Агрегування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Агрегува́ння — поєднання окремих одиниць або даних в одну одиницю або декілька одиниць. Наприклад, усі ціни індивідуальних товарів і послуг об'єднують у загальний рівень цін або всі одиниці продукції об'єднують у реальний валовий внутрішній продукт.

Агрегація ринку — об'єднання всіх сегментів ринку в єдине ціле і на підставі цього — виробництво нового товару, розроблення єдиної стратегії маркетингу[1].

Агрегування в макроекономіці[ред. | ред. код]

Макроекономіка - це агрегована економіка, яка оперує агрегатами.

Агрегування - процес формування і дослідження макроекономічних показників, процесів, явищ на основі відповідних мікроекономічних.

Агрегування розглядається як специфічний метод макроекономіки. За допомогою агрегування формуються макроекономічні суб`єкти, показники, ринки.

Агрегування суб`єктів[ред. | ред. код]

В мікроекономіці аналізується поведінка двох основних економічних суб`єктів - домогосподарства (споживач благ) і фірми (виробник благ). Шляхом агрегування в макроекономіці з них утворюються, відповідно, сектор домогосподарств (споживчий сектор) і сектор фірм (виробничий сектор).

Сектор домогосподарств формується шляхом умовного об`єднання усіх домогосподарств економіки, сектор фірм - усіх фірм.

Тобто для цілей макроекономічного аналізу ми отримуємо агрегованого споживача благ (сектор домогосподарств) і агрегованого виробника благ (сектор фірм).

В результаті використання прийому агрегування з`являється нова якість аналізу, яка, власне, й дозволяє говорити про макроекономічний аналіз.

Агрегування показників[ред. | ред. код]

Макроекономічні показники - економічні агреговані показники, які утворюються на основі відповідних мікроекономічних.

Наприклад, якщо мікроекономіка оперує показником "випуск фірми" (обсяг виробленої фірмою продукції за певний період), то для цілей макроекономічного аналізу використовують складений з випусків усіх фірм (сектору фірм) агрегований випуск. Найбільш використовуваний показник агрегованого (валового) випуску - обсяг ВВП (валового внутрішнього продукту) за певний період.

Слід зазначити, що для отримання показника ВВП - не просте складання випуску усіх фірм (сектору фірм) економіки. Для його розрахунку використовують певні методики (див. Методи розрахунку ВВП).

Мікроекономічний показник "ціна товару" агрегується в макроекономічний показник "рівень цін" ("рівень інфляції") також за певними методиками.

Макроекономічні ринки[ред. | ред. код]

Мікроекономічні показники "ринковий попит" і "ринкова пропозиція" агрегуються в макроекономічні "сукупний попит" і "сукупна пропозиція".

Навчальний курс макроекономіки розглядає такі основні ринки (ринки, присутні в моделі кругових потоків):

  1. Усі споживчі ринки агрегуються у ринок благ (ринок товарів і послуг).
  2. Усі ресурсні ринки агрегуються у ринок ресурсів.
  3. Усі ринки позичкових коштів і кредитів агрегуються у фінансові ринки, на яких купуються й продаються заощадження та інвестиції.

Крім того, в навчальних макроекономічних моделях розглядаються такі агреговані ринки:

  1. Грошовий ринок.
  2. Валютний ринок.
  3. Окремі ресурсні ринки (наприклад, ринок капіталу).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Д. Неліпа . Агрегування інтересів // Політична енциклопедія / редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови). — К. : Парламентське видавництво, 2011. — С. 13. — ISBN 978-966-611-818-2.

Посилання[ред. | ред. код]