Автоматика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Використання повної автоматизації при виготовленні хліба.

Автома́тика (грец. αύτόματος — самодіючий) — галузь науки і техніки, яка розробляє технічні засоби і методи для здійснення технологічних процесів без безпосередньої участі людини.

Автома́тика — сукупність механізмів, приладів, що діють автоматично.

Виникнення[ред. | ред. код]

Формування автоматики як наукової дисципліни відноситься до порівняно недавнього часу. Спочатку вона розвивалась на базі наукових досягнень суміжних галузей, і окремі теоретичні питання її розроблялися ін. науковими дисциплінами. Проте бурхливий розвиток автоматики за останні роки привів до сформування її в окрему наукову дисципліну. Істотний вклад у розвиток автоматики внесли радянські вчені, завоювавши на деякий час пріоритет радянської науки в розв'язанні багатьох важливих проблем автоматики.

Застосування[ред. | ред. код]

Докладніше: Автоматизація

Нині автоматизація широко застосовується в різних галузях народного господарствапромисловості, зв'язку, на транспорті, в комунальному господарстві тощо), а також у військовій справі.

В ряді галузей промислового виробництва створюються повністю автоматизовані цехи і заводи, наприклад автоматизовані бетонні заводи, автоматизовані млини, хлібозаводи тощо. Втіленням ідей автоматизації у машинобудуванні є автоматичний завод по виготовленню деталей машин.

Засоби автоматизації[ред. | ред. код]

Задачами автоматизації виробництва є автоматичний контроль (включаючи автоматичну сигналізацію і автоматичний захист устаткування), автоматичне регулювання (дивись Автомати) і автоматичне керування. Ці задачі вирішуються шляхом створення систем автоматизації як інформаційно об'єднаної сукупності програмованих пристроїв автоматизованого та автоматичного контролю, регулювання та керування. Системи автоматизації будуються на основі пристроїв промислової автоматики.

Автомати[ред. | ред. код]

Докладніше: Автомати

Найбільш прості і відомі з давніх часів кінематичні:

Досконалішими є:

  • рефлекторні автомати, які підтримують хід виробничого процесу на певному рівні незалежно від зміни параметрів самого процесу. До них відносяться регулятори швидкості, тиску, температури, електричної напруги тощо і автомати з програмним керуванням. Якісним стрибком в розвитку техніки є створення автоматів з лічильно-розв'язувальними механізмами та обчислювальними машинами і автоматів у вигляді керуючих машин, які ведуть процес при оптимальному технологічному і техноекономічному режимах.

Суспільно-економічний вплив[ред. | ред. код]

Сприяючи ліквідації істотних відмінностей між фізичною і розумовою працею і забезпечуючи небувалий розвиток продуктивних сил, автоматика є одним з основних елементів технічного суспільства. Прогрес суспільства, науково-технічна революція можливі тільки на основі широкого впровадження нової техніки, комплексної механізації і автоматизації виробничих процесів в усіх галузях господарства.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]