Автомотриса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Автомотриса — самохідний залізничний пасажирський або службовий вагон з самостійною силовою установкою, в якій первинним двигуном є двигун внутрішнього згоряння. Передача від двигуна до рухових осей автомотриси може бути електричною, механічною, гідромеханічною. Двоосьова приміська автомотриса має 50—70 місць. Потужність двигуна становить 120—180 кінських сил, швидкість — 60—75 км/год. Потужність силової установки становить 1600—1700 кінських сил, швидкість — до 160 км/год. Автомотриси мають високий ККД первинного двигуна і велику потужність на 1 т ваги.

Автомотриса іноді має один або два причіпні вагони, становлячи з ними одну секцію. Кілька зчеплених секцій утворюють дизельний поїзд. Автомотриса в дизельному поїзді знаходиться на початку потягу, або в обох його кінцях; керування всіма механізмами і двигунами здійснюється з одного поста. Одиничні автомотриси, або потяги, які приводить в рух автомотриса, що мають у своєму складі два або три вагони, також називають рейковими автобусами. Якщо чотири вагони і більше — дизель-потягами (дизель-поїздами).

Автомотрисами також називають мотодрезини — дрезини, що приводяться в рух двигуном внутрішнього згорання, — та мототрамваї (бензотрамваї, бензомототрамваї).

Історія[ред.ред. код]

Вважають, що одну з перших в Європі (та першу серійну) автомотрису сконструював інженер М. А. Кабані з міста Меклен, Бельгія. Вона була побудована в 1877 році та виставлена Паризькій виставці в 1878. Ця автомотриса рухалась завдяки паровому двигуну, і в ній були передбачені пасажирські місця першого, другого та третього класу, та відділення для багажу, а також спеціальні короби для собак під днищем. Всього було побудовано 15 таких автомотрис, що використовувались, головним чином, в провінціях Антверпен та Хаінот.

Автомотриси в Україні[ред.ред. код]

В Україні перші автомотриси з'явилися в якості бензотрамваїв. Так, у 1911 році для сполучення лівого і правого берегів Дніпра у Києві було відкрито бензотрамвай. Згодом система розрослася на все київське лівобережжя. Одна лінія сполучала Київ з Броварами. У 1930 році для сполучення залізничного вокзалу з Успенським монастирем, бензотрамвай було відкрито у Святогірську. Обидві системи припинили своє існування під час Другої світової війни.

Перша в Україні автомотриса на залізниці з'явилася у 1936 році; це був рейковий автобус. Він сполучав Львів з Бориславом, Коломиєю та Тернополем і мав назву «Моторний експрес-потяг», в народі — «Люкс-торпеда». Це був двокабінний мотовагон довжиною 22 метри, місткістю 52 пасажири, що приводився в рух за допомогою двох шестициліндрових дизельних двигунів, що дозволяли забезпечити максимальну швидкість 120 км/год. Середня швидкість руху, натомість, становила 100—105 км/год. Він сполучав Львів з Тернополем менш, як за дві години.[1] Вагон було збудовано у 1936 році на Польській фабриці локомотивів для сполучення Кракова з курортним Закопане, проте згодом, у тому ж році, його зняли з цього маршруту та направили у Галичину. Тут «Люкс-торпеда» працювала до Другої світової війни.

У Радянському Союзі автомотриси набули популярності, як складові частини дизель-потягів, які використовувалися як заміна електропоїздам на неелектрифікованих ділянках.

В середині 2000-х на Львівській залізниці з'явився перший сучасний рейковий автобус в Україні. Це виготовлений у Польщі вагон PESA 620M. Він курсував за маршрутом «Львів — Ворохта», який долав відстань за 4 години і мав назву «Буковель» (на честь гірськолижного курорту). Згодом, через нерентабельність, маршрут скасували, а рейковий автобус став курсувати між Львовом та Рівним, проте через деякі незручності для пасажирів на далеких маршрутах[2], з 2009 року маршрут знову змінено. Рейковий автобус виконувавав міські рейси у Львові, сполучаючи міські райони Сихів і Підзамче. Упродовж півроку ним скористалось 67 903 пасажири, що становить 84 879 гривень виручки. Натомість витрати на експлуатацію склали 1 256 000 гривень. Таким чином збитки Львівської залізниці через курсування рейкового автобуса склали 1 181 000 гривень. 15 червня 2010 року рейковий автобус скасували.

У Харківській та Сумській областях автомотриси PESA 620M та АЧ2-082 обслуговують приміське сполучення на ділянках БогодухівГутиЛюботин, ГребеніківкаНизи, СмородинеСумиВіринський Завод та інші.[3] У Криму PESA 620M обслуговувала маршрут ВадимФеодосія. Тепер вона переведена на маршрут Запоріжжя-Бердянськ.

Галерея[ред.ред. код]

AX ZIM Railcar SBug Bridge 20061105.jpg LG DR1A-283M Paneriai 01.JPG Київський бензотрамвай 1.jpg Люкс-торпеда.jpg
Дизель-потяг у Литві

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. відправлявся зі Львова о 15:28, а прибував у Тернопіль о 17:12
  2. http://io.ua/s10405
  3. Розклад руху поїздів Південної залізниці

Джерела[ред.ред. код]