Автоматизація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Автоматизований онлайн-помічник на сайті, з аватаром для активізації взаємодії людини з комп'ютером.

Автоматиза́ція — один з напрямів науково-технічного прогресу, спрямований на застосування саморегульованих технічних засобів, економіко-математичних методів і систем керування, що звільняють людину від участі в процесах отримання, перетворення, передачі і використання енергії, матеріалів чи інформації, істотно зменшують міру цієї участі чи трудомісткість виконуваних операцій. Разом з терміном автоматичний, використовується поняття автоматизований, що підкреслює відносно великий ступінь участі людини в процесі.

Загальна характеристика[ред.ред. код]

Автоматизація, окрім об'єкта керування вимагає додаткового застосування давачів (сенсорів), керуючих пристроїв (контролерів із засобами вводу-виводу), виконавчих механізмів та у переважній більшості базується на основі використання електронної техніки та методів обчислень, що іноді копіюють нервові і розумові функції людини.

Автоматизуються:

Системи автоматизації[ред.ред. код]

Мета автоматизації — підвищення продуктивності праці, поліпшення якості продукції, оптимізація управління, усунення людини від виробництв, небезпечних для здоров'я.

Автоматизація, за винятком простих випадків, вимагає комплексного, системного підходу до рішення задачі, тому конкретні вирішення завдань засобами автоматизації, зазвичай називаються системами, наприклад:

Система автоматизації  — інформаційно об'єднана сукупність програмованих пристроїв автоматизованого та автоматичного контролю, регулювання та управління.

Галузі, де автоматизація є актуальною: виробництво сталі, гірнича справа, машинобудування, хімічне виробництво, харчова промисловість, енергетика, керування автомобільним, залізничним і повітряним транспортом.

Складовими елементами системи автоматизації є підсистеми:

  1. Технологічної та аварійної сигналізації.
  2. Автоматичного блокування і технологічного захисту.
  3. Аварійного керування.
  4. Реєстрації стану керованого процесу і дій оператора.
  5. Комунікації даних між пристроями системи та із зовнішніми інформаційними системами.

Технічні засоби промислової автоматики[ред.ред. код]

Автоматизація конкретних технологічних процесів[ред.ред. код]

У гірництві[ред.ред. код]

У металургії[ред.ред. код]

У хімічній промисловості[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Основи автоматики та автоматизації : навч. посіб. / Є. П. Пістун, І. Д. Стасюк; Нац. ун-т "Львів. політехніка". - Львів, 2014. - 333 c. - Бібліогр.: с. 303-304.


Технології Це незавершена стаття з технології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.