Агомелатин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Agomelatine formula.svg
Агомелатин
Систематизована назва за IUPAC
N-[2-(7-methoxynaphthalen-1-yl)ethyl]acetamide
Класифікація
ATC-код N06AX22
PubChem 82148
Хімічна структура
Формула C15H17NO2 
Мол. маса 243,301 г/моль
Фармакокінетика
Біодоступність 5%
Метаболізм Печінка
Період напіввиведення 1-2 год.
Екскреція Нирки
Реєстрація лікарського засобу в Україні
Назва, фірма-виробник, країна, номер реєстрації, дата МЕЛІТОР,
«Лабораторії Серв' є Індастрі», Франція
UA/4972/01/01
19.07.2016—необмежений


Агомелатин (англ. Agomelatine, лат. Agomelatinum) — синтетичний лікарський засіб, який є похідним нафталіну[1], який відноситься до групи антидепресантів з атиповим механізмом дії — агоністів мелатонінових рецепторів та антагоніст серотонінових 5-НТ2-рецепторів.[2][3] Агомелатин застосовується перорально.[4][5]

Історія[ред. | ред. код]

Історія вивчення і синтезу агомелатину розпочалась у 1988 році, після того як у дослідницькому центрі компанії «Servier» розпочав роботу один із дослідників ролі мелатоніну у регуляції діяльності центральної нервової системи. за кілька років досліджень розроблено кілька похідних нафталіну, які мали подібний до мелатоніну вплив на нервову систему у зв'язку із тим, що вони мали властивості агоністів мелатонінових рецепторів. Найбільш виражену біологічну активність мала сполука із початковою умовною назвою «S20098», пізніше замінену на агомелатин. Саме цю сполуку спочатку допустили для проведення клінічних досліджень щодо можливої ефективності як антидепресанта.[1] Після проведених клінічних досліджень агомелатин схвалений для клінічного застосування в Європейському Союзі з 2009 року, а в Австралії з 2010 року.[3] У США маркетингом препарату займалась компанія «Novartis»[6], і початково препарат отримав дозвіл FDA у жовтні 2011 року для проведення заключної ІІІ фази клінічних досліджень у США[7], проте після публікації останніх результатів клінічних досліджень компанія зупинила маркетинг препарату в США.[8] На початку 10-х років ХХІ століття агомелатин введений у клінічну практику в Україні, причому на початку введення його в клінічну практику проводилась агресивна рекламна кампанія препарату, та навіть спроби обмеження обігу дешевших антидепресантів, зокрема амітриптиліну.[9][10] Проте пізніше ці обмеження були зняті й амітриптилін залишився найрозповсюдженішим антидепресантом на фармацевтичному ринку України[11], тоді як агомелатин застосовується відносно нечасто.

Фармакологічні властивості[ред. | ред. код]

Агомелатин — лікарський засіб, який відноситься до групи антидепресантів. Механізм дії препарату відрізняється від механізму дії інших антидепресантів, та полягає в стимуляції мелатонінових рецепторів MT1 і MT2, наслідком чого є синхронізація порушених циркадних ритмів, покращення сну, заспокійлива дія на організм, що призводить до купування депресивних станів.[1][4][5] Агомелатин також інгібує 5-НТ2-гістамінові рецептори, збільшує вивільнення норадреналіну і дофаміну, переважно в області префронтальної кори головного мозку, що також сприяє антидепресивному ефекту препарату.[1][3] Агомелатин не впливає на зворотнє захоплення моноамінових нейромедіаторів, та не впливає на альфа-1- та альфа-2-, а також бета-адренорецептори, серотонінові 5-НТ-1 і 5-НТ3 рецептори, D2 та D1 дофамінові рецептори, гістамінові H1-рецептори, м-холірецептори, бензодіазепінові рецептори, опіатні та ГАМК-рецептори.[1][4][5] Агомелатин застосовується для лікування великих депресивних розладів[1],[4][5] причому при його застосуванні не спостерігається синдрому відміни, не спостерігається збільшення або зменшення маси тіла, а також порушень статевої функції.[2][1] Препарат може також застосовуватися при генералізованому тривожному розладі, панічних атаках, посттравматичному стресовому розладі.[1] Хоча й при застосуванні агомелатину спостерігається невелика кількість побічних ефектів, проте його застосування не є ефективнішим від застосування інших анидепресантів, і лише незначно ефективніше від застосування плацебо.[12][13]

Фармакокінетика[ред. | ред. код]

Агомелатин швидко й добре всмоктується після перорального застосування, проте його біодоступність становить лише 5 % у зв'язку із ефектом першого проходження через печінку. Максимальна концентація препарату в крові досягається протягом 1—2 годин після прийому агомелатину. Препарат добре (на 95 %) зв'язується з білками плазми крові.[5] Агомелатин добре проникає через гематоенцефалічний бар'єр[1][3], через плацентарний бар'єр, та виділяється в грудне молоко. Метаболізується препарат у печінці з утворенням неактивних метаболітів. Виводиться препарат із організму у вигляді метаболітів переважно із сечею. Період напіввиведення агомелатину становить 1—2 години, при порушенні функції печінки цей час може збільшуватися.[5]

Покази до застосування[ред. | ред. код]

Агомелатин застосовують при великих депресивних розладах у дорослих.[4][5]

Побічна дія[ред. | ред. код]

У більшості випадків хворі добре переносять прийом агомелатину, і при при його застосуванні побічні ефекти спостерігаються рідко[12][13], найчастішими з яких є головний біль, запаморочення і сонливість.[3] Іншими побічними ефектами препарату є[4][5]:

Протипокази[ред. | ред. код]

Агомелатин протипоказаний при підвищеній чутливості до препарату, важких порушеннях функції печінки (зокрема цирозі, активних запальних захворюваннях печінки, збільшенням рівня амінотрансфераз більш ніж у 3 рази від норми), одночасному застосуванні інгібіторів цитохрому CYP1A2 (зокрема флувоксаміну або ципрофлоксацину), при вагітності та годуванні грудьми, особам у віці менш ніж 18 років.[4][5]

Форми випуску[ред. | ред. код]

Агомелатин випускається у вигляді таблеток по 0,025 г.[14][15]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д е ж и к Агомелатин, первый мелатонинергический антидепрессант: открытие, характеристики и развитие (рос.)
 2. а б Вальдоксан (агомелатин) в терапии депрессии при цереброваскулярных заболеваниях (по результатам российского многоцентрового натуралистического исследования «Резонанс») (рос.)
 3. а б в г д Агомелатин: расширенные показания в психиатрии, неврологии и наркологии (обзор литературы) (рос.)
 4. а б в г д е ж АГОМЕЛАТИН (AGOMELATINUM, АГОМЕЛАТИН)
 5. а б в г д е ж и к https://www.vidal.ru/drugs/molecule/1881 (рос.)
 6. Bentham, Clara (2006-03-29). Servier and Novartis sign licensing agreement for agomelatine, a novel treatment for depression. Servier UK. Архів оригіналу за 16 квітня 2009. Процитовано 2009-05-15.  (англ.)
 7. Clinical trials for agomelatine. ClinicalTrials.gov. National Institutes of Health. Архів оригіналу за 4 жовтня 2011. Процитовано 6 липня 2009.  (англ.)
 8. Malone, Eleanor (25 жовтня 2011). Novartis drops future blockbuster agomelatine.. Scrip Intelligence. Архів оригіналу за 11 листопада 2011.  (англ.)
 9. Есть ли будущее у амитриптилина в Украине? (рос.)
 10. Реквием по амитриптилину (рос.)
 11. Учені б'ють на сполох: небезпечна хвороба охопила весь світ
 12. а б Агомелатин против других антидепрессантов при депрессии (рос.)
 13. а б Следует ли применять агомелатин в лечении депрессии? (рос.)
 14. МЕЛІТОР® (MELITOR®)
 15. ВАЛЬДОКСАН® (VALDOXAN®) (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]