Авіапоштова наклейка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
У верхньому лівому куті конвертe, відправленого до 1959 року з Австралійської антарктичної території в Канаду, наклеєний темно-синій авіапоштовий ярлик

Авіапоштова наклейка, або авіапоштовий ярлик, — поштова наклейка, шо вказує на пересилку листа або іншого поштового відправлення авіапоштою.

Історія і опис[ред. | ред. код]

Застосування авіапоштових наклейок було викликане стрімким розвитком авіапоштових послуг в різних країнах в 19101920-ті роки XX-го ст. Наприклад, в Нідерландах подібні наклейки з'явилися в 1926 році, а в 1929 році Всесвітній поштовий союз (ВПС) зобов'язав використовувати однотипний дизайн наклейок — синьо-блакитний колір і напис на двох мовах: на мові країни-відправника і по-французьки фр. «PAR AVION».[1]

Як правило, наклейки мають форму витягнутого прямокутника блакитного або синього кольору з написом білого кольору фр. «PAR AVION» і (або) англ. «BY AIR MAIL», «АВИА» або на іншій державній мові відповідної країни. Проте в різний час і готелі друкували наклейки витонченіших малюнків і з додатковим текстом рекламного або інформаційного характеру. Деякі з них мали досить привабливий дизайн.

Правила ВПС щодо авіапоштових наклейок були порушені поштовим відомством США, яке якийсь час назад використовувала лише англійський напис, — англ. «AIR MAIL». Крім того, в цій країні наклейки друкувалися двобарвні — червоно-сині і містили зображення «Боинга-707».[2] Наклейки США останніх років повністю відповідають рекомендаціям ВПС.

Виготовлення і застосування[ред. | ред. код]

Оскільки авіпоштові наклейки є, перш за все, вказівкою для поштових службовців і не мають грошової вартості, немає потреби в такому строгому контролі за їх друком і розподілом, який здійснюється у відношенні поштових марок, і в більшості випадків вони друкуються в приватних друкарнях.

Авіапоштову наклейку можна не наклеювати, якщо на конверті наклеєні авіапоштові марки. Інколи навіть в цьому немає необхідності у випадку, якщо вся закордонна пошта перевозиться по повітрю. Крім того, на авіапоштових конвертах ярлик нерідко заздалегідь надрукований друкарським способом, що відміняє потребу використання власне авіапоштові наклейки.

Каталоги авіапоштових наклейок[ред. | ред. код]

Найбільш ранній каталог авіапоштових наклейок був виданий французькою мовою Бібліотекою досліджень (англ. Philatelic Research Library) філателій при Американській філателійній спілці. Його укладач — Френк Мюллер (англ. Frank Muller). У 1947 році вийшло друге видання цього каталога.

Нещодавно в США група по вивченню поштових наклейок (англ. Postal Label Study Group) опублікувала «Каталог авіапоштових наклейок Майра» («англ. Mair Airmail Label Catalog») — 627-сторінкову працю, в якій представлено 3289 видів наклейок з 201 держави. Є сім додатків до цього каталога, який редагується Гюнтером Майром з Німеччини.[3][4]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Дані взяті з голландської статті nl:Luchtpostetiket.
  2. Арушанян (1976).
  3. Згідно з інформацією на веб-сторінці Групи з вивчення поштових наклейок.
  4. У статті використана інформація з відповідної статті в англомовній Вікипедії.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]