Автомобільні шляхи України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Автошлях М06. Ділянка Київ-Житомир
Автомагістраль М29 на ділянці Харків-Дніпро

Автомобі́льні шляхи́ Украї́ни — мережа доріг на території України, що об'єднує між собою населені пункти та окремі об'єкти та призначена для руху транспортних засобів, перевезення пасажирів та вантажів.

Державна політика у сфері дорожнього господарства та здійснення державного управління автомобільними дорогами загального користування реалізується Державним агентсвом автомобільних доріг України (Укравтодор)[1].

Протяжність автомобільних державних доріг в Україні становить 169,5 тис. км. Мережа основних маршрутів поширена по всій країні і з'єднує всі великі міста України, а також надає транскордонні маршрути із сусідніми країнами, з них з твердим покриттям — 165,8 тис. км. За стан цих доріг відповідає Державне агентство автомобільних доріг України.[2]

Ще є 250 тис. км вулиць міст, за стан яких відповідають місцеві органи влади.[2] Також є відомчі і внутрішньогосподарські дороги.

Зміст

Історія[ред. | ред. код]

Станом на 1940 рік загальна протяжність автошляхів на території УРСР становила 270,7 тис. км. Переважно це були ґрунтові дороги. Лише 10,8% доріг мали тверде покриття.

Найінтенсивнішими темпами дороги будувались у 60—70-і роки XX сторіччя. Яскравим прикладом шляхобудівного сподвижництва слугує зокрема робота Новомиргородської шляхово-експлуатаційної дільниці ШЕД-722, яка під керівництвом інженера-шляховика Степана Кожум'яки за 7 років плідної роботи (1955–1961) завершила будівництво автотраси Черкаси—Умань—Гайсин—Брацлав (317 км, на дистанції Сміла—Брацлав) і спорудила до середини 70-х рр. 12 автошляхових мостів через річку Велику Вись.

До кінця 80-х років загальна мережа автомобільних доріг в Україні була фактично збудована.

Наразі розвиток автомобільних шляхів загального користування відстає від темпів автомобілізації країни. Протягом 1990–2010 рр. їх протяжність практично не збільшувалася. Щільність автомобільних доріг в Україні у 6,6 раза менша, ніж у Франції (відповідно 0,28 та 1,84 кілометра доріг на 1 кв. кілометр площі країни). Протяжність швидкісних доріг в Україні становить 0,28 тис. кілометрів (у Німеччині — 12,5 тис. кілометрів, у Франції — 7,1 тис. кілометрів), а рівень фінансування одного кілометра автодоріг в Україні відповідно у 5,5—6 разів менший, ніж у зазначених країнах.

У 2012 році Україна посіла 133-тє місце зі 148 у рейтингу американських дослідників, які запитали водіїв півтори сотні країн світу, чи задоволені вони своїми дорогами[3].

Транспортно-експлуатаційний стан[ред. | ред. код]

Майже всі автомобільні шляхи України проходять через населені пункти, що не відповідає вимогам до міжнародних транспортних коридорів, адже призводить до обмеження швидкості руху автомобільного транспорту.

Незадовільним є транспортно-експлуатаційний стан автошляхів: 51,1% не відповідає вимогам за рівністю, 39,2% — за міцністю. Середня швидкість руху на автошляхах України у 2–3 рази нижча, ніж у західноєвропейських країнах.

Це пояснюється зокрема тим, що тягар на утримання транспортної мережі на душу населення в Україні є більшим порівняно з європейськими країнами через відносно невелику густоту населення (76 осіб на 1 кв. кілометр), низьку купівельну спроможність громадян (1/5 купівельної спроможності Єврозони), порівняно невеликий парк автомобілів та значну територію країни.

Класифікація[ред. | ред. код]

Автомобільні дороги класифікують:

 • за значенням;
 • за покриттям;
 • за категорією.

За значенням[ред. | ред. код]

 • автомобільні дороги загального користування.
 • вулиці і дороги міст та інших населених пунктів;
 • відомчі (технологічні) автомобільні дороги. До них належать внутрішньогосподарські технологічні дороги, що знаходяться у власності юридичних або фізичних осіб.
 • автомобільні дороги на приватних територіях. До них належать автомобільні дороги, що розташовані на територіях, власниками яких є юридичні (недержавні) або фізичні особи.
Складові частини автодоріг

У межах смуги відведення

 • земляне полотно, проїзна частина, дорожнє покриття, смуга руху, споруди дорожнього водовідводу, штучні споруди;
 • інженерне облаштування: спеціальні споруди та засоби, призначені для забезпечення безпечних та зручних умов руху (освітлення, технологічного зв'язку, вимірювання вагових і габаритних параметрів транспортних засобів, примусового зниження швидкості руху), об'єкти дорожнього сервісу;
 • архітектурне облаштування: архітектурні споруди та декоративні насадження, що призначені для забезпечення естетичного вигляду автомобільних доріг;
 • технічні засоби організації дорожнього руху, автопавільйони, лінійні споруди і комплекси, що забезпечують функціонування і збереження доріг;
 • зелені насадження.

За межами смуги відведення

До складових автомобільної дороги, що перебувають за межами смуги відведення, належать:

 • об'єкти дорожнього сервісу, архітектурне облаштування;
 • будівлі та споруди, що забезпечують її функціонування: виробничі бази та придорожні кар'єри, лінійні жилі будинки, лінійні та інші споруди для виконання ремонтів та утримання доріг, їх збереження і контролю дорожнього руху, комплекси дорожнього сервісу;
 • поромні переправи, снігозахисні споруди, протилавинні і протисельові споруди, уловлювальні з'їзди;
 • майданчики для стоянки транспортних засобів, відпочинку, видові, для складування дорожньо-будівельних та інших матеріалів;
 • нагірні канави, випарні басейни, відкриті та закриті дренажні системи.

Вулиці і дороги міст та інших населених пунктів[ред. | ред. код]

Вулиці і дороги міст та інших населених пунктів поділяються на:

 • магістральні дороги (безперервного руху та регульованого руху),
 • магістральні вулиці загальноміського значення (безперервного руху та регульованого руху),
 • магістральні вулиці районного значення, а також вулиці і дороги місцевого значення.

Складовими вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: проїзна частина вулиць і доріг, трамвайне полотно, дорожнє покриття, штучні споруди, споруди дорожнього водовідводу, технічні засоби організації дорожнього руху, зупинки міського транспорту, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки, зелені насадження, наземні та підземні мережі.

Дороги спеціального призначення[ред. | ред. код]

Автомобільні шляхи спеціального призначення — це під'їзди до військових та інших режимних об'єктів, великих залізничних вузлів, станцій, переправ, морських та річкових портів, а також автомобільні дороги оборонного значення.

За покриттям[ред. | ред. код]

За покриттям розрізняють:

 • з твердим покриттям — автомобільні дороги з одношаровим чи багатошаровим дорожнім покриттям, яке складається з різних видів ущільнених дорожніх сумішей або кам'яних матеріалів (щебінь, гравій, шлак), оброблених або не оброблених в'яжучими сумішами.

Поділяються на:

81 % державних доріг мають асфальтобетонне покриття, 8,7% — цементобетонне і 10,2% — чорне.

Місцеві автомобільні дороги в переважній більшості (45,1%) — це чорні шосе. Асфальтобетонними є 51,1% територіальних доріг і 23,8% районних. Сільські дороги на 42,4% складаються з чорних шосе, на 26,6% — з білих щебеневих, гравійних, на 19,8% — з асфальтобетонних.

За категоріями[ред. | ред. код]

Залежно від пропускної здатності, кількості смуг руху, ширини смуг, ширини проїзної частини, ширини земляного полотна, ширини смуги відводу, повздовжнього похилу дороги та радіусу закруглень дороги, автомобільні дороги поділяють на 5 категорій:

Категорія 2 3 4 5
Розрахункова перспективна інтенсивність руху (в транспортних одиницях) >10000 >10000 >3000-10000 >1000-3000 >150-1000 <150
Розрахункова перспективна інтенсивність руху (в приведених до легкового автомобіля) >14000 >14000 >5000-14000 >2500-5000 >300-2500 <300
Розрахункова швидкість руху, км/год 150 140 120 100 90 90
Кількість смуг (в обидві сторони), шт 4;6;8 4;6 2 2 2 1(всього)
Ширина смуги руху, м 3,75 3,75 3,75 3,5 3,0 4,5
Ширина роздільної смуги, м 6,0 6,0 - - - -
Ширина крайової зміцнювальної смуги на роздільній смузі, м 1 1 - - - -
Ширина укріпленої смуги на розділювальній смузі, м 1,0 1,0 - - - -
Найменша ширина земляного полотна, м 28,5; 36,0; 43,5 28,5; 36,0 15 12 10 8
Найменший радіус кривої у плані, м 1200 1100 800 600 450 450
Найбільший поздовжній похил, проміле 30 35 40 50 55 55

Дороги I категорії з обов'язковою розподільчою смугою і 2–4 смугами для руху в одному напрямку мають протяжність усього 2,2 тис. км або 1,3 % від протяжності доріг з твердим покриттям.

Найбільше доріг I категорії в Київській області — 401 км. Після неї йдуть Житомирська — 232 км, Донецька —230 км, Дніпропетровська — 226 км і Харківська — 166 км. Деякі області практично не мають доріг такої якості: Кіровоградська — 1 км, Сумська — 4 км, Закарпатська — 12 км і Чернівецька — 13 км.

Пропускна здатність окремих автошляхів України дорівнює або перевищує ці стандарти. Зокрема дорога КиївБориспіль має пропускну здатність 40 тис. авт/добу та 4–5 смуг в обидва напрямки.

У процентному відношенні в Україні дорогами першої категорії є 1% всіх автошляхів, другої — 8%, третьої — 17%, четвертої — 63%[4] та 11 % п'ятої.

Автомобільні дороги загального користування[ред. | ред. код]

Автомобільні дороги загального користування поділяються на:

 • дороги державного значення (міжнародні, національні, регіональні та територіальні дороги)
 • дороги місцевого значення (обласні та районні дороги)[5].

Переліки доріг державного та місцевого значення, у тому числі їх ділянок, що суміщаються з вулицями міст та інших населених пунктів, затверджуються відповідно Кабінетом Міністрів України та Радою Міністрів Автономної Республіки Крим і обласними державними адміністраціями один раз на три роки.

Автомобільні дороги загального користування перебувають у державній власності і не підлягають приватизації. Вони є складовою Єдиної транспортної системи України і задовольняють потреби суспільства в автомобільних пасажирських і вантажних перевезеннях.

Дороги державного значення[ред. | ред. код]

Мережа автомобільних доріг України державного значення

Автомобільні дороги державного значення - це автомобільні дороги загального користування, до яких належать міжнародні, національні та регіональні автомобільні дороги, які позначені відповідними дорожніми знаками;[6]

Загальна протяжність автомобільних доріг державного значення — 49117,4 км[7].

Позначення дороги знаком

Міжнародні[ред. | ред. код]

 • суміщаються з міжнародними транспортними коридорами та/або
 • входять до Європейської мережі основних, проміжних, з'єднувальних автомобільних доріг та відгалужень,
 • мають відповідну міжнародну індексацію і забезпечують міжнародні автомобільні перевезення.

Міжнародні дороги позначаються літерою «М». Вони становлять 4,9% довжини всіх автомобільних доріг України.

Згідно з угодою про міжнародні автомагістралі (СМА) від 15 листопада 1975 року, основні дороги Європи позначаються літерою «Е». Основні дороги в напрямку західсхід закінчуються на 0 (Е20, Е30 … Е90), проміжні мають на кінці індексу парну цифру (Е12, Е18 … Е94). Основні дороги в напрямку північпівдень закінчуються на цифру 5 (Е05, Е15 … Е95), проміжні мають на кінці непарну цифру (Е01, Е03 … Е93).

Загальна протяжність міжнародних автомобільних доріг на території України — 8652,7 км.[7]

Національні[ред. | ред. код]

 • суміщені з національними транспортними коридорами і не належать до міжнародних автомобільних доріг, та
 • з'єднують Київ, адміністративний центр Автономної Республіки Крим, адміністративні центри областей, місто Севастополь між собою, великі промислові і культурні центри з міжнародними автомобільними дорогами.

Національні дороги позначаються літерою «Н». Національних доріг 2,9% від загальної довжини доріг.

Загальна протяжність національних автомобільних доріг — 4830,4 км.[7]

Регіональні[ред. | ред. код]

 • з'єднують дві або більше областей між собою,
 • з'єднують основні міжнародні автомобільні пункти пропуску через державний кордон, морські та авіаційні порти міжнародного значення, найважливіші об'єкти національної культурної спадщини, курортні зони з міжнародними та національними автомобільними дорогами.

Регіональні дороги позначаються літерою «Р». Регіональних доріг 4,7%.

Загальна протяжність регіональних автомобільних доріг — 10089,8 км.[7]

Приклад позначення територіальної дороги.

Територіальні[ред. | ред. код]

 • з'єднують адміністративні центри Криму й областей з районними центрами, містами обласного значення, міста обласного значення між собою та адміністративні центри районів між собою.
 • сполучають з дорогами державного значення основні аеропорти, морські та річкові порти, залізничні вузли, об'єкти національного і культурного надбання та курортного і природно-заповідного фонду, автомобільні пункти пропуску міжнародного та міждержавного значення через державний кордон.

Загальна довжина територіальних доріг становить 25544,5 км[7], або 15,8;% шляхів.

Територіальні дороги України позначаються літерою «Т» і чотиризначним цифровим індексом в якому перші дві цифри — індекс області, дві другі — номер дороги, наприклад, автомобільна дорога Т 2502 Семенівка—Новгород-Сіверський—Глухів—контрольно-пропускний пункт «Катеринівка».

Місцевого значення[ред. | ред. код]

Автомобільні дороги місцевого значення складають левову частку сучасної автодорожньої мережі (121,7 тис. км, або 71,8% загальної довжини), поділяються на обласні та районні.

Обласний автошлях ІІ категорії. Золотоноша-Черкаси-Сміла-Умань (Шпола). Побудований ШЕД-722 у 1961 р.
Обласний автошлях ІІІ категорії. Найпоширеніший вид доріг в Україні

Обласні[ред. | ред. код]

З'єднують адміністративні центри Автономної Республіки Крим і областей з іншими населеними пунктами в межах Криму чи області між собою та з залізничними станціями, аеропортами, річковими портами, пунктами пропуску через державний кордон і місцями відпочинку, які не належать до доріг державного значення.

Загальна протяжність 52,1 тис. км. У середньому на район припадає 106,3 км обласних автомобільних доріг. До обласних доріг належить 30,7% доріг України. Обласні дороги України позначаються літерою «О» і шестизначним цифровим індексом, у якому перші дві цифри — індекс області, наприклад, автомобільна дорога О 212004 Лозова—Близнюки—Барвінкове.

Районні[ред. | ред. код]

З'єднують районні адміністративні центри з іншими населеними пунктами, а останні — між собою, з підприємствами, об'єктами культури, іншими дорогами загального користування в межах району.

Їх довжина становить 69,5 тис. км. В середньому на одне село припадає всього 2,44 км районних автомобільних доріг, які повинні забезпечувати життєдіяльність 555 його мешканців (середня чисельність). Районних доріг в Україні 41%.

Індекси територіальних доріг місцевого значення та загальна довжина[8] всіх автошляхів за областями

Індекс Регіон Довжина шляхів, км Індекс Регіон Довжина шляхів, км Індекс Регіон Довжина шляхів, км
01 Автономна Республіка Крим 6265 10 Київська область 8555 20 Тернопільська область 5006
02 Вінницька область 9523 12 Кіровоградська область 6255 21 Харківська область 9614
03 Волинська область 6204 13 Луганська область 5874 22 Херсонська область 5023
04 Дніпропетровська область 9148 14 Львівська область 8374 23 Хмельницька область 7169
05 Донецька область 8086 15 Миколаївська область 4780 24 Черкаська область 6136
06 Житомирська область 8524 16 Одеська область 8300 25 Чернігівська область 7717
07 Закарпатська область 3348 17 Полтавська область 8876 26 Чернівецька область 2875
08 Запорізька область 6980 18 Рівненська область 5129 27 Севастополь 352
09 Івано-Франківська область 4173 19 Сумська область 7209

Список автомобільних доріг[ред. | ред. код]

Європейського значення, що проходять через територію України[ред. | ред. код]

Загалом через Україну проходить 19 європейських автошляхів.

Західно-східний напрямок[ред. | ред. код]

Схема найбільших автострад України та Польщі
Основні дороги[ред. | ред. код]

E40 E50

Проміжні дороги[ред. | ред. код]

E38 E58

Північно-південний напрямок[ред. | ред. код]

Основні дороги[ред. | ред. код]

E85 E95 E105

Проміжні дороги[ред. | ред. код]

E81 E87 E97 E101

Відгалуження, сполучні дороги[ред. | ред. код]

E372 E373 E381 E391 E471 E573 E583

Державного значення України[ред. | ред. код]

Міжнародні[ред. | ред. код]

Найменування автомобільних доріг Індекс та № доріг Протяжнісь (з під'їздами) в км Мапа1 Мапа2
КиївЧернігів—п.п.Нові Яриловичі (на Гомель)
М 01
223,1 (241,8)
M1 (Ukraine).png
КіптіГлухів—п.п.Бачівськ (на Брянськ)
М 02
242,4
Ukraine road m02.jpg
КиївХарків—п.п.Довжанський (на Ростов-на-Дону)
М 03
856,1 (872,8)
Ukraine road m03.jpg
Знам'янкаЛуганськІзварине (на Волгоград через Дніпро, Донецьк)
М 04
597,7 (629,1)
Ukraine road m04.jpg
КиївОдеса
М 05
504,6 (537,2)
M5 (Oekraïne).png
КиївЧоп (на Будапешт через Львів, Мукачеве, Ужгород)
М 06
863,8 (888,8)
M6 (Oekraïne).png
КиївКовель—п.п.Ягодин (на Люблін)
М 07
488,5 (490,4)
Map of Ukraine Autowegen M7.png
Обхід м. Ужгород— п.п.Ужгород
М 08
14,9
Ukraine road m08.jpg
ЛьвівРава-Руська (на Люблін)
М09
174
Ukraine road m09.jpg
ЛьвівКраковець (на Краків)
М 10
68,1 (83,3)
Ukraine road m10.jpg
Львів—п.п.Шегині (на Краків)
М 11
72,1
Ukraine road m11.jpg
СтрийТернопільКропивницькийЗнам'янка (через Вінницю)
М 12
746,2 (761,3)
M12 (Ukraine).png
Кропивницький—п.п.Платонове (на Кишинів через Любашівку)
М 13
257,9
M13 (Ukraine).png
ОдесаМелітопольНовоазовськ (на Таганрог)
М 14
634,8 (655,7)
M14 (Ukraine).png
ОдесаРені (на Бухарест)
М 15
289,4
M15 (Ukraine).png
Одеса—п.п.Кучурган (на Кишинів)
М 16
58,7
M16 (Ukraine).png
ХерсонДжанкойФеодосіяКерч
М 17
430
M17 (Ukraine).png
ХарківСімферопольАлуштаЯлта
М 18
687,7 (731,6)
M18 (Ukraine).png
Доманове (на Брест)—КовельЧернівці—п.п.Тереблече (на Бухарест)
М 19
506,4 (525,6)
Ukraine road m19.jpg M19 (Ukraine).png
Харків—п.п.Гоптівка (на Бєлгород)
М 20
28,4
Ukraine road m20.jpg
ВиступовичіЖитомирМогилів-Подільський (через Вінницю)
М21
384,2 (401,7)
Ukraine road m21.jpg
ПолтаваОлександрія
М 22
148,1
БереговеВиноградів—п.п.Велика Копаня
М 23
49,5
Map of Ukraine Autowegen M23.png
МукачевеБерегове—п.п.Лужанка
М 24
37,5
СоломоновоВелика ДоброньЯноші
М 25
59,6
п.п.ВилокВилокНеветленфолу—п.п.Дякове
М 26
20,7
ОдесаЧорноморськ
М 27
14
ОдесаЮжнеМ14
М 28
49
ХарківКрасноградПерещепинеМ18
М 29
157,9 (160,7)
Разом
8652,7

Національні[ред. | ред. код]

Найменування автомобільних доріг Індекс та № доріг Протяжнісь (з під'їздами) в км Мапа
КиївЗнам'янка
Н 01
272,9 (281,2)
Ukraine road h01.jpg
ЛьвівТернопіль
Н 02
111,9
Ukraine road h02.jpg
ЖитомирЧернівці
Н 03
335 (337,7)
Ukraine road h03.jpg
КрасноперекопськСімферополь
Н 05
115 (116)
Ukraine road h05.jpg
СімферопольБахчисарайСевастополь
Н 06
66,4 (69,3)
Ukraine road h06.jpg
КиївСумиЮнаківка (на Курськ)
Н 07
339,6
Ukraine road h07.jpg
БориспільДніпроЗапоріжжя (через Кременчук)
Н 08
429,6 (434,9)
Ukraine road h08.jpg
МукачевеІвано-ФранківськРогатинЛьвів (через Рахів)
Н 09
423,6
Ukraine road h09.jpg
СтрийІвано-ФранківськЧернівціМамалига (на Кишинів)
Н 10
275 (286,2)
Ukraine road h10.jpg
ДніпроМиколаїв (через Кривий Ріг)
Н 11
239,5
Ukraine road h11.jpg
СумиПолтава
Н 12
151,6 (170,4)
Ukraine road h12.jpg
ЛьвівСамбірУжгород
Н 13
232,5
Ukraine road h13.jpg
ОлександрівкаКропивницькийМиколаїв
Н 14
214,3 (239,9)
Ukraine road h14.jpg
ЗапоріжжяДонецьк
Н 15
210,7
Ukraine road h15.jpg
ЗолотоношаЧеркасиСмілаУмань
Н 16
199,6
Ukraine road h16.jpg
ЛьвівРадехівЛуцьк
Н 17
130,5
Ukraine road h17.jpg
Івано-ФранківськБучачТернопіль
Н 18
106,9
Ukraine road h18.jpg
ЯлтаСевастополь
Н 19
80,7
Ukraine road h19.jpg
Слов'янськДонецькМаріуполь
Н 20
190,4
Ukraine road h20.jpg
СтаробільськЛуганськКрасний ЛучМакіївкаДонецьк
Н 21
219,3
Ukraine road h21.jpg
УстилугЛуцькРівне
Н 22
155,9
Ukraine road h22.jpg
КропивницькийКривий РігЗапоріжжя
Н 23
251,1 (253,7)
Ukraine road h23.jpg
Разом
4830,4

Автомобільні пункти пропуску на кордоні[ред. | ред. код]

Автомобільні пункти пропуску через державний кордон України:

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Поняття правил дорожнього руху[ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]