Адаменко Ірина Іванівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Адаменко Ірина Іванівна
Adamenko.jpeg
Народилася 25 січня 1935(1935-01-25)
Київ
Померла 1 жовтня 2010(2010-10-01) (75 років)
Київ, Україна
Діяльність науковець
Alma mater Фізичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Заклад Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Вчене звання професор
Науковий ступінь доктор фізико-математичних наук
Нагороди
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня
(2009)
Відмінник освіти України (2000)

Іри́на Іва́нівна Ада́менко (*25 січня 1935, Київ — †1 жовтня 2010) — український науковець, доктор фізико-математичних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Біографічні відомості[ред.ред. код]

Адаменко Ірина Іванівна народилася 25 січня 1935 року у місті Києві. У 1957 році — закінчила фізичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Працювала у цьому ж університеті з 1958 року на посадах старшого наукового співробітника, асистента, старшого викладача, доцента (1972), професора (1991), провідного наукового співробітника, професора-консультанта.

Захистила кандидатську дисертацію «Исследование связи сжимаемости и вязкости со структурой молекулярных жидкостей» (1964) та докторську дисертацію «Влияние давления на термодинамические свойства молекулярных жидкостей и их растворов» (1991).

Наукова діяльність[ред.ред. код]

Була пов'язана з дослідженням:

  • рівняння стану, пружних, акустичних, теплових і калоричних властивостей молекулярних рідин та рідинних систем.
  • Комп'ютерного моделювання молекулярної будови і фізичних властивостей нанорозмірних рідинних систем в широких інтервалах зміни температури і тиску.
  • виявила закономірності в залежностях термодинамічних властивостей рідин від їхньої молекулекулярної будови; рекомендовано рівняння стану, яке не лише адекватно описує P-V-T дані молекулярних рідин, але й має перші та другі похідні, що описують термобаричні залежності термодинамічних властивостей. Виявлено закономірності зміни параметрів цього рівняння стану у межах груп рідин з подібною молекулярною будовою.
  • Досліджено вплив тиску на особливості структурних перебудов та термобаричних залежностей фізичних властивостей води і водних систем з нанорозмірними домішками (зокрема гліцерином і вуглецевими нанодомішками).

Понад 40 років читала лекції з фундаментальних та спеціальних курсів: «Фізична кінетика», «Нерівноважна термодинаміка», «Фізика рідин», «Міжмолекулярна взаємодія» для студентів фізичного факультету та загальний курс фізики для студентів геологічного факультету Київського національного університету.

Була членом спеціалізованої ради по захисту докторських та кандидатських дисертацій, членом редакційної колегії журналу «Вісник Київського університету. Серія: фізико-математичні науки» (включений до переліку фахових видань ВАК України).

Автор понад 300 наукових праць. Її присвячена сторінка у «Енциклопедії сучасної України» (Т.І), 2001.

Нагороди[ред.ред. код]

Основні наукові праці[ред.ред. код]

Видання[ред.ред. код]

  • «Фізика рідин та рідинних систем». Підруч. К., 2006 (у співавт.);
  • «Основи реології». — К.: КНУ, 2001.
  • «Експериментальні та теоретичні методи дослідження молекулярної структури рідин». — К.: КНУ, 1998;
  • «Експериментальні методи в молекулярній фізиці». — К.: КНУ, 1998. — Ч. І, ІІ.;

Статтi'

Джерела[ред.ред. код]