Агуатека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Агуатека
ісп. Aguateca
Королівський палац
Королівський палац
Альтернативна назваК'ініч-Па'-Віц
Сучасне розташуванняГватемала
РегіонПетен
Географічні координатиКоординати: 16°24′43″ пн. ш. 90°11′18″ сх. д. / 16.4120444° пн. ш. 90.1884833° сх. д. / 16.4120444; 90.1884833
Типмісто
Історія
Засновникпереселенці з Дос-Пілас
Матеріалвапняк
Заснуваннясередина III століття нашої ери
Епохакультура доколумбової Америки
КультураМая
Належність до країнПівденно Мутульське царство
Додаткова інформація
Розкопкиз 1957 року
АрхеологиТакеші Іномата
Публічний доступвідкрите для відвідувачів

Агуатека (ісп. Aguateca, давня назва: К'ініч-Па'-Віц) — руїни міста цивілізації мая, вважаються одними з найбільш добре збережених у Гватемалі[1].

Розташування

[ред. | ред. код]

Археологічний центр мая Агуатека знаходиться в департаменті Петен, Гватемала, на високому, природного походження плато, на березі озера Петешбатун.

Історія

[ред. | ред. код]

Перші поселення на цьому місці з'явилися ще в середині III століття. Наприкінці VIII-го століття, після падіння Дос-Пілас та поразки царя (ахава) К'авііль-Чан-К'ініча, К'ініч-Па'-Віц стало новою столицею царства Південний Муталь. Доля К'авііль-Чан-К'ініч невідома, можливо, він загинув у війні. Наступним «священним царем Мутуля» названий Тан-Ті'-К'ініч, що зійшов на трон у 770 року.

Стела Агуатека

Царі влаштувалися в місті, та зробили, як вони вважали, місто практично неприступним. У Агуатека кільця стін оточували середмістя, житлову зону, а також прилеглі поля. З південного заходу Агуатека прикривав потужний укріплений район, утворений селами і фортами на вершинах пагорбів, оточеними кам'яними стінами з палісадом нагорі. Подвійні оборонні стіни зроблені з масивних прямокутних блоків вапняку. Деякі з цих фортів були додатково з'єднані стінами, так що створювалася суцільна лінія оборонних споруд.

Швидке зростання, яке зазнало місто, показує, що воно вмістило у себе значне населення: знаті, чиновників, воїнів і майстрів зі старої столиці. У цей час в місті мешкало кілька тисяч осіб.

Остання столиця династії проіснувала тут до 810 року, коли впала при раптовому нападі ворогів з сусіднього міста Пунта-де-Чіміно. Археологи знайшли тут численні сліди руйнувань і пожеж. Місто було занедбано після 830 року.

Руїни міста були виявлені археологом Такеші Іномата у 1957 році. Оскільки мешканці покидали місто в поспіху, археологам вдалося тут знайти багато одягу, посуду, прикрас. З усіх міських споруд найкраще збереглися центральна площа з розташованою на ній стелою, церемоніальний комплекс і палац.

Комплекс ділиться на дві основних архітектурних груп: Палацева Групи (Grupo del Palacio) — палацовий комплекс, в якому проживав правитель міста-держави, та Головної площі (Plaza Mayor), яка розташована на південь від палацового комплексу. Дві архітектурні групи з'єднуються між собою насипною дорогою, що проходить через ущелину.

Відомі правителі

[ред. | ред. код]

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Aguateca - Profile. Архів оригіналу за 3 травня 2015. Процитовано 29 12 2010.(англ.)

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Takeshi Inomata Aguateca — Das Ende einer Maya-Dynastie in National Geographic Deutschland Mai 2003 S 41-43
  • Nikolai Grube Hrsg Maya Gottkönige im Regenwald Könemann-Verlag Köln 2000 ISBN 3-829-01564-X

Посилання

[ред. | ред. код]