі?

Автострада A1 (алб. Autostradë A1), також відоме як шосе Дуррес-Косово — одна з основних автомагістралей Албанії. Вона з'єднує головні транспортні та економічні центри країни Дуррес і Тирану з автономним краєм Косово в Сербії. Шосе веде від міста-порту Дуррес через Вору і Мілот, перетинає північно-албанські гори, далі через Кукес і Морину йде до косовського кордону. У Косові продовженням цієї автостради є автомагістраль R7. Через важливість для етнічних албанців по обидві сторони кордону, автостраду A1 вони також називають Rruga e Kombit (Вулиця нації).

Стан траси[ред. | ред. код]

Частина шосе без центрального відбійника в Рубіку

Будівельні роботи на ділянці Решені — Калимаш почалися у жовтні 2006 року і були повністю завершені 15 травня 2010 року. Однак офіційно ця ділянка дороги була урочисто відкритий для руху вже в червні 2009 року в присутності албанського прем'єр-міністра Салі Беріша і його косовського колеги Хашима Тачі. Тунель Калимаш, в якому тоді була відкрита тільки одна половина, довелося незабаром знову закрити для завершення будівельних робіт. У жовтні 2010 року була введена в експлуатацію друга половина тунелю[1]. На ділянці від Мілота до Решені словенська будівельна компанія проклала шосе, що має тільки одну смугу для руху у кожному напрямку.

Завершено будівництво чотирисмугової ділянки від Калимаша до албансько-косовського кордону (близько 30 км). Великі мости, однак, не скрізь мають таку ж ширину. У 2013 році почалися роботи по розширенню мостів до чотирьох смуг[2].

Позначення[ред. | ред. код]

Хоча A1 офіційно включає також маршрути SH1, SH2 і SH52 ці ділянки не скрізь позначені як A1. Позначення A1 є поки тільки на новій чотирисмуговій трасі між Решені та Кукесом і на новозбудованій чотирисмуговій ділянці SH1 між Тхуманою та Мілотом.

Будівництво[ред. | ред. код]

Портал тунелю Калимаш до відкриття (квітень 2010)

Будівництво автостради A1 через гористу північну Албанію було складним завданням. Тільки відрізок довжиною 60'856 км Решені — Калимаш, побудований американо-турецьким спільним підприємством Bechtel & Enka (BEJV), обійшовся більш ніж в мільярд доларів. На сьогоднішній день це самий коштовний інфраструктурний проект в Албанії. На цій ділянці були побудовані 27 мостів та віадуків, а також тунель Калимаш довжиною 5,65 км через гори північної Албанії. На ділянці між Кукесом та косовським кордоном також було необхідно збудувати багато споруд.

Незважаючи на високу вартість, уряд розглядав проект цієї автодороги як пріоритетний, оскільки вона допоможе розвитку ринку збуту в Косово і поліпшить доступ з Косова до портів на Адріатиці — особливо Шенгіні та Дуррес. Крім того, значна частина туристів приїжджає в Албанію з Косова. Ця траса також може бути з'єднана з Пан'європейським транспортним коридором Х через Приштину і Лесковац в Сербії. Однак через політичну ситуацію між Сербією і Республікою Косово цей проект є малореалістичний.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Thirra, second tunnel opened
  2. Flutura Tota (2013-04-25). Kukes-Morina, works start to enlarge the bridges (en). Albanian Screen. Архів оригіналу за 2015-02-07. Процитовано 2018-04-04. «2015-02-07» 

Література[ред. | ред. код]

  • Andreas Hemming: Die Rruga Kombëtare Durrës-Kukës-Morina — die wirtschaftlichen und sozialen Auswirkungen nationaler Großprojekte auf lokaler Ebene. In: Deutsch-Albanische Freundschaftsgesellschaft Nummer=2 (Hrsg.): Albanische Hefte. 2014, ISSN 0930-1437.
  • Andreas Hemming: Große Pläne, geplatzte Träume — die lokalen Auswirkungen der neuen Balkanverbindung Durrës-Kukës-Prishtina. In: Deutsch-Albanische Freundschaftsgesellschaft (Hrsg.): Albanische Hefte. 38. Jahrgang, Nr. 3, 2009, ISSN 0930-1437.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]