Автономне територіальне утворення з особливим правовим статусом Придністров'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Молдова Молдова
Придністров'я
Transnistria
Територію утворення позначено помаранчевим
 
 
 
Мапа

Автоно́мне територіа́льне утво́рення з особли́вим правови́м ста́тусом Придністро́в'я (Unitatea teritorială autonomă cu statut juridic special Transnistria[1]) — адміністративна одиниця Молдови, що лежить на молдавському лівобережжі Дністра і нині є під контролем невизнаної Придністровської Молдавської Республіки.

Контрольовані Молдовою території, на які претендує ПМР, не входять у це поняття, а належать до районів Молдови — Аненій-Ной, Дубесарь та Каушень. Також зі складу утворення виключено муніципій Бендери, проте сюди входить муніципій Тирасполь.

Згідно із Законом про адміністративно-територіальний устрій Республіки Молдова 2001 року[2] (Додаток 5) до складу адміністративно-територіальних одиниць лівобережжя Дністра, яким можуть бути надані особливі форми та умови автономії входять 147 населених пунктів. Зокрема 1 муніципія (Тирасполь), 9 міст, 2 населені пункти, що входять до складу міст, 69 сіл і комун, до складу яких входять 135 населених пунктів.

Офіційними мовами Придністров'я є молдовська мова на основі кириличної графіки, українська і російська мови. Республіка Молдова гарантує функціонування і інших мов на території Придністров'я[3].

Географія

[ред. | ред. код]
Дністер у місті Бендери.

Придністров'я не має виходу до моря та межує з Бессарабією (тобто, рештою Молдови, 411 км) на захід і Україною (405 км) на схід. Це вузька долина, розтягнута в напрямку північ-південь вздовж берега річки Дністер, що утворює природний кордон уздовж більшої частини кордону з Молдовою. Тирасполь, столиця і найбільше місто Придністров'я, має близько 129 000 жителів.

Територія, яку контролює ПМР, переважно збігається з лівим (східним) берегом Дністра. Вона охоплює десять великих і малих міст та 69 комун, з повним набором у 147 населених пунктів (враховуючи й неінкорпоровані). Шість комун на лівому березі (Кочієри, Моловата-Ноуа, Коржова, Пирита, Кошниця та Дороцьке) залишилися під контролем уряду Республіки Молдова після війни у Придністров'ї в 1992 р., як частина Дубоссарського району. Вони розташовані на півночі і півдні міста Дубоссари, що перебуває під контролем ПМР. Село Роги з Комуни Моловата-Ноуе також контролюється ПМР (Молдова контролює решту дев'ять з десяти сіл шести комун).

На західному березі, в Молдові, місто Бендери і чотири комуни (що містить у цілому шість сіл) на сході, південному сході і півдні, на протилежному березі річки Дністер від міста Тирасполя (Протягайлівка, Гиска, Кіцкани і Кременчуг) контролюються ПМР.

Територія контрольованого Молдовою на східному березі села Роги та міста Дубоссари (розташованого на східному березі і контрольованого ПМР) утворюють зону безпеки уздовж з шести сіл і одного міста під контролем ПМР на західному березі, а також два (Варниця і Копанка) на тому ж західному березі під контролем Молдови. Ситуація з безпекою там підпорядковується рішенням Об'єднаної контрольної комісії.

Основним транспортним маршрутом в Придністров'ї є дорога Тирасполь — Дубоссари — Рибниця. На північ і південь від Дубоссарів вона проходить землями сіл, контрольованих Молдовою (Дороцьке, Кочієри, Роги, в той час як Совєтське повністю розташоване на схід від дороги). Конфлікт починався кілька разів, коли ПМР заважала жителям досягнути сільгоспугідь на схід від дороги.[4][5][6]

Придністровці можуть подорожувати (зазвичай без перешкод) через території, що перебувають під контролем ПМР, у сусідні території під управлінням Молдови, в Україну, Росію, по дорозі або (коли маршрут не переривається політичною напруженістю) на двох міжнародних поїздах, цілорічний Москва-Кишинів і сезонний Саратов-Варна. Міжнародні авіапасажири користуються аеропортом у Кишиневі, столиці Молдови або аеропортом в Одесі, в Україні.

Рельєф

[ред. | ред. код]

Для території ПМР характерний рівнинний рельєф з рідкими балками та яругами. Більш ніж 80 % ґрунтів представлено чорноземами. З корисних копалин є родовища будівельних вапняків, гравію, стекольних пісків, керамічних глин[джерело не вказане 2291 день].

Клімат

[ред. | ред. код]

Клімат помірно-континентальний, кількість опадів означає, що регіон перебуває в зоні недостатнього зволоження. Зима коротка, м'яка (середня температура січня -3,9 градусів за Цельсієм). Рання, з інтенсивним прогріванням ґрунту і повітря, весна. Тривале, жарке літо (середня температура липня плюс 21 градус за Цельсієм). Тепла, затяжна осінь.[7]

Клімат Придністров'я істотно змінився за останні 30 років: березень потеплішав майже на 1,5° С, листопад і грудень похолоднішали більш ніж на 0,5° С, в цілому по республіці зросла середньорічна кількість опадів. Починаючи з 1987 р. спостерігається зростання середньої річної температури повітря, за останні 50 років — значне падіння середньорічної швидкості вітру.[8]

Флора та фауна

[ред. | ред. код]

Ландшафт поділяється на дві області по долині річки Ягорлик. На північ від неї — лісостепова рівнина, утворена відрогами Подільської височини та розчленована глибокими (до 150 метрів) долинами приток Дністра. Ліси в основному збереглися на крутих схилах р. Дністер. На південь — типовий причорноморський сухий степ, без природних лісів; лісова рослинність колкового типу представлена лише в штучних лісопосадках.

Рослинність степова та лісостепова. Лісовими масивами покрито близько 10 % території ПМР.

Тваринний світ різноманітний, багато видів занесено до Червоної Книги як такі, що вони зникають. Зустрічаються сарна, вепр, заєць, куріпка, фазан, лисиця, видра, горностай. Значні рибні запаси, в тому числі й осетрові[7].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Lege Nr. 173 din 22.07.2005 cu privire la prevederile de bază ale statutului juridic special al localităţilor din stînga Nistrului (Transnistria) [Архівовано 15 січня 2013 у Wayback Machine.](молд.)
  2. Lege Nr. 764 din 27.12.2001 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova [Архівовано 2022-10-13 у Wayback Machine.](молд.)
  3. Закон № 173 від 22.07.2005 про основні положення особливого правового статусу населених пунктів лівобережжя Дністра (Придністров'я) [Архівовано 15 січня 2013 у Wayback Machine.] Стаття 6 (рум.)
  4. Trygve Kalland and Claus Neukirch, Moldovan Mission seeks solution to Dorotcaia's bitter harvest, ОБСЄ, 2005-08-10
  5. New checkpoint to appear in Moldova conflict zone after clash, RIA Novosti, 2007-01-13
  6. (рум.) Locuitorii satului Vasilievca de pe malul stâng al Nistrului trăiesc clipe de coșmar, Deutsche Welle, 2005-03-17.
  7. а б О Приднестровье. Архів оригіналу за 11 серпня 2014. Процитовано 22 серпня 2014.
  8. Климат меняется: в этом веке в Приднестровье станет еще жарче