Агатис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Агатис
Kauri Te Matua Ngahere.jpg
Agathis australis
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
(без рангу): Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Араукарієві (Araucariaceae)
Рід: Агатис (Agathis)
Salisb., 1807
Agathis Species Density.svg
Ареал і густота поширення видів
Commons-logo.svg Вікісховище: Agathis

Агатис[1][2] або Каурі (Agathis) — рід хвойних рослин родини араукарійових (Araucariaceae). Високі дерева з листоподібною глицею. Відомо бл. 20 видів, поширених у Північній Австралії, на Малаккському півострові, островах Малайського архіпелагу та Полінезії.

Деревина міцна, іде на виготовлення щогл, меблів та ін. Деякі види агатисів дають бурштиноподібну смолу — копал. В Україні в еоценових пісковиках знайдено викопний вид — Agathis armaschewskii.

Етимологія[ред. | ред. код]

Agathis з грецької означає «клубок ниток», натяк на кулясті жіночі шишки. Каурі є слово на маорі, яке застосовується до виду Agathis australis і узагальнюється в сучасному використанні для всіх видів Agathis.

Морфологія[ред. | ред. код]

Вічнозелені дерева, як правило, однодомні, дуже великі, з чіткими прямими стовбурами під кулястою кроною (молоді дерева конічні). Кора гладка, від світло-сірого до червонуватого кольору, відлущуючись великими тонкими нерегулярними пластинами, що ущільнюється на великих деревах, залишаючи дірявою дещо грубу червонувато-коричневу поверхню, яка виділяє молочний сік, коли проколюється. Гілки спрямовуються по горизонталі або (коли великі) повертаються нерівно вгору, падаючи, гілки залишають на стовбурі круглі шрами. Бруньки зазвичай кулясті, з невеликими лусками, що перекриваються та нагадують черепицю. Дорослі листки супротивні, від еліптичних до лінійних, шкірясті і досить товсті. Молоде листя часто мідно-червоне, помітно контрастне із зазвичай зеленим або сірувато-зеленим листям попереднього сезону. Чоловічі пилкові шишки з'являються зазвичай тільки на великих дерев після того, як з'явилися насіннєві шишки. Жіночі насіннєві шишки зазвичай розвиваються на коротких бічних гілочках два роки. Вони, як правило, овальної або кулеподібної форми. Насіння більш-менш пласке і яйцеподібне, по одному на лусці, з двома іноді нерівномірно розвиненими крильцями.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]