Агесілай II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Агесілай II
дав.-гр. Αγησίλαος Β΄
 
Народження: 444 до н. е.[1]
Спарта, Sparta Municipalityd, Laconia Regional Unitd, Пелопоннес, Греція
Смерть: 360 до н. е.
Кирена, Лівія
Країна: Спарта
Батько: Архідам II
Мати: Евполія
Діти: Архідам III

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Агесілай ІІ ([əˌɛsəˈləs]; дав.-гр. Ἀγησίλαος; близько 442 до н. е. — близько 358 до н. е.) — спартанський цар з 401, полководець та дипломат.

400 року до н.е. завершив війною з Елеєю, що розпочав ще його зведений брат Агіс II. В результаті від Еліди був відторгнута так звана «періекська» Трифілія, де було створено окремі громади, залежні від Спарти.

В 396—394 роках до н. е. отримав ряд перемог над Персією в Малій Азії, але був відкликаний через невдалий для Спарти хід Коринфської війни (395387). Після Анталікідового миру відновив на певний час гегемонію Спарти в Греції. Після перемог Епамінонда над Беотійським союзом з 378 по 362, Агесілай у пошуках коштів здійснив військову експедицію в Єгипет (361—360 до н. е.), де допомагав єгиптянам у війні з персами та брав участь в династичній боротьбі. Помер на шляху з Єгипта на батьківщину. Опис та характеристика діяльності Агесілая є в працях Ксенофонта (був знайомий з царем особисто), Корнелія Непота, Плутарха.[2]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Любкер Ф. Agesilaus // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, А. И. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — СПб: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 48.
  2. Clough, Arthur Hugh (1867), Agesilaus II, у Smith, William (ред.), [[Словник грецької та римської міфології|Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology]], т. 1, Boston: Little, Brown and Company, с. 69—70, архів оригіналу за 29 листопада 2014 {{citation}}: Назва URL містить вбудоване вікіпосилання (довідка)

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]