Агафокл Бактрійський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Агафокл Дікайос
дав.-гр. Ἀγαθοκλῆς Δίκαιος
Греко-Бактрійський цар
Правління 190 до н. е.175 до н. е.
Попередник Євтидем II
Наступник Антімах I
Аполлодот I
Інші титули цар Паропамісадів
Біографічні дані
Народження 3 століття до н. е.
Смерть 2 століття до н. е.
Династія Євтидеміди
Батько Деметрій I
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Агафокл Дікайос (грец. Ἀγαθοκλῆς ὁ Δίκαιος; *д/н — †180 до н. е./175 до н. е.) — цар Греко-Бактрії у 180 до н. е.175 до н. е. та цар Паропамісад у 190—175 роках до н. е. Епітет перекладається як «Справедливий».

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Євтидемідів. Син царя Деметрія I. Ще за життя останнього Агафокла призначено намісником з титулом царя в області Паропамісади (між Бактрією та Гандхарою).

У 180 році до н. е. після смерті брата Євтидема II в результаті якихось хвилювань (можливо, їх організував сам Агафокл) або природної смерті, об'єднавши області Греко-Бактрії з Паропамісадами. Невдовзі після цього став співволодарем або спадкоємцем іншого брата Панталеона, що правив у Гандхарі.

Продовжив традицію свого попередника, карбуючи мідно-нікелеву монету. Цей сплав на той час був відомий лише у Китаї. Це, на думку дослідників, свідчить про міцні торговельні та культурні зв'язки Греко-Бактрії часів Агафокла I з імператорами династії Хань, можливо з Лю Хуном. Водночас приєднання індійських володінь відбулося на двомовності монет, де присутні індійські або буддистські слова чи символи у поєднанні з давньогрецькими. Також на монетах Агафокла I вперше присутня кхароштхі.

Помер або загинув до 175 року до н. е. Ймовірно під час повстання Євкратида або було повалено Антімахом I. В індійських володінням посів трон Аполлодот I.

Коммеморативні монети[ред. | ред. код]

Агафокл відомий серією коммеморативних (пам'ятних) монет, які він випустив щоб показати приємство та законність своєї влади. Судячи з монет він претендував на походження від Александра Великого. Крім Александра відомі монети таких правителів: Антіоха Нікатора, Діодота I Сотера, Євтидема I Теоса, Деметрія I Анікета та Панталеона Сотера[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Попов, 2004, с. 204.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Abodh K. Narain: The Indo-Greeks. Clarendon Press, Oxford 1957, besonders S. 59–62.
  • Foreign Influence on Ancient India, Krishna Chandra Sagar, Northern Book Centre, 1992
  • Попов А.А. Коммеморативные (памятные) монеты царя Агафокла как источник изучения царского культа в Греко-Бактрии // Мнемон Исследования и публикации по истории античного мира. Выпуск 3 : [рос.]. — Санкт-Петербург, 2004. — С. 204—209.