Автохром

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Літак Nieuport, знятий у 1917 році за допомогою процесу автохром.

Автохром Люм'єр - це ранній процес кольорової фотографії, запатентований у 1903 році [1] братами Люм'єр у Франції і вперше представлений на ринку в 1907 році. Автохром був адитивним кольоровим процесом "мозаїчної екранної пластини"[2]. Це був основний способ кольорової фотографії, що використовувався до появи субтрактивної кольорової плівки в середині 1930-х років.

До братів Люм'єр Луї Дюко дю Горон використовував техніку розділення для створення кольорових зображень на папері за допомогою екранних пластин, створюючи природні кольори шляхом накладання, що згодом стало основою всієї комерційної кольорової фотографії [3]. Нащадки фотографа Антуана Люм'єра, винахідники Луї та Огюст Люм'єр використали техніку дю Горона (1869), яку вже вдосконалили інші винахідники, такі як Джон Джолі (1894) та Джеймс Вільям Макдоно (1896), що дозволило друкувати кольорові фотографії [4] . Однією з найпоширеніших форм кольорової фотографії на початку ХХ століття стала автохромна фотографія, яка отримала визнання за свою естетичну привабливість.

Эйфелева вежа в Парижі зфотографувана в 1914 році за допомогою процесу автохром.
Коробка автохромних пластин, термін придатності 1923 р.

Техніка виробництва[ред. | ред. код]

Для створення мозаїки кольорових фільтрів Autochrome тонку скляну пластину спочатку покрили прозорим клейким шаром. Пофарбовані зерна крохмалю мали розмір від 5 до 10 мікрометрів, а три кольори були ретельно змішані в пропорціях, які робили суміш сірою для неозброєного ока. Потім їх нанесли на клей, створивши шар з приблизно 4 000 000 зерен на квадратний дюйм, але товщиною лише в одне зерно. Точний спосіб, за допомогою якого вдалося уникнути значних проміжків і перекриття зерен, досі залишається незрозумілим. Було виявлено, що застосування екстремального тиску створить мозаїку, яка більш ефективно пропускає світло в емульсію, оскільки зерна будуть трохи сплющені, що зробить їх більш прозорими, і притиснуті в більш тісному контакті один з одним, зменшуючи марнотратний простір між ними. Оскільки було непрактично застосовувати такий тиск до всієї пластини одночасно, було використано метод парового катка, який вирівнював лише одну дуже маленьку ділянку за раз. Щоб закрити невеликі проміжки, що залишилися, використовували лампу чорного кольору. Потім тарілку покрили шелаком, щоб захистити вразливі до вологи зерна і барвники від желатинової емульсії на водній основі, яку нанесли на тарілку після висихання шелаку. Отриману готову пластину розрізали на менші пластини потрібного розміру, які були упаковані в коробки по чотири штуки. Кожна пластина супроводжувалася тонким шматком картону, пофарбованого в чорний колір, з боку, зверненого до емульсії. Це повинно було зберігатися під час завантаження та експонування пластини і слугувало як для захисту делікатної емульсії, так і для інгібування галатації.

Патент США 1906 року описує процес більш загально: зерна можуть бути помаранчевими, фіолетовими і зеленими, або червоними, жовтими і синіми (чи "будь-якої кількості кольорів"), за бажанням з чорним порошком, що заповнює проміжки. Експерименти на початку ХХ століття дозволили вирішити багато питань, зокрема, додати екранні пластини, жовтий фільтр, призначений для балансування синього кольору, а також змінити розмір кристалів галогеніду срібла, щоб отримати ширший спектр кольорів і контролювати частоту світла. [5]

RMS Mauretania зфотографуна 1928 року за допомогою процесу автохром.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. French patent 339,223, Dec. 17, 1903. Journal of the Society of Chemical Industry, 1905.
  2. Color Theory-Autochrome. Home.bway.net. 5 червня 1906. Процитовано 29 січня 2013.
  3. Penichon, Sylvie. Twentieth-Century Colour Photographs. Los Angeles: The Getty Conservation Institute (2013), p14.
  4. Lavedrine, Bertrand and Jean-Paul Gandolfo. The Lumière Autochrome: History, Technology, and Preservation. Los Angeles: The Getty Conservation Institute (2013), p 53.
  5. Lavedrine, Bertrand and Jean-Paul Gandolfo. The Lumiere Autochrome: History, Technology, and Preservation. Los Angeles: The Getty Conservation Institute (2013), p. 85.