Автоматичний револьвер Webley-Fosbery

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Webley-Fosbery Automatic Revolver
Webley-Fosbery.png

Автоматичний револвер Webley-Fosbery
Тип: Револьвер
Походження: Велика Британія
Історія виробництва:
Конструктор George V. Fosbery
Розроблено 1895
Виробник Webley & Scott
Виготовлено 1901-1924
Кількість приблизно 4750
Варіанти .455 Webley & .38 ACP
Характеристики
Маса 1.24 кг (незаландований)
Довжина 280 mm
Тип боєприпасу .455 Webley Mk II/.38 ACP
Калібр .455 Webley/.38 ACP
Механізм револвер з автоматичной перезарядкой
Дульна швидкість 190 m/s
Тип боєпостачання 6-round cylinder (.455 Webley)/8-round cylinder (.38 ACP)

Commons-logo.svg Автоматичний револьвер Webley-Fosbery у Вікісховищі

Веблі-Фозбері (Webley-Fosbery Self-Cocking Automatic Revolver) — револьвер з перезарядкою силою відбою (автоматичний револьвер).

Розроблений полковником Джорджем Фосбері (George Vincent Fosbery). Випускався фірмою Webley & Scott з 1901 по 1924. Модель легко пізнається за характерною зигзагоподібною виїмкою на барабані.

Запатентований в 1896 році і запущений у виробництво в 1901 році автоматичний револьвер Уїблі-Фосбері був дітищем британського полковника Джорджа Вінсента Фосбері (Fosbery). Фосбері на момент запатентування свого автоматичного револьвера був кадровий військовий офіцер, який служив в Індії протягом багатьох років. Він був пристрасним шанувальником вогнепальної зброї та технологій з її виготовлення. Окрім досить вдалого автоматичного револьвера, до винаходів Фосбері відносять розривні кулі, що використовуються в основному для далекобійних рушниць

Історія винаходу[ред. | ред. код]

Завдання, яке прставив перед собою Фосбері, був пошук особистої зброї вищих чинів британської колоніальної армії, яка поєднувала б у собі швидкий вогонь та зручний швидковзвідний курок автоматичного пістолета із важким патроном калібра .455 британського штатного службового револьвера. Автоматичні пістолети, що були доступні в кінці 1890-х років, були практично всі під малопотужний патрон. Звісно, потрібно було шукати поєднання зручності короткоствольної автоматичної зброї і потужнішого набою для збільшення вогневої ефективності. В процесі досліджень Фосбері запропонував використовувати частину енергію віддачі револьвера для обертання барабана і перезаряджання револьвера. Спочатку за основу була взята модель револьвера Кольта. але пізніше він почав працювати з компанією Уеблі, назва компанії і увійшла до назви револьвера.

Опис конструкції[ред. | ред. код]

Стандартний британський револьвер був більшого калібру, аніж перші автоматичні револьвери, проте, мав недоліки: необхідність ручного взведення курка і, як наслідок, незначну швидкострільність. Автоматичний револьвер відрізняється тим, що використовує в роботі свого механізму енергію віддачі. Під її дією зводиться курок і обертається барабан без застосування зусиль з боку стрільця. Вся верхня частина рами револьвера Webley-Fosbery зі стволом, барабаном та курком при пострілі відкочується назад відносно нижньої. На барабані видно фігурні канавки, завдяки яким він повертається при відкаті навколо своєї осі. Під час цього руху фіксована розпірка на рамці револьвера входила в нарізи на барабані і повертала його на одну дванадцяту повного обороту під час кожного ходу, таким чином здійснюючи поворот на одну шосту за час циклу віддачі і повернення, підставляючи новий патрон під удар курка. Ідея використання фігурних вирізів зовні револьвера не належить Фосбері. Зигзагоподібні прорізи зовні барабана використовувалися в револьвері Mauser Zigzag, розробленому ще у 70-х роках XIX століття. У цьому револьвері штифт, з'єднаний зі спусковим гачком, провертав барабан револьвера "вручну". Фосбері поміняв місцями рухомі частини механізму, рухаючи барабан щодо нерухомого штифта.

При осічці стрілець повинен був повторити процедуру взводу револьвера по пістолетною схемою — взявши курок лівою рукою (або ж за гарячий ствол), що очевидно знижує надійність зброї в бойових умовах. Ще одним недоліком конструкції було відсутність захисту руки стрільця від затисканням її рухомою частиною механізму. Втім, схожа проблема була у багатьох ранніх пістолетів.

Ударно-спусковий механізм лише частково автоматичної дії. Себто, не можна його нести в похідному положенні і просто натиснути на курок для ведення вогню. Процес ведення вогню поділяється на два етапи: взведення курка і здійснення пострілу. Так само НЕ здійснюється автоматично екстракція гільз після кожного пострілу. Це можливо лише після припинення вогню і "переломлювання" пістолета відносно рамки.

ТТХ для набоїв .455[ред. | ред. код]

  • Патрони .455 виробник Брітіш Сервіс, калібр .45
  • довжина 280 мм
  • Вага без патронів 1247 г.
  • Ствол 152 мм,
  • 7 нарізів (правосторонні).
  • Барабан ємністю 6 патронів (поодинокі моделі випускалися з барабанами на 8)

Набої[ред. | ред. код]

Пістолет розроблявся під набої калібрів .455 і .38. Уїблі .38-200 не був прийнятий на озброєння британської армії аж до 1920-х років, в той час як .38 АСР з 1900 року активно застосовувався для американських військових.

Варіанти[ред. | ред. код]

Револьвер Уеблі Фосбері так ніколи і не був офіційно схвалений військовими. Однак, офіцерам Британської армії, до прийняття на озброєння револьверів 38 калібру, дозволялося носити револьвер Уїблі Фосбері, оскільки вони могли вибирати для себе будь-яку модель 45 калібру, яка їм подобалася. У 1914-15 роках револьвер був випробуваний у реальних бойових діях і продемонстрував свою неспроможність: система віддачі легко заїдала і виходила з ладу через бруд, який туди часто потрапляв.

Модель 6" із воронованим стволом набула відносно найбільшого поширення. Можна було придбати револьвер з 4" або 7.5" стволом, а також 6" із невороненим (чи навіть нікельованим) стволом.

Загальний обсяг виробництва був близько 4200 пістолетів, хоча серійні номери йшли приблизно до 4500 (було пропущено кілька блоків цифр), і переважна більшість з них були калібром .455.

Виробництво тривало від 1901 до 1924 року, близько 10 одиниць зброї на тиждень.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]