Агендерність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Агендерність (англ. agender), також нуль-гендерність, нейтральний гендер — самовідчуття людини, що не відносить себе до жодної гендерної ідентичності, або відчуває себе взагалі без неї. Агендерні люди можуть описувати себе як безстатеві: не чоловік і не жінка[1]. Агендерних людей також стосуються категорії небінарність, гендерквір, негендерність (genderless), позагендерність (ungendered).

Агендерні люди можуть мати при народженні чоловічу чи жіночу стать, власне як й інтерсексуальність.

Деякі з агендерних людей страждають від гендерної дисфорії, як і транссексуальні люди[2][3], проте необов'язково (якщо вони не в змозі виразити свою гендерну ідентичність комфортним для себе чином).

Більшість англомовних агендерних людей обирають для самоназви займенник «they/them» («вони/їх», в англійській мові традиційно вживаються на позначення людини, стать якої невідома для мовця). Деякі надають перевагу унікальним займенникам, таким як «Xe/Xer» чи «Ze/Zem».

Деякі агендерні люди змінюють своє тіло для більш комфортного самопочуття, інші ж не мають такої потреби.

Люди, що ідентифікують себе як агендерні, є частиною того, що теоретикиня статі Анна Енке називає «соціальною категорією транслюдей, що постійно розширюється». Ця категорія охоплює дуже широкий спектр ідентичностей, які не відповідають традиційним гендерним нормам. Проте, Енке відзначає, що люди, які ідентифікують себе з будь-якої з цих позицій, не обов'язково ідентифікують себе як трансгендерні[4].

Агендерність поміж 50 варіантів гендерної ідентичності була надана Facebook користувачам(-кам) соцмережі з 13 лютого 2014 року[5].

Попри самоопис щодо «відсутнього гендеру», агендерні люди можуть мати будь-яку сексуальну орієнтацію, і їх не слід плутати з асексуальними.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. What is Neutrois? [Архівовано 15 квітня 2014 у Wayback Machine.] // Neutrois.com
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 19 жовтня 2014. Процитовано 16 жовтня 2014. 
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 серпня 2014. Процитовано 16 жовтня 2014. 
  4. Enke, Anne (2012). Note on terms and and concepts. У Enke, Anne. Transfeminist Perspectives In and Beyond Transgender and Gender Studies. Temple University Press. с. 16–20, see pp. 18–9. ISBN 9781439907481. 
  5. Facebook sex changes: which one of 50 genders are you? [Архівовано 28 березня 2014 у Wayback Machine.]. The Daily Telegraph. February 14, 2014.