Авторханов Абдурахман Геназович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Авторханов Абдурахман Геназович
Народився 25 жовтня 1908
аул Лаха-Неври
Помер 25 квітня 1997(1997-04-25) (88 років)
Мюнхен
Національність чеченець
Галузь наукових інтересів історія
політологія
Відомий завдяки: історик
політолог

Абдурахман Геназович Авторханов (нар. 25 жовтня 1908, аул Лаха-Неври, Чечня, Російська імперія — пом.25 квітня 1997 Ольхінг, поблизу Мюнхена, Німеччина) — німецький вчений-радянознавець, історик і політолог чеченського походження; доктор політичних наук, професор. Найавторитетніший аналітик радянської політичної системи та внутрішнього механізму влади КПРС в СРСР. Колишній співробітник апарату ЦК ВКП(б), політичний емігрант; за національністю чечен.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився в чеченському аулі Лаха-Неври в 1908 (по іншім даним в 1909 або 1910 році). Навчався в Інституті червоної професури в Москві, вищому на той час більшовицькому навчально-теоретичному закладі. Потім працював співробітником апарату ЦК ВКП(б).

У 1937 заарештований як «ворог народу» і до 1942 з невеликими перервами провів 5 років у в’язниці НКВС, де переніс фізичні та психічні тортури. Був звільнений і з таємним персональним завданням наркома внутрішніх справ Лаврентія Берії був відправлений на Кавказ до Чечні, що тоді повстала проти більшовицької влади. Вирішив більш не співпрацювати з більшовиками, перейшов у підпілля, а потім перетнув лінію фронту - на окуповану німецькими військами територію. Згодом емігрував до Німеччни, де працював у різних пропагандиських та культурних емігрантських закладах.

Після війни - мешкав у ФРН. Один з організаторів радіостанції «Свобода» Разом з бандерівською організацією Антибільшовицький Блок Народів видавав російськомовний часопис «Набат», де під псевдонимом «Суровцев» опублікував низку статей «Філософія тиранії»; друкувався в російськомовному емігрантським часописі «Посев».

У 1948-1979 професор військової академії США, яка пізніше була перейменована в «Російський Інститут армії США» (U.S. Army Russian Institute) в Гарміш-Партенкірхені, (Німеччина).

Погляди[ред.ред. код]

Аналізуючи та критикуючи сталінізм як "политизованую уголовщину", Авторханов дійшов висновку, що в СРСР ніколи не існували ні "диктатура пролетаріату", ні "диктатура комуністичной партії", а ні "радянська влада".

Основні праці[ред.ред. код]

  • «Народоубийство в СССР : Убийство чеченского народа» — Мюнхен : Свободный Кавказ, 1952
  • Происхождение партократии. В 2-х томах. – Изд-во «Посев»: Франкфурт/Майн, 1973. (2-е изд 1981)
  • Технология власти - Frankfurt/Main : Possev-Verlag, 3-е изд., 1983. —809 c.;
  • Загадка смерти Сталина (Заговор Берия) — 5-e изд. — Frankfurt/Main : Possev-Verlag, 1986. —316 c.
  • Дела и дни Кремля. От Андропова к Горбачеву : Дела и дни. — Paris : YMCA-Press, 1986—347 c.
  • Империя Кремля : Советский тип колониализма. — Garmisch-Partenkirchen : Prometheus-Verlag, 1988—425 c
  • Ленин в судьбах России : Размышления историка. — Garmisch-Partenkirchen : Prometheus-Verlag, 1990. —485 с.
  • А. Авторханов. Мемуары

Посилання[ред.ред. код]