Адам Сен-Вікторський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Адам Сен-Вікторський
фр. Adam de Saint-Victor
Abbaye Saint-Victor de Paris en 1655.png
Народився XI століття
Помер 1146(1146)
Громадянство Франція
Діяльність поет
Знання мов французька і латина[1]
Напрямок музика середньовіччя
Конфесія католицька церква

Адам Сен-Вікторський (лат. Adam a Sancto Victore) (кінець XI ст. - 1146) — французький поет, автор гімнів і секвенцій на латинській мові; монах-августинець[2].

Відомий також під прізвиськом Бретонець. Навчався в Парижі. Канонік паризького абатства Сен-Віктор (орден августинців), куди вступив близько 1130 року. Можливо, учень Гуго Сен-Вікторського[3].

Перша згадка про нього, виявлене в архівах собору Нотр-Дам, відноситься до 1098 року, де він був першим іподияконом, а потім прецентором (лат. praecentor[4]). Він пішов з собору в абатство Сен-Віктор (в ті часи - на околиці Парижа) в 1133 році і залишався в ньому до кінця життя[2]. По всій видимості, Адам був відомий в колі тодішніх богословів, поетів і музикантів.

За своїм змістом поезія Адама Сен-Вікторського - літургійна, так як продовжує традицію алегоричного тлумачення Святого Письма. Найбільш відомі його вірші - секвенції на свято Святої Трійці і на Великдень, на свято Поклоніння Хресту («Laudes Crucis attollamus»), про святого Стефана первомученика і ряд секвенцій, присвячених Пресвятій Діві Марії, найзнаменитіша з яких - «Salve Mater Salvatoris»[2].

37 його гімнів були опубліковані католицькими богословами в XVI столітті, інші 70 після Французької революції були передані в Національну бібліотеку і вперше видані в Парижі в 1858 році.

Вірші і музика секвенцій Адама (всього збереглися близько 50) не містять прямої авторської атрибуції, тобто передані анонімно. У градуалі середини XIII століття з (втраченої) бібліотеки абатства Сен-Віктор (нині в Паризькій нац. бібліотеці, F-Pn lat. 14452) число мелодій менше, ніж число текстів (на одну і ту ж мелодію співаються різні вірші; см. Контрафактура), що ускладнює судження про будь-яку «авторську індивідуальність» і не дозволяє виділити специфіку «композиторського стилю».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mirabile: Digital Archives for Medieval CultureSISMEL – Edizioni del Galluzzo.
  2. а б в Адам Сен-Викторский. А. Католическая энциклопедия. Архів оригіналу за 24 квітня 2013. Процитовано 11 березня 2013. 
  3. АДАМ СЕН-ВИКТОРСКИЙ • Большая российская энциклопедия - электронная версия. bigenc.ru. Архів оригіналу за 26 лютого 2021. Процитовано 18 вересня 2019. 
  4. Руководителем певческой школы, выполнявшим также другие административные обязанности.

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Wellner F. Adam von St. Viktor. Sämtliche Sequenzen. Lat.- deutsche Ausgabe. Wien +1937 (всі тексти, що приписуються Адаму Сен-Викторский).
  • Pikulik J. Sekwencje Adama z Saint-Victor w Paryżu w polskich rękopisach muzycznych // Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 20. Lublin [sd], pp. 163-178.
  • Пам'ятники середньовічної латинської літератури: X-XII ст. М., 1972, с. 315-318 (поетичні переклади секвенций Адама, виконані С. С. Аверинцевим )
  • Fassler M. Who was Adam of St. Victor? The evidence of the sequence manuscripts // Journal of the American Musicological Society 37 (1984), pp. 233-69.

Посилання[ред. | ред. код]